Jak znaleźć dobrego stomatologa?

Jak znaleźć dobrego stomatologa? Zdrowie jamy ustnej i piękny uśmiech – to aspekty, o których nie powinno się zapominać. Zdrowe zęby i brak chorób, takich jak próchnica, sprawiają, że człowiek czuje się lepiej i czerpie pełną radość z takich czynności jak jedzenie czy uśmiechanie się.

Najlepiej oczywiście zapobiegać chorobom zębów poprzez odpowiednie czyszczenie i dbanie o nie w domowym zaciszu, należy jednak mieć sprawdzonego specjalistę. To do niego trzeba będzie zwrócić się w razie nagłego problemu, albo w celu odbycia zwykłej rutynowej kontroli, którą zaleca się przynajmniej raz na rok, a najlepiej raz na sześć miesięcy.

Który gabinet wybrać?

stomatolog

 Stomatolog to osoba, która powinna budzić nasze zaufanie, mieć odpowiednie kompetencje i dużą wiedzę. Często ludzie zmieniają po jakimś czasie swojego dentystę, gdyż stwierdzają, że nie odpowiada im jego podejście i decydują się na poszukiwanie kogoś innego. W wielu przypadkach okazuje się, że lepiej zainwestować w wizyty u stomatologa, który jest droższy, ale ma lepszej jakości sprzęt i bardziej profesjonalny gabinet. Miejsce, w którym odbywają się wizyty powinno być przede wszystkim czyste i odpowiednio do tego przygotowane. Także sprzęt, który stosowany jest w gabinecie, ma ogromne znaczenie.

Nowoczesna technologia znacznie usprawnia leczenie i pozwala na osiągnięcie najlepszych rezultatów. Zapewnia także komfort dla pacjenta i pozwala na szybsze przeprowadzenie wszystkich niezbędnych kroków leczenia.

Stomatolog dla dziecka

Znalezienie dentysty dla dzieci bywa często jeszcze trudniejsze. Wynika to z tego, że maluchy najczęściej obawiają się wizyty oraz samego wyglądu gabinetu. Istnieją na szczęście takie placówki, które oferują dla dzieci specjalne kąciki zabaw. Gdy dziecko czekając na zabieg zajmie się zabawą, a po zakończeniu przeglądu i leczenia otrzyma drobny upominek w postaci np. naklejki, na pewno nie będzie bardzo źle nastawione na kolejną wizytę. Stomatolog dziecięcy powinien także wykazywać się ogromną życzliwością i cierpliwością, aby mały pacjent nie stresował się konieczną wizytą.

Obsługa ma znaczenie

Kompetencje dentysty to istotna kwestia, jednak jego zachowanie podczas wizyty także powinno być dla nas komfortowe i nie wprawiać w zakłopotanie. Obsługa również nie powinna budzić u nas zastrzeżeń. Kompetentna asystentka dentysty oraz reszta jego personelu muszą wiedzieć, jak obchodzić się z klientem. W celu zdobycia informacji o atmosferze panującej w danej placówce, dobrze jest popytać znajomych czy przeczesać internetowe fora. Opinie innych osób nie muszą być oczywiście w pełni zgodne z rzeczywistością, jednak czasami warto jest zwrócić na nie uwagę, gdyż mogą okazać się pomocne.

Obecnie znalezienie jakichś komentarzy o danym specjaliście oraz gabinecie nie jest już tak trudne jak kiedyś – wielu stomatologów zakłada swoje fanpage na Facebooku czy strony internetowe, które dają możliwość wyrażenia opinii pacjentom.

Godziny pracy i dojazd

Podstawową informacją, która powinna nas interesować, jest to, w jakich godzinach przyjmuje dany stomatolog. Trzeba liczyć się z tym, że czasami w najmniej oczekiwanym momencie coś się zdarzy i trzeba będzie umówić wizytę. Dobrze jest zatem dokładnie zanotować sobie, w jakich godzinach przyjmuje ten specjalista, a także dopytać się, czy w ewentualnych nagłych przypadkach jest możliwość umówienia wizyty w innym terminie.

Istotną kwestią jest również lokalizacja samego gabinetu i dojazd – ma to wielkie znaczenie, szczególnie w przypadku, gdy nagle potrzebujemy konsultacji. Mimo że najkorzystniej byłoby znaleźć gabinet jak najbliżej swojego mieszkania, czasem warto jest zdecydować się na dentystę z innej części miasta, jeśli oczywiście poziom świadczonych przez niego usług jest na wysokim poziomie.

Stosunek jakości do ceny

Niektórzy specjaliści podają bardzo wysokie stawki, podczas gdy ich konkurencja okazuje się świadczyć usługi na takim samym lub nawet lepszym poziomie. Nie zawsze najdroższy w okolicy stomatolog jest tym najlepszym. Warto zatem dokładnie sprawdzać jak wygląda stosunek ceny do jakości wykonywanych usług. Często faktycznie zdarza się tak, że wyżej ceniący się stomatolog używa lepszej jakości sprzętu oraz używa droższych materiałów i to właśnie stąd biorą się takie koszty. Najlepiej już na wstępie zapytać się o cennik usług, by później nie być zdziwionym. Dopytać można również o używane materiały oraz opłaty dodatkowe – w niektórych klinikach dentystycznych pobiera się je za np. znieczulenie. Ważne jest zatem, by zwrócić uwagę, czy ceny są podawane za wycinek leczenia, czy kompletny zabieg.

Odpowiedni stomatolog, który spełnia nasze oczekiwania i sprawia, że wizyty nie są dla nas nieprzyjemne, to profesjonalista, którego warto szukać. Jeżeli zatem Twój dotychczasowy stomatolog nie wydaje Ci się najlepszym wyborem, zwróć uwagę na szereg czynników i znajdź gabinet zaspokajający Twoje potrzeby. Dbanie o zęby jest wyjątkowo istotne, a dobry stomatolog zarówno pomoże w leczeniu, jak i da rady dotyczące właściwego czyszczenia i dbania o jamę ustną.

 

English Français Deutsch Español