Jak znaleźć dobrych pracowników?

Jak znaleźć dobrych pracowników? Przedsiębiorcy, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą stoją przed wieloma wyzwaniami. Każdego dnia muszą budować pozytywne relacje z klientami, wsłuchiwać się w ich potrzeby, dotrzymywać ustalonych terminów, a także dbać o płacenie podatków i płynność finansową. To tylko niektóre aspekty ich pracy. Wszystko to sprawia, że wciąż są pod dużą presją i często czują napięcie związane z tym, aby zarobić na utrzymanie swojej rodziny. Często również muszą zatrudnić pracowników, którym na czas należy się pensja i muszą zadbać o przestrzeganie ich praw.

Sytuacja w polskich firmach

Okazuje się, że na przedsiębiorcy ciąży wiele zadań do wykonania i ma dużą odpowiedzialność związaną z wybraniem odpowiednich ludzi do współpracy. Być może nieraz stoi przed trudną decyzję na kogo się zdecydować, a ludzie z wysokimi kompetencjami i umiejętnościami praktycznymi wcale nie są łatwi do znalezienia profesjonaliści. Mają już swoje posady lub często radzą sobie pracując na własny rachunek. Dlatego znalezienie dobrego pracownika może być nie lada wyzwaniem. Prawda jest taka, że bezrobocie jest bardzo niskie w naszym kraju, a sporo Polaków wyjechało za granicę. Ci, którzy dobrze czują się w danej branży, założyli własną działalność, a młode pokolenie wkraczające na rynek pracy często pełne jest roszczeń i nierzadko zdarza się, że młodzi ludzie nie mają wystarczającej motywacji do pracy.

Trzeba przyznać, że od zawsze ludzi najbardziej motywują do pracy pieniądze, dlatego wysokie zarobki sprawiają, że chcą oni pracować w danej firmie. Pakiet socjalny oraz system atrakcyjnych nagród sprawia, że ludzie bardziej angażują się w wykonywanie swoich obowiązków. Niemałe znaczenie ma również atmosfera panująca w pracy oraz elastyczny grafik pracy. Wszyscy mają nieco inne potrzeby i podejście do pracy, dlatego może być trudno znaleźć ludzi, którzy będą wykazywali inicjatywę, nawet jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić im wysokiego wynagrodzenia. Rozwiązanie mogą być wtedy pracownicy z Ukrainy.

Zarobki w Polsce satysfakcjonujące dla pracowników z Ukrainy

Silna determinacja do pracy to coś, co dobrze ich definiuje. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w swoim kraju mogą liczyć na niewielkie zarobki, z których nie pokryją nawet bieżących kosztów życia. W sklepach wszystko jest bardzo drogie. Często nie mają żadnej pracy i muszą radzić sobie inaczej, dlatego kiedy Ci obcokrajowcy przyjeżdżają do naszego kraju, cieszą się z pracy, którą wykonują. Nierzadko zdarza się, że mają dużo większą samodyscyplinę, chcą swoje zadania wykonać dobrze i na czas, dlatego są trafionym rozwiązaniem do wielu polskich firm, w których potrzeba wielu rąk do pracy.

Właśnie z tych powodów wielu właścicieli firm decyduje się na to, aby zatrudnić pracowników z Ukrainy  nawet jeśli wiąże się to z dopełnieniem wielu formalności, pozwoleniem na pobyt takiej osoby i innymi obowiązkami. Oczywiście bariera językowa jest dosyć silna i nie każdy Ukrainiec znajdzie pracę taką, na której mu najbardziej zależy. Dobrze jednak odnajdują się w branży budowlanej, czy tam, gdzie konieczna jest pomoc w kuchni, sprzątaniu.

Często mogą doskonalić swoje kompetencje i aplikować na lepsze stanowiska. Jeśli nauczą się języka polskiego, stoi przed nimi wiele możliwości. Ich motywacja do pracy i fakt, że w swoim kraju nie mają komfortu związanego z pracą na etacie sprawia, że chętnie angażują swoje siły w zadania, które im powierzymy. Oczywiście nie należy generalizować, bo zawsze możemy trafić kiepsko, zwłaszcza jeśli nie zachowamy ostrożności i czujności.

Obopólne korzyści dla właściciela i pracowników

Niektórzy pracownicy z Ukrainy mają duży dylemat związane z tym, czy wyjechać samodzielnie czy razem z rodziną. Często jest tak, że ojciec i mąż przyjeżdża do Polski na kilka miesięcy, aby zarobić na utrzymanie rodziny po czym wraca do swojej ojczyzny. Zdarza się również, że przyjeżdżają do Polski całe rodziny, aby odmienić swoje życie na nieco lepsze. To naturalne, że wszyscy chcemy mieć poczucie komfortu i bezpieczeństwo, jakie wynika ze stałego miejsca pracy i zamieszkania.

Właśnie dlatego pracownicy z Ukrainy często znajdują w naszym kraju azyl i czują się tutaj znacznie lepiej. Nie ma jednak wątpliwości, że tęsknią za swoim krajem, pozostawionymi przyjaciółmi i rodziną, dlatego pobyt w innym kraju nigdy nie jest łatwy, ale może przysparzać wielu trudności, dlatego jeśli mamy pracowników z Ukrainy w swojej firmie to warto okazać im wsparcie i zapytać się, czego potrzebują. Życie w innym kraju nie należy do przyjemności, zwłaszcza na początku, zanim zapoznają się z nowym miejscem i inną kulturą minie sporo czasu. Dlatego warto przejawiać empatię i pomagać innym, jeśli tylko mamy takie możliwości.

Takie podejście z pewnością spotka się z wdzięcznością. A jeśli zatrudniamy pracowników z innych krajów to dobrze wiemy, że sami możemy się również dużo od nich nauczyć. Różnorodność kulturowa sprawia, że poszerzamy swoje horyzonty i możemy przestać myśleć stereotypowo. Każdy z nas jest innym człowiekiem, a poznawanie nowych osobowości ubogaca nasze wnętrze sprawiając, że doświadczamy czegoś nowego,

English Français Deutsch Español Svenska