Kiedy można skorzystać z usług bezpłatnego ortodonty?

Kiedy można skorzystać z usług bezpłatnego ortodonty?

Kiedy można skorzystać z usług bezpłatnego ortodonty? Mało osób orientuje się, że leczenie ortodontyczne u dzieci może być realizowane w całości w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest zatem darmowe dla osób, które są objęte ubezpieczeniem. Poniżej opiszemy, jakie konkretne warunki obowiązują w takiej sytuacji, jak i także kiedy ortodonta w ramach NFZ może leczyć nasze dziecko.

Wady zgryzu – dosyć powszechny problem

Z wadami zgryzu na chwilę obecną zmaga się prawie sześćdziesiąt procent populacji. Jednocześnie niewielki odsetek osób decyduje się wyleczyć tę wadę. Wady zgryzy to dolegliwość, która dotyczy zarówno dzieci, jak i także dorosłych. Co ciekawe wady zgryzu mogą się tworzyć na różnych etapach życia oraz z różnych powodów.

Obecnie ortodontyczne leczenie podjąć może osoba w zasadzie w każdym wieku. Metod leczenia jest naprawdę sporo. Niestety, leczenie ortodontyczne należy do dosyć kosztownych i w znacznej większości przypadków pacjenci muszą pokryć wszelkie koszty w swoim własnym zakresie.

Z tego właśnie powodu warto wiedzieć, że istnieje przypadek, gdy ortopedyczne leczenie jest darmowe (realizowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia). Skorzystanie z takiej możliwości w odpowiednim czasie oszczędzić może konieczności ortodontycznego leczenia w przyszłości.

Kiedy oraz komu przysługuje ortodonta bezpłatny?

Możliwość ortodontycznego leczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia skierowana jest jedynie do dzieci, które jeszcze nie ukończyły dwunastego roku życia. Jeśli u naszego dziecka zauważymy, że zęby nie są tak ustawione, jak powinny to musimy się zgłosić czym prędzej na wizytę do ortodonty. Tyczy się to również mlecznych zębów, a z tego rodzice sobie po prostu nie zdają sprawy.

Dlaczego warto leczyć u ortodonty mleczne zęby, skoro i tak wypadną? Otóż wyleczenie wady zgryzu, która się pojawiła już na etapie mlecznych zębów wspomaga rozwój prawidłowy dziecka. Możemy oszczędzić powstawania wad wymowy oraz do tego poprawić samą estetykę zębów.

Poza tym ustawienie prawidłowe zębów mlecznych sprzyja rozwojowi prawidłowemu zgryzu już przy stałych zębach. Oznacza to nic innego jak to, że poprzez wyleczenie wady w dzieciństwie, w życiu dorosłym pacjent ma znacznie większe szanse na zgryz prawidłowy w przyszłości.

Jakie usługi ortodontyczne oferuje ortodonta w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia?

Usług tych wbrew pozorom jest całkiem sporo. Możemy liczyć na jedno zdjęcie pantomograficzne z opisem w ramach całego leczenia. Tak samo możemy liczyć na zdjęcie cefalometryczne. W ramach leczenie zostanie wykonany wycisk szczęki, leczenie aparatem jednoszczękowym czy też dwuszczękowym ruchomym. Raz w toku można także ortodoncie zlecić naprawę aparatu.

Jeśli chodzi o darmowe wizyty kontrolne podczas leczenia, to można z nich skorzystać dwanaście razy w roku. Po wizytami kontrolnymi podczas leczenia oferowane są także darmowe wizyty kontrole już po zakończeniu leczenia, ale obowiązują jedynie do trzynastego roku życia.

Pomimo, że zakres jaki oferuje ortodoncja Narodowego Funduszu Zdrowia jest uboga, to warto z niej skorzystać. Kiedy u nasze dziecka się pojawią wszystkie czy też większość mlecznych zębów, to koniecznie udajmy się z dzieckiem na ortodontyczną wizytę.

Takowa wizyta, gdy dziecko ma około dziesięciu lat, pozwoli skontrolować czy rozwój zgryzu u naszego dziecka jest prawidłowy, a jeśli nie, to będzie sporo czasu, aby móc rozpocząć leczenie.

Bardzo ważne jest to, aby się wcześniej odpowiednio zorientować, jakie są terminy do ortodonty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Zależnie od samej ilości placówek, które oferują ortodontyczne leczenie w ramach NFZ terminy mogą być dłuższe czy też krótsze.

Jednocześnie pamiętajmy, że nie należy się udawać do pierwszego lepszego ortodonty. Zasugerujmy się także opiniami. Im dany specjalista ma więcej pozytywnych opinii, tym lepiej. Wówczas jesteśmy do ortodonty przekonani i będziemy mu w stanie zaufać. Co jak co, ale nasze dzieci możemy oddać jedynie w dobre ręce.

Ortodonta poza doświadczeniem i sukcesami na koncie powinien także mieć odpowiednie podejście do dzieci. Wiadomo, że dla naszych dzieci wizyta u stomatologa czy też u ortodonty może się wydawać istnym horrorem. Za sprawą odpowiedniej osoby wizyty nie będą wcale takie złe. Co więcej nasze dziecko będzie chodziło do dentysty oraz do ortodonty z uśmiechem na twarzy.

Gdzie szukać ortodonty?

Ortodontę może nam polecić dentysta czy też ktoś z rodziny bądź znajomych, których dziecko już korzystało z tego typu usług. Jeśli nie został nam polecony specjalista, to możemy go wyszukać na własną rękę. Żyjemy przecież w czasach, w których mamy dostęp do Internetu. W sieci znajdziemy wszystko, ortodontę także.

Pomocne będą wspomniane już opinie czy też przeanalizowanie strony internetowej danej kliniki. Z niej możemy się sporo dowiedzieć. Lepiej poświęcić nieco więcej czasu na wybór ortodonty i uzyskać pewność, że mamy do czynienia z rzeczywiście dobrym specjalistą. W innym wypadku możemy ze swojej decyzji nie być ostatecznie zadowolonym.

English Français Deutsch Español