Schorzenia związane z rodzajem wykonywanej pracy diagnozuje i leczy ortopeda w Szczecinie

Schorzenia związane z rodzajem wykonywanej pracy diagnozuje i leczy ortopeda w Szczecinie 

Schorzenia związane z rodzajem wykonywanej pracy diagnozuje i leczy ortopeda w Szczecinie  – jedną z chorób, która jest powszechna wśród pracowników biura, jest zespół cieśni nadgarstka. Występuje podczas mechanicznego ściskania nerwu pośrodkowego między trzema ścianami kości tego kanału i ustalaczem zginacza, który jest gęstym więzadłem rozciągniętym między łokciem i promieniowym uniesieniem nadgarstka i pełniącym funkcję mocowania zginających nadgarstków i palców ścięgien. Z dolegliwościami w nadgarstku często zgłaszają się  pacjenci do ortopedy z Ortho Expert i przechodzą kompleksową diagnostykę a następnie leczenie.

Dlaczego coraz więcej osób zgłasza się do ortopedy z zespołem cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka z reguły dotyka osoby wykonujące ruchy zginając-prostujące dłoni lub stabilizujące staw nadgarstka, jak ma to miejsce w przypadku obsługi komputera. Kanał nadgarstka to przestrzeń ograniczona ze wszystkich stron strukturami kostnymi i aparatem więzadłowym przypominającym tunel, przez który seria ścięgien i nerw pośrodkowy przechodzą do palców ręki.

W przypadku obrzęku lub innej formy zmiany wielkości formacji anatomicznych tworzących kanał nerw pośrodkowy jest ściśnięty wraz z objętością kanału, co jest głównym powodem naruszenia jego funkcji i bólu. Pacjenci zgłaszający się do gabinetu ortopedy w Szczecinie skarżą się na: mrowienie, ból, pieczenie, swędzenie. drżenie palców, osłabienie palców podczas ściskania,  drętwienie niektórych palców lub dłoni. Przeszkadza im ból od nadgarstka do łokcia i bóle głowy.

Diagnostyka zalecana przez ortopedę w Szczecinie

Główną metodą diagnostyczną jest elektromiografia, tj. badanie aktywności skurczowej mięśni w zależności od poziomu stymulacji elektrycznej. To badanie pozwala określić lokalizację zmiany nerwu pośrodkowego, a także zidentyfikować inne przyczyny zespołu cieśni nadgarstka.

Inne metody diagnostyczne to:

  • stukanie w kanał nerwowy, co powoduje mrowienie w palcach
  • pasywne zgięcie i wyprost nadgarstka w stawie nadgarstkowym, przy jednoczesnym nasileniu uczucia mrowienia, drętwienia i bólu

Nie można bagatelizować dolegliwości nadgarstka, jeżeli pojawi się ból lub osłabienie ruchomości w tym obszarze, należy natychmiast umówić się na wizytę do ortopedy w Ortho Expert https://ortho-expert.pl/lekarze/. Szczecin jest dużym miastem na terenie którego pacjenci mają możliwość wykonania zarówno badań obrazowych i laboratoryjnych. W przypadku braku odpowiedniego leczenia może dojść do całkowitego nieodwracalnego uszkodzenia nerwu, a także poważnego upośledzenia funkcji ręki.

Metody leczenia które może zlecić ortopeda w Szczecinie

Schorzenia związane z rodzajem wykonywanej pracy diagnozuje i leczy ortopeda w Szczecinie
Schorzenia związane z rodzajem wykonywanej pracy diagnozuje i leczy ortopeda w Szczecinie

Obecnie w zależności od ciężkości choroby rozróżnia się leczenie farmakologiczne i chirurgiczne. Działanie leków zalecanych przez ortopedę będzie miało na celu wyeliminowanie przyczyny choroby, a także zmniejszenie bólu, obrzęku nerwu pośrodkowego. Kolejny sposób leczenia polega na unieruchomieniu nadgarstka za pomocą ortezy, co pozwala odpocząć stawowi nadgarstkowemu, a tym samym zmniejszyć wpływ mechaniczny na nerw środkowy. Jeżeli ten rodzaj leczenia nie przynosi rezultatów, ortopeda może skierować pacjenta na zabieg chirurgiczny. Otwarcie tunelu nadgarstka jest jedną z metod leczenia chirurgicznego, jest zalecana u pacjentów, których objawy nie ustępują w ciągu sześciu miesięcy lub dłużej. Dla pacjentów, których objawy choroby są łagodne, przydatne mogą być ćwiczenia fizyczne mające na celu rozciągnięcie i wzmocnienie dłoni. Trzeba pamiętać, że ćwiczenia powinny być wykonywane tylko pod nadzorem wykwalifikowanego fizjoterapeuty, w przeciwnym razie mogą pogorszyć sytuację.

Płaskostopie to kolejny problem z którym zgłaszają się pacjenci do ortopedy w Szczecinie

Płaskostopie jest deformacją stopy, w której dochodzi do zmniejszenia (spłaszczenia) jej łuku. Zwykle stopa ma dwa łuki podłużne (wzdłuż wewnętrznej krawędzi stopy) i poprzeczne (między podstawami palców). Oba łuki stopy mają za zadanie utrzymanie równowagi ciała i ochronę ciała przed drżeniem podczas chodzenia.

Jeśli obciążenie działające na stopę jest równoważone przez silne więzadła i mięśnie, w tym przypadku stopa funkcjonuje normalnie. W większości przypadków płaskostopia występuje z powodu osłabienia i przepracowania mięśni nóg i stóp. Może to być spowodowane długotrwałym staniem lub chodzeniem, osoby wykonujące pracę w pozycji stojącej przez kilka godzin coraz częściej zgłaszają się do lekarza. Jeżeli ktoś podejrzewa płaskostopie u siebie lub swojego dziecka powinien zgłosić się na konsultację do orto2, specjalista zleci szczegółową diagnostykę i metodę leczenia.

W pierwszym etapie badanie przeprowadza specjalista czyli ortopeda. Drugi etap to diagnostyka z wykorzystaniem sprzętu. Powszechną metodą jest diagnostyka rentgenowska. Aby określić stopień płaskich stóp, radiogramy obu stóp wykonuje się w rzutach bezpośrednich i bocznych z obciążeniem. Leczenie płaskostopia ma na celu wyeliminowanie zespołu bólowego, wzmocnienie aparatu mięśniowo-więzadłowego, poprawę trofizmu tkanek i przywrócenie funkcji stopy. Szybka diagnoza gwarantuje najlepszy wynik leczenia, dlatego w przypadku wykrycia charakterystycznych objawów płaskich stóp nie należy odkładać wizyty u lekarza.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
www.ortho-expert.pl