Trener personalny do zadań specjalnych – gdzie go szukać

Zgrabne i wysportowane ciało nie tylko wygląda atrakcyjnie, ale jest też oznaką zdrowia i witalności. Prowadzenie aktywnego trybu życia stało się też swojego rodzaju modą wśród wielu młodych ludzi, stąd coraz więcej powstaje na rynku nowych siłowni i klubów fitness. Szczególnie popularne stały się ostatnio treningi z trenerem osobistym, który w indywidualny sposób podchodzi do swoich klientów, rozpisując im rozbudowane plany treningowe. Praca z trenerem może przynieść upragniony rezultat w postaci utraty zbędnej tkanki tłuszczowej i rozbudowy mięśni. Jednak, aby efekty były zauważalne, należy korzystać z usług prawdziwych profesjonalistów. Kim właściwie jest i czym charakteryzuje się dobry trener personalny?

Kim jest trener personalny

Trener personalny, znany również jako trener osobisty to osoba odpowiedzialna za zaplanowanie oraz wdrożenie w życie skutecznego treningu, który regularnie wykonywany przez podopiecznego doprowadzi go do zamierzonego celu. Celem tym może być utrata wagi, wymodelowanie sylwetki, poprawa sprawności ruchowej czy po prostu dobra zabawa. Dobry trener osobisty to przede wszystkim osoba z ukierunkowanym wykształceniem i sportowym powołaniem, ponieważ usługi te bardzo często dotykają nie tylko fizycznych aspektów, ale również psychicznych, kiedy podopieczny potrzebuje motywacji i wiary drugiej osoby w swoje możliwości. Praca trenera osobistego polega na indywidualnym podejściu do każdego podopiecznego, stałym monitoringu jego postępów, oraz korekty ewentualnym błędów w technice wykonywania ćwiczeń.

Dlaczego warto zdecydować się na usługi trenera osobistego

Kiedy nie potrafimy zmotywować się do ćwiczeń wykonywanych w domowym zaciszu, a treningi na siłowni sprowadzają się tylko do aktywności fizycznej na rowerku stacjonarnym, bądź bieżni, warto zdecydować się na konsultację trenera osobistego. To również idealne rozwiązanie, kiedy stoimy przed wyzwaniem pierwszej wizyty na siłowni, i nie znamy się na obsłudze znajdujących się tam maszyn i sprzętów. Wiele osób z tego powodu, zasłaniając się wstydem, rezygnuje z treningów w publicznych klubach fitness. Trener personalny oswoi nas z tym miejscem i pokaże jak korzystać ze znajdujących się tam maszyn. W przypadku kiedy nie widzimy efektów ćwiczeń, mimo że aktywność fizyczna nie jest nam obca i regularnie chodzimy na siłownię, warto zwrócić się o poradę do profesjonalisty. Być może treningi, które wykonujemy, dotykają niewłaściwych partii ciała, bądź technika wykonywania danych powtórzeń jest nieprawidłowa. Należy pamiętać, że nieodpowiednio wykonywane ćwiczenia nie tylko nie przyniosą pożądanych efektów, ale mogą również negatywnie wpływać na kręgosłup i wady postawy, zwłaszcza w przypadku złej pracy z ciężarami, które mogą spowodować niebezpieczne przeciążenia. Usługi trenera personalnego nie należą do najtańszych, jednak na zdrowiu nie warto oszczędzać i lepiej zdecydować się na pomoc profesjonalisty, niż inwestować w późniejsze rehabilitacje spowodowane ewentualną kontuzją.

Po czym poznać dobrego trenera personalnego

Już po pierwszym treningu personalnym https://studioterapia.pl/trenerka-personalna-warszawa/ można stwierdzić, czy mamy do czynienia z profesjonalistą, czy amatorem z internetu, jakich niestety nie brakuje w tych czasach. Dobry trener na początek przeprowadza ze swoim podopiecznym szczegółowy wywiad, aby jak najwięcej dowiedzieć się na temat jego oczekiwań względem współpracy oraz dotychczasowej aktywności fizycznej. Współpraca oparta jest na serdecznej rozmowie, dobry trener nie narzuca z góry zaplanowanych działań, lecz potrafi wysłuchać najpierw pytań i ewentualnych obaw podopiecznego. Atmosfera podczas treningu powinna być swobodna, aby nie czuć skrępowania w czasie wykonywania trudniejszych ćwiczeń. Bardzo ważną rzeczą przy każdym treningu jest całkowite skupienie trenera na naszej osobie, ponieważ w jego obecności mamy czuć się stabilnie i przede wszystkim bezpiecznie. W przypadku błędów i nieprawidłowej technice wykonywania ćwiczeń trener personalny powinien natychmiast poinformować nas o tym, i pokazywać prawidłowe formy ich wykonania. Plan treningowy powinien być dla nas czytelny i realny do wykonania. Bardzo często zdarza się, że trenerzy przed podjęciem współpracy wysyłają swoich podopiecznych do lekarza w celu zrobienia dodatkowych badań, inaczej bowiem wygląda trening osoby w pełni zdrowej od treningu cukrzyka, bądź osoby zmagającej się z wysokim ciśnieniem.

Gdzie szukać odpowiedniego trenera personalnego

Najlepsze propozycje to najczęściej te z polecenia, dlatego nie wahajmy się zapytać rodziny, bądź znajomych o namiary na profesjonalistę. Duże sieciowe siłownie oraz mniejsze osiedlowe kluby fitness również bardzo często współpracują z trenerami na stałe, dzięki temu mamy szansę na regularne treningi z trenerem w okolicy naszego domu. Niemal każdy trener personalny reklamuje dziś swoje usługi za pośrednictwem mediów społecznościowych, tam z łatwością znajdziemy efekty jego pracy w postaci zdjęć metamorfoz podopiecznych oraz informacje o niezbędnych kwalifikacjach. Bardzo często znaleźć można tam również informacje dotyczące cen świadczonych usług i ewentualnej mobilności danego trenera osobistego.