Chirurgia plastyczna – gdzie studiować, by wykonywać ten zawód? Operacje plastyczne były wykonywane już 3000 lat temu, w starożytnym Egipcie. W VI wieku przed naszą erą jeden z najbardziej znanych hinduskich lekarzy, Sushrut Samhit, przeprowadzał rekonstrukcje nosów u swoich pacjentów. Okazuje się, że wiele technik stosowanych przez tego specjalistę jest wykorzystywanych aż do dziś we współczesnej medycynie.
Oto artykuł, w którym wyjaśniamy specyfikę pracy chirurga plastycznego a także doradzamy, co należy zrobić, aby móc pełnić ten ważny zawód. Zapraszamy do lektury.
Jakie szkoły trzeba skończyć, by zostać chirurgiem plastycznym?
Aby móc pełnić zawód chirurga plastycznego, należy rozpocząć przygotowania naprawdę bardzo wcześnie. W pierwszej kolejności trzeba w liceum zdać maturę rozszerzoną z biologii i chemii z jak najlepszym wynikiem, by później móc dostać się bez problemu na studia medyczne. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że dostanie się na takie studia wcale nie jest takie proste. Wymaga to ogromnego poświęcenia oraz samozaparcia, gdyż ilość wiedzy do przyswojenia jest naprawdę ogromna.
Studia medyczne trwają sześć lat. To jednak dopiero początek drogi. Następnie trzeba odbyć staż. Potem przychodzi czas na wybór specjalizacji (w domyśle chirurgii plastycznej). Niestety, specjalizacja trwa kolejne sześć lat. Kandydat na fach chirurga musi również zdać państwowy kurs. Składa się on z trzech części, czyli testu wiedzy teoretycznej, testu praktycznego oraz części ustnej. Dopiero wtedy chirurg plastyczny może rozpocząć pracę w kierunkowym zawodzie. Jak widać, droga do zostania chirurgiem plastycznym jest naprawdę wyjątkowo długa i męcząca.
Jakimi cechami musi wyróżniać się kandydat na chirurga plastycznego?
Aby pełnić jakikolwiek zawód, trzeba wyróżniać się całą masą określonych cech i umiejętności, co ułatwia pracę w danej branży. Dokładnie tak samo jest w przypadku chirurgów plastycznych. Wykonywanie tego zawodu wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i ryzykiem. Trzeba zatem zdawać sobie sprawę z tego, jakie predyspozycje są niezbędne, by w ogóle móc myśleć o wykonywaniu tego zawodu.
Co jest najważniejsze? Rzecz najbardziej istotna polega na tym, że do wykonywania zawodu chirurga plastycznego niezbędne jest posiadanie sprawnej ręki. Zdolności manualne, dokładność, skrupulatność i precyzja to absolutne minimum. W tym zawodzie bardzo potrzebna jest także siła fizyczna. Osoby zastanawiające się nad tym, by studiować medycynę i pójść w kierunku chirurgii plastycznej powinny też wiedzieć o tym, że chirurg plastyczny musi mieć silną osobowość, być odporny na stres oraz wytrzymały.
W tym zawodzie bardzo istotne jest także nieustanne poszerzanie swojej wiedzy. W świecie medycyny cały czas zachodzą istotne zmiany, dlatego każdy lekarz musi na bieżąco zdobywać nowe informacje oraz poszerzać swoje kompetencje. Oczywiste jest także to, że każdy chirurg plastyczny oraz inny lekarz musi postępować w sposób moralny i etyczny, umieć podejmować trudne decyzje w sytuacjach stresowych a także umieć prosić o pomoc wtedy, kiedy będzie to niezbędne.
Ile zarabia chirurg plastyczny w Polsce?
Jak wyglądają zarobki chirurgów plastycznych? Dla wielu osób planujących swoją ścieżkę zawodową jedną z najistotniejszych kwestii są przyszłe zarobki. Trzeba przyznać, że zarobki chirurgów plastycznych są naprawdę całkiem dobre. Według amerykańskich statystyk chirurg plastyczny może liczyć na średnie zarobki w wysokości 350 tysięcy dolarów rocznie, czyli daje to około 30 tysięcy dolarów miesięcznie, a w przeliczeniu na złotówki jest to 100 tysięcy.
A jak wyglądają statystyki dotyczące zarobków chirurgów plastycznych w Polsce? Wynagrodzenia chirurgów plastycznych w naszym kraju także są bardzo dobre. Chirurg, który pracuje w prywatnej placówce w naszym kraju, może liczyć na wynagrodzenie rzędu 10-15 tysięcy złotych netto, z kolei w placówce publicznej zarobki te są nieco mniejsze, gdyż wynoszą od 4000 do około 7000 złotych.
Chirurgia plastyczna a medycyna estetyczna – różnice
Chirurgię plastyczną kojarzy się często z chirurgią estetyczną. Warto wiedzieć, że estetyka to tylko około 10-15% całej chirurgii plastycznej. Cała reszta to chirurgia naprawcza, odtwórcza, rekonstrukcyjna oraz transplantacyjna. Specjaliści wykonujący ten zawód zajmują się wadami wrodzonymi, nowotworami, leczą odleżyny czy oparzenia. Cała ta dziedzina została nazwana chirurgią plastyczną na przełomie XIX oraz XX stulecia. Zostało to uzasadnione tym, iż dziedzina ta przypomina nieco działanie rzeźbiarza, artysty.
W czym tkwi różnica między chirurgią plastyczną a medycyną estetyczną? To dosyć proste. Chirurgia plastyczna jest jedną z dziedzin medycyny, czyli chirurgii. Wszystkie dziedziny medyczne posiadają szereg uregulowań prawnych. Każdy chirurg pracuje w wyspecjalizowanej jednostce publicznej lub prywatnej, posługuje się skalpelem, przecina ciało i jego tkanki w celu jego poprawy. Z kolei medycyna estetyczna oznacza szereg procedur inwazyjnych, których celem jest spowolnienie procesu starzenia bądź znaczne zmniejszenie jego pierwszych objawów. Medycyna estetyczna nie jest alternatywą dla chirurgii plastycznej, gdyż są to dwa zupełnie różne zagadnienia.