Tatuaże - ile trzeba mieć lat?

Tatuaże – ile trzeba mieć lat?

Tatuaże – ile trzeba mieć lat? Tatuaże ostatnimi czasy cieszą się coraz większą popularnością. To właśnie dzięki nim możliwe jest ozdobienie własnej skóry, co dla wielu osób jest bardzo istotne. Do niektórych tatuaży mamy bowiem ogromny sentyment – przypominają niecodzienne sytuacje. Czym dokładnie jest tatuaż? W jaki sposób on powstaje i dlaczego nie znika po krótkim czasie? Czy tatuaże są bezpieczne dla naszego zdrowia? Ile należy mieć lat, aby możliwe było zrobienie tatuażu? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czym jest tatuaż?

Tatuaże - ile trzeba mieć lat?
Tatuaże – ile trzeba mieć lat?

Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, czym tak właściwie są tatuaże. Okazuje się, że w praktyce są to pewne znaki graficzne, które znajdują się na naszej skórze. Powstają one na skutek stałego wszczepienia barwnika pod naszą skórę. Dokonuje się tego za pośrednictwem specjalistycznej igły, która musi być sterylna. W praktyce tatuaż mogą zrobić osoby, które ukończyły 18. rok życia, ale czy na pewno? Na ten temat piszemy w dalszej części artykułu. Jeszcze do niedawna tatuaże kojarzyły się wszystkim z subkulturą więzienną i przestępczym światem.

W dzisiejszych czasach ludzkość ma nieco inne spostrzeżenia, a starodawne przekonania i uprzedzenia widoczne są najczęściej w przypadku emerytów i seniorów. Musimy pamiętać o tym, że wykonywaniem tatuażu powinni zająć się jedynie najlepsi tatuażyści  w swojej dziedzinie. Dlaczego ma to tak ogromne znaczenie? Okazuje się, że w przypadku niektórych zabiegów dość powszechne są powikłania skórne. Dobry tatuażysta powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje – jest to niezwykle istotna kwestia. Decydując się na tatuaż permanentny, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest on wieczny. Jest to bezpośrednio związane z tym, że barwnik jest wchłaniany przez skórę. Dodatkowo nasza skóra zmienia swoją rozciągłość. 

W jaki sposób powstaje tatuaż i dlaczego nie znika po krótkiej chwili?

Warto wiedzieć, że tatuażysta korzystając ze specjalnej maszynki uszkadza nasz naskórek. Przebija się on bowiem przez naszą błonę podstawną po to, aby wprowadzić barwnik do skóry za pośrednictwem igły. Powinny być one sterylne i jednorazowe. Ważna jest również kwestia rękawiczek ochronnych- specjaliści powinni z nich korzystać, aby zmaksymalizować własne bezpieczeństwo. W dalszej kolejności barwnik znajduje swoje miejsce w pęcherzykach w cytoplazmie komórek. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że grudki barwnika mogą mieć różne wielkości. Najczęściej jest to od około 0,5 mikrometra do nawet 4 mikrometrów.

Nasz organizm skonstruowany jest w taki sposób, że identyfikuje pigment jako coś niepożądanego, w konsekwencji próbuje go zniszczyć. Właśnie dlatego mamy do czynienia z procesem zapalnym. Jednak rozmiar grudek barwnikowych jest zbyt duży, dlatego usunięcie ich przez nasz organizm nie jest możliwe, w konsekwencji barwnik zostaje w fibroblastach skóry. Śmiało można stwierdzić, że nasz układ odpornościowy musi pogodzić się z przegraną walką, w konsekwencji tatuaż https://www.luckyseven.pl/ jest w stanie utrzymać się przez kilka lat. Pomimo to nie jest wieczny i na skutek naturalnych procesów musimy liczyć się z tym, że konieczne może okazać się jego poprawienie.

Czy tatuaże są bezpieczne dla zdrowia?

Nie da się ukryć, że robienie tatuaży nie jest obojętne dla naszego zdrowia. Otóż proces ten niesie ze sobą pewne ryzyko, z którym musimy się liczyć. Istnieje możliwość zarówno infekcji bakteryjnej, jak i wirusowej. Warto pamiętać także o powikłaniach związanych z alergiami. Zanim zdecydujemy się na tatuaż, powinniśmy się zorientować czy nie mamy alergii na któryś ze składników barwnika. Zwiększa się także prawdopodobieństwo występowania różnorodnych stanów zapalnych.

Na szczęście element infekcyjny możemy wyeliminować stosując antyseptykę, jednakże niektórych szkodliwych efektów nie jesteśmy w stanie kontrolować. Pomimo wszystko są to dość wyrafinowane przypadki, które wbrew pozorom występują dość rzadko. Należy liczyć się z tym, że identyfikacja niektórych chorób skórnych jest nieco utrudniona. Wiąże się to z tym, że nie zawsze jesteśmy w stanie zauważyć wszelkie zmiany, takie jak chociażby występowanie wyprysków, znamiona czy też kolor skóry. Nie zmienia to faktu, że w zdecydowanej większości przypadków tatuaż kończy się bez żadnych powikłań, o ile skorzystamy z zaawansowanych usług. 

Ile trzeba mieć lat, aby móc zrobić tatuaż?

Wiele osób zastanawia się, ile trzeba mieć lat, aby możliwe było zrobienie tatuażu. Wydaje Ci się, że musisz mieć 18 lat? Poniekąd masz rację, bowiem w przypadku przepisów prawa właśnie tak jest. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zrobienie tatuażu możliwe jest przed osiemnastym rokiem życia. Jak to jest możliwe? Otóż aby zrobić tatuaż przed 18, musimy posiadać zgodę naszych opiekunów prawnych. Najczęściej dolną granicą jest jednak 16 lat. Dzieje się tak, bowiem osoby młode podejmują niektóre decyzje zbyt pochopnie, a tatuaż niesie ze sobą szereg konsekwencji.

Najlepsze źródła informacji :
https://www.original.com.pl/jak-nauczyc-sie-robic-tatuaze/
https://www.human.edu.pl/gdzie-mozna-nauczyc-sie-robic-tatuaze/
https://www.fao.pl/tatuaze-kiedy-robic/