To dobry czas dla nowoczesnego budownictwa. W tej chwili wszyscy są pod wrażeniem jakości, jaką dają domy szkieletowe. Dziś prawie każdy chce zainwestować w swój własny dom szkieletowy. Jak się do tego zabrać, aby inwestycja nie spaliła na panewce? Ofert w Internecie jest przecież tak dużo, a jeszcze do tego nie bardzo wiadomo, komu zaufać, bo niby każdy producent domów szkieletowych jest taki idealny, tani i operatywny, a gdy dochodzi do konkretów, jest żal, strach, złość i poczucie straconych pieniędzy. Co zrobić, aby nie natrafić na te wszystkie pułapki po drodze? Na pewno przydatnym rozwiązaniem będzie częste odwiedzanie forów dyskusyjnych, na których nabywcy domków szkieletowych będą wymieniać się doświadczeniami oraz spostrzeżeniami. Nawet opinie anonimowych Internautów warto brać pod uwagę. Często możemy dowiedzieć się bardzo ciekawych rzeczy. Użytkownicy z chęcią wklejają na fora fotografie nie tylko udanych realizacji domów szkieletowych, ale także wszelkie koszmary budownictwa, które oczywiście należy traktować jak ostrzeżenie przed wyrzuceniem pieniędzy w błoto.
Z opinii tworzy się wnioski!
Nasze polskie firmy zajmujące się stawianiem domów szkieletowych prezentują dość zachowawcze rozwiązania w kwestii projektowania oraz wykonawstwa. Dużo bardziej otwarcie myślą o architekturze firmy zagraniczne. Wystarczy porównać projekty, by zobaczyć, że to już zupełnie inny poziom techniczny i wizualny. Nasi krajowi inwestorzy starają się oczywiście dotrzymać kroku zagranicznym, ale wiele jest jeszcze do zrobienia. My polecamy niemieckie, szwajcarskie oraz francuskie strony internetowe inwestorów zajmujących się stawianiem domów szkieletowych na zamówienie. Przepaść wizualna to nie jedyna rzecz rzucająca się w oczy, jeśli chodzi o domy szkieletowe do uniwersalnego zamieszkania. Często można zauważyć także, że tempo pracy zagranicznych inwestorów jest dużo szybsze i pozbawione wszelkich czynności biurokracji, w czym przecież Polacy od lat zawsze byli mistrzami. Często podwykonawca oczekuje zaliczki, a w praktyce zabiera się do roboty wtedy, gdy zaliczka powoli mu się kończy i przeczuwa, że będzie ubiegał się o następną. Jak pracować w takiej atmosferze?
Mieć pomysł na dom szkieletowy
Ci, którzy choć trochę interesują się architekturą, dobrze wiedzą, że domy szkieletowe od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej zaaranżować można na wiele sposobów, zarówno klasycznych, jak i tych, które pchać będą te obiekty architektoniczne w stronę nowoczesności. Domek szkieletowy, przy szczegółowym opracowaniu, może nawet przypominać stary dworek, jeśli firma odpowiedzialna za projekt zabierze się za niego bardzo szczegółowo i z totalnym oddaniem. Stawianie domku szkieletowego w formie małego dworku dla techników i projektantów może być prawdziwym wyzwaniem. Jeśli wyjdą z tego wyzwania zwycięsko, można mieć pewność, że renoma i dobra opinia „rozniesie się po mieście” i że na następne zamówienia nie trzeba będzie czekać. Domki szkieletowe, aranżowane na małe dworki, powstawać mogą w otoczeniu lasów, jezior i bezkresnych łąk. Wtedy prezentują się najautentyczniej.
Dom szkieletowy w formie „bliźniaka”
Klasyczne domy szkieletowe można postawić nie tylko jako obiekty mieszkalne dla jednej rodziny, w grono której wchodzi kilka lub kilkanaście osób. Ciekawą ofertę prezentują inwestorzy dla osób chcących być blisko siebie nawet w sytuacji, gdy zdecydują się mieszkać osobno. Domy szkieletowe w formie „bliźniaków” poleca się np. seniorom wymagającym opieki, rodzicom dzieci, którzy nie wyobrażają sobie funkcjonowania w oddzielnym budynku mieszkaniowym. W takim szkieletowym „bliźniaku mamy dwa domy połączone symetrycznie w jeden. Połowa należeć może do rodziców, a druga część do dzieci. W ten sposób mieszkamy ze sobą przez ścianę, nikt nikomu nie przeszkadza, a zarazem jesteśmy dla siebie na wyciągnięcie dłoni. Podwórko wokół domu może być osobne dla każdej rodziny, ale można się zdecydować też na to, aby pozostawić je do wspólnego użytku. Wtedy nie trzeba będzie tracić czasu na dzielenie otwartej przestrzeni płotem. Wystarczy jedynie całościowe ogrodzenie posesji z furtką w miejscu postawienia domu.
Domy szkieletowe dla sceptyków
Natknęliście się na opinie, że domy szkieletowe to rozwiązanie zbyt ryzykowne, aby stosować je w naszych polskich warunkach? Spotkaliście się ze zdaniem, że te domy są zbyt drogie dla statystycznego Kowalskiego? Nie przejmujcie się tego rodzaju stwierdzeniami, bo są one prawdopodobnie podyktowane zawiścią inwestorów zazdroszczącym gigantom w tej branży silnego zainteresowania ich projektami. Domy szkieletowe jako rozwiązania architektoniczne są w pełni bezpieczne w każdych warunkach przestrzennych, niezależnie od tego, czy wybudujemy taki dom na Antarktydzie, czy też w Polsce. Ich funkcjonalność oraz ergonomiczność jest następstwem wieloletnich badań konstrukcyjnych. Przeprowadzali je najwybitniejsi specjaliści w dziedzinie nowoczesnego i tradycyjnego budownictwa. Dzięki temu wzrosło także wykorzystywanie surowców naturalnych, a światowe organizacje walczące o prawa ekologów oraz ocalenie środowiska mogły odnotować mniejsze szkody w przyrodzie związane ze stosowaniem toksycznych materiałów murarskich, powiązanych nierzadko z niszczycielskimi dla powietrza i Ziemi technologiami.