Drewno a stal i beton

Drewno, stal i beton mają specyficzne zalety strukturalne. Każdy materiał czymś się wyróżnia. W tym artykule opiszę każdy z nich.

Beton

Beton pozwala projektować bardzo wytrzymałe i trwałe budynki. Wykorzystanie masy termicznej może pomóc w regulacji temperatury wnętrza. Coraz częściej w budownictwie jest wykorzystywany prefabrykowany beton. Oferuje liczne korzyści, biorąc pod uwagę wpływ na środowisko, koszty i szybkość budowy. 

Stal

Stal w budownictwie wyróżnia się szybkością i wydajnością. Jej względna niewielka waga i łatwość konstrukcji pozwala na zmniejszenie siły roboczej o 10-20% w porównaniu do budowy podobnego budynku, opartego na betonie. Konstrukcje stalowe wyróżniają się także niezwykłą trwałością.

Drewno

Drewno jest dużo lżejsze od betonu i stali. Jest łatwe w użyciu i można go dostosować do potrzeb użytkownika. Jest trwałe, daje mniej mostków termicznych niż jego odpowiedniki i może zawierać prefabrykowane elementy. Ma bardzo dobre właściwości konstrukcyjne, a jego wytrzymałość na ściskanie jest podobna do wytrzymałości betonu.

Polecamy szczególnie:

Co jeszcze warto wiedzieć o drewnie?

Biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych produktów z drewna i bogactwo wymiarów, drewno oferuje doskonałą elastyczność w projektowaniu. Chociaż występuje głównie w sektorze mieszkaniowym (budynki jednorodzinne i wielorodzinne, parterowe i piętrowe), zaczyna też być stosowane w budownictwie komercyjnym. 

Wpływ materiałów konstrukcyjnych na środowisko

Coraz częściej sprawdza się, jaki wpływ na środowisko ma dany materiał budowlany. Analizuje się emisję CO2 podczas produkcji i zużywaną energię podczas budowy i w materiale. Producenci stosują różne metody łagodzenia tego wpływu, a wszystkie materiały budowlane mają złożone cykle życia.
Drewno oddziałuje w najmniejszym stopniu na środowisko. Z pewnością, gdy pochodzi z lasów zarządzanych w zrównoważony sposób, jest najbardziej ekologicznym materiałem. Wykorzystuje mniej zasobów naturalnych i uwalnia mniej zanieczyszczeń do powietrza i wody niż beton czy stal.


Włączenie materiałów pochodzących z recyklingu do nowych produktów jest zasadniczą zmianą w budownictwie. Przede wszystkim jeśli chodzi o produkty z zasobów nieodnawialnych. W wielu przypadkach pozwoli to zmniejszyć ilość energii zawartej w materiale i doda większej wiarygodności w ekologicznym świecie budowlanym. Na przykład stal może zawierać wysoki procent materiałów recyklingowych. Jednak musimy pamiętać, że produkcja stali, nawet z wysokim poziomem recyklingu, pozostaje jednym z najbardziej energochłonnych sektorów przemysłowych.


Oczywiście, niektórzy mogą twierdzić, że wykorzystywanie drewno może oznaczać niszczenie lasów. Jest to uzasadnione podejście. Rzeczywiście, ścięte drzewo nie będzie już produkować tlenu. Dlatego bardzo ważne jest zrównoważone gospodarowanie lasami. Drewno jest zasobem bogatym i odnawialnym, dlatego warto z niego inteligentnie korzystać. Drewno jest produktem przyjaznym dla środowiska, jeśli pochodzi z dobrze zarządzanych i lokalnych lasów. Gdyby porównać strukturę drewna impregnowanego boranem z galwanizowaną stalą, stal miałaby 1,8 razy większą emisję gazów cieplarnianych niż drewno. Stal ocynkowana wymaga również 83 razy więcej wody niż obróbka drewna boranem.

Dobre drewno

Drewno jest materiałem odnawialnym, wymaga niewielkiego przetworzenia i prawie zawsze można nabyć go na miejscu. To sprawia, że wywołuje niewielki wpływ na środowisko, pod warunkiem, że pochodzi z dobrze zarządzanego lasu. Drewno, które ma historię, może dodać charakteru i ciepła domowi. Na przykład możemy wybrać drewno ze śladami piłowania, wody lub otworami po gwoździach. 

Okna drewniane

Okna drewniane cieszą się rosnącą popularnością. Chociaż drewno nie jest tak ekonomiczne, jak wiele okien PCV lub aluminiowych, ma przyjemne dla oka właściwości. Znacznie przewyższają one wady. Wymagają jednak podstawowej konserwacji. Dobrze dbajmy o drewniane okna. Pamiętajmy, że mogą gnić z powodu swojej porowatej natury. Dlatego zadbajmy o to, aby było właściwie obrobione. Dzięki temu zminimalizujemy szkody, które mogą powodować słońce, deszcz i wiatr. Możemy też zastanowić się nad cedrem. Jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne i chociaż będzie droższy, nie musimy o niego tak bardzo dbać. 

Sprawdźmy jakość szkła i ram. Czystość szkła ma istotne znaczenie dla estetyki i skuteczności okien. Istnieją też inne powody regularnych, comiesięcznych kontroli. Musimy oczyścić ślady deszczu i śniegu. Kurz i zanieczyszczenia mogą się osadzać na różnych krawędziach i zagięciach, a w tych miejscach może później powstawać zgnilizna. Te regularne kontrole pozwolą również wykryć wszelkie inne potencjalne zagrożenia, zanim zaczną być naprawdę poważne. 

Podczas czyszczenia okien możemy używać łagodnego detergentu. Musimy pamiętać o dokładnym spłukaniu, Dzięki temu okna będą czyste i zapobiegniemy ewentualnym uszkodzeniom. Podczas czyszczenia możemy zidentyfikować drobne uszkodzenia. Wtedy łatwiej je naprawimy. Nie musimy się od razu denerwować i szybko je naprawimy drobnym papierem ściernym. Poczekajmy, aż drewno wyschnie przed szlifowaniem.

English Français Deutsch Español