Jak długo trwa windykacja długów?

Jak długo trwa windykacja długów?

by

in

Jak długo trwa windykacja długów? Firmy coraz częściej borykają się z problemem nieuczciwych kontrahentów. Mogą oni albo nie dotrzymywać warunków umowy, albo też nie opłacać wystawionych im faktur. Większość przedsiębiorców dotyczy właśnie druga kwestia. Możemy jej zaradzić dzięki skutecznej windykacji. Czy możemy w jakiś sposób przyspieszyć windykację wierzytelności? Odpowiadamy.

Windykacja polubowna

Pierwszy etap ściągania należności nazywamy windykacją polubowną. Na czym dokładnie polega? Jak sama nazwa wskazuje, na odzyskaniu długu w możliwie jak najłagodniejszy sposób. W praktyce firmy windykacyjne najczęściej wysyłają kontrahentom ponaglenie do zapłaty. W liście często widnieje informacja, że w przypadku braku otrzymania płatności sprawa zostanie skierowana do sądu. Windykację możemy również przeprowadzić na własną rękę. Możemy telefonicznie przypominać kontrahentowi o konieczności dokonania zapłaty. Możemy też udać się bezpośrednio do siedziby jego firmy bądź mailowo informować go o tym, że jeszcze nie otrzymaliśmy zapłaty.

Skuteczność tego typu działań jest różna, jednak to w dużej mierze od niej zależy czas trwania czynności windykacyjnych. Rolą windykacji jest bowiem odzyskanie długu. Trwa ona zatem tak długo, dopóki kontrahent nie dokona płatności na nasze konto. Oczywiście wcześniej możemy wnieść sprawę do sądu. Czas windykacji polubownej każda firma wyznacza we własnym zakresie. Firmy pożyczkowe zazwyczaj przeznaczają na nią około 60-ciu dni. Banki stawiają na nieco krótsze okresy. Po maksymalnie miesiącu zwłoki sprawa trafia do sądu.

Tymczasem zwykłe firmy handlowo-usługowe wyznaczają swoim kontrahentom przeróżne terminy. Jedne są w stanie poczekać na zapłatę maksymalnie 7-10 dni. Inne zaś w ogóle nie rozpatrują możliwości wniesienia sprawy do sądu. Wtedy czynności windykacyjne mogą trwać dopóty, dopóki kontrahent nie zapłaci lub dług nie ulegnie przedawnieniu. Korzystając z pomocy profesjonalnej kancelarii windykacyjnej zwykle mamy z góry wyznaczony czas trwania windykacji polubownej. Często trwa on nie dłużej, niż 2 miesiące. Po tym czasie firma windykacyjna zgłasza sprawę do sądu.

Windykacja sądowa

Większości z nas wydaje się, że procedury sądowe powinny być ograniczone prawnymi ramami czasowymi. Nic bardziej mylnego. W niektórych przypadkach rzeczywiście obowiązują sąd pewne terminy. Niemniej jednak nie dotyczy to windykacji, a właściwie roszczeń o zapłatę. Windykacja sądowa rozpoczyna się wniesieniem pozwu przez wierzyciela. Od momentu złożenia pozwu do dnia, w którym odbędzie się pierwsza rozprawa, może minąć kilka miesięcy.

Średnio rzecz biorąc czas oczekiwania na rozprawę to około 2 miesiące. Następnie wiele zależy od postawy samego dłużnika. Jeśli nie stawia on żadnych oporów, to całe postępowanie może zakończyć się bardzo szybko. Jeżeli jednak dłużnik jest bardzo aktywny i podważa nasze argumenty, czas wydanie pozytywnego dla nas wyroku ulega wydłużeniu. Niektórzy sądzą się z nieuczciwymi kontrahentami nawet i kilka lat. Niemniej jednak są to przypadki sporadyczne. Do dwóch tygodni od wydania przez sąd wyroku, sprawa powinna trafić do komornika. Ten będzie musiał odzyskać dla nas pieniądze z majątku dłużnika.

A ile na nie poczekamy? Tutaj nie ma jednej, konkretnej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od kilku kwestii. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę stan majątkowy dłużnika. O wiele łatwiej jest uzyskać pieniądze od prosperującej firmy, niż tej, która stoi na skraju bankructwa. Dodatkowo samo spieniężenie majątku może trochę potrwać. Jeśli dłużnik posiada wolną gotówkę, to komornik może po prostu wypłacić nam pieniądze. Czasami jednak musi on na przykład sprzedać środek trwały, co już trochę trwa. Wreszcie tempo windykacji będzie zależało od postawy samego komornika. Niektórzy działają bowiem sprawnie, inni zaś nieco opieszale.

Długo czy krótko?

Windykacja polubowna może trwać tak długo, dopóki nasza wierzytelność nie ulegnie przedawnieniu. Czas trwania windykacji sądowej może wynosić od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Pozostaje pytanie, czy to długo, czy może krótko? Większość przedsiębiorców z pewnością chciałaby szybko odzyskać swoje pieniądze. Niemniej jednak pamiętajmy, że windykacja jest często jedynym sposobem, aby w ogóle je odzyskać. Niektóre firmy nie podejmują działań windykacyjnych, ponieważ uważają, że trwają one zbyt długo. Tymczasem bez nich może okazać się, że będziemy stratni o wartość wierzytelności, która nie została zapłacona. Pamiętajmy, aby wyznaczyć konkretne terminy windykacji polubownej.

Dajmy sobie na przykład miesiąc na odzyskanie pieniędzy. Jeśli dłużnik nie zapłaci, złóżmy pozew sądowy. Podjęte przez nas działania muszą być jednak spójne. Jeżeli straszymy dłużnika, to nie po to, aby wycofać się ze swoich gróźb wniesienia sprawy do sądu. Przyjmijmy również jednorodną politykę windykacyjną wobec wszystkich naszych kontrahentów. Dzięki temu z pewnością uda nam się odzyskać większość pieniędzy, które zwyczajnie nam się należą za wykonaną usługę bądź sprzedany towar.

 

Karolina Seidel kancelaria prawa medycznego
ul. Saska 7E
03-968 Warszawa
511 098 052
www.adwokat-seidel.pl
Odfrankuj.ORG kancelaria frankowa
ul. Kaszubska 53/3
70-226 Szczecin
532 395 444
www.odfrankuj.org
Klimkowski kancelaria prawna
Al. T. Kościuszki 40 lok. 10
90-427 Łódź
42 208 88 42
www.klimkowski-kancelaria.pl
Pomoc | przy | kredycie
ul. Kaszubska 53/5
70-226 Szczecin
664 954 550
www.pomocprzykredycie.pl

English Français Deutsch Español