projektowanie wnętrz

Jak zacząć projektowanie wnętrz?

Jak zacząć projektowanie wnętrz? Żyjemy w czasach, w których każdy może pozwolić sobie na wyrażenie siebie poprzez wystrój domu (meble czy oświetlenie). Projektowanie wnętrz nie jest już domeną wyłącznie specjalistów po studiach. Programy przeznaczone do tego celu często znajdziemy w gazetach, a katalogi udostępniane przez duże sklepy mogą stać się inspiracją.

W wielu przypadkach przygoda z projektowaniem wnętrz zaczyna się podczas urządzania mieszkania lub budowy domu, kiedy zamiast zatrudniać fachowca mamy ochotę sami zmierzyć się z pomysłami. To jak wygląda nasze gniazdko, w dużej mierze odzwierciedla, kim jesteśmy – schludnymi minimalistami czy może bliżej nam do kolorowej i zagadkowej bohemy?

Jak zacząć przygodę z projektowaniem?

projektowanie wnętrz

Po pierwsze inspiracja! Jeszcze zanim podejmiemy decyzję, powinniśmy ułożyć wstępną wizję wymarzonego lokum. Pomoże to nam szukać mebli i akcesoriów w odpowiednim miejscu, dzięki czemu zaoszczędzimy ogromną ilość czasu. Zajrzyjmy do poradników, magazynów, czasopism i katalogów. Z pomocą przyjdą nam również blogi i strony internetowe projektantów, którzy w sieci chętnie chwalą się swoimi dokonaniami.

Bywa również, że inspiracją stanie się dla nas podróż i odwiedzony podczas niej, urządzony w egzotycznym stylu, hotel. Drugie w kolejności jest sporządzenie planu pomieszczeń i listy rzeczy, które chcielibyśmy wyeksponować. Dopiero, gdy już mamy taki wstępnie ułożony plan, możemy przenieść go na rysunek lub do programu pomagającego na w projektowaniu wnętrz. Na tym etapie ważne jest również dokładne mierzenie pomieszczeń, dzięki temu podczas oglądania katalogów łatwiej będzie zaznaczyć odpowiednie meble. Błędem popełnianym przez początkujących jest zbyt duże przywiązywanie uwagi do wyglądu.

Oczywiście, to też ważne kryterium, jednak równie istotna jest funkcjonalność pomieszczeń. Estetyka powinna iść w parze z użytecznością. Doskonałym przykładem tego rodzaju elementów są przedmioty-schowki, które jednocześnie nie wskazują swoim wyglądem na to, że mogą coś w sobie pomieścić. Ostatnim etapem, jednak nie zawsze obowiązkowym, jest konsultacja z osobą zajmującą się profesjonalnie projektowaniem wnętrz. Dzięki temu będziemy mogli upewnić się, że nasze pomysły są możliwe do zrealizowania.

Dobry architekt ma szeroką wiedzę na temat różnych materiałów i spojrzy na mieszkanie z innej perspektywy, ponadto ma większą wprawę w wykonywaniu wirtualnych projektów i wizualizacji, co może pomóc w ocenie proponowanego przedsięwzięcia.

Inspiracja a powielanie pomysłów z katalogów

Projektowanie wnętrz jest trudniejsze niż się na początku wydaje i na pewno po kilku nieudanych próbach, kuszącą perspektywą będzie skopiowanie katalogowego wnętrza. Istnieje jednak ryzyko, iż wierne odwzorowanie pomieszczenia nie będzie tak satysfakcjonujące i zostaniemy z poczuciem, że mieszkanie w którym żyjemy nie jest nasze. Jeśli nie posiadamy wystarczających pokładów sił, i co ważniejsze, czasu, to chociaż zmieńmy kolorystykę lub zamieńmy wszystkie dodatki na takie, których widok będzie sprawiał przyjemność. Szczypta własnego stylu w aranżacji nada jej ekstrawagancji i sprawi, że zabłyśniemy wśród znajomych.

Równowaga w naszym otoczeniu

Co w przypadku, gdy podoba nam się za dużo styli i nie możemy się zdecydować? Mieszać? Jeśli już to z umiarem. Nadmiar dodatków będzie przytłaczać zamiast zaskakiwać i sprawi, że wnętrze przestanie być przytulne. Ponadto wraz z bałaganem łatwiej o gorsze samopoczucie, a źle dobrana mieszanka styli może powodować wrażenie nieładu. Jeśli nie potrafimy podjąć decyzji, jaki styl ma przeważać w aranżacji, to zdecydujmy się pozostać przy dwóch ulubionych. Przekonamy się wtedy, że projektowanie wnętrz nie jest wyzwaniem. Łączyć możemy pasujące do siebie lub, wręcz przeciwnie, całkiem kontrastujące elementy.

Minimalizm i dodatki w wiejskim stylu? To może okazać się ciekawe. Nie bójmy się zostawić swoich śladów na projekcie. Przy projektowaniu wnętrza pamiętajmy o osobowościach naszych współlokatorów. Układ powinien być nie tylko estetyczny, ma również pomóc uspokoić się po całym dniu lub dodać energii, kiedy jej brakuje. Ekstrawertycy często wolą wesołe i żywe barwy, zaś introwertycy wybiorą pastele i inne łagodne odcienie.

Nowoczesny design i jego cena

Zanim zaczniemy tworzyć, zastanówmy się ile jesteśmy gotowi przeznaczyć na nasz projekt. Wiele rzeczy będziemy w stanie wykonać zerowym nakładem pieniężnym, jeśli odpowiednio się do nich zabierzemy. Wnętrza w stylu boho dobrze wyglądają w towarzystwie postarzanych mebli, jeśli jednak cenimy sobie pomieszczenia z duszą, to świetnym pomysłem będzie odwiedzenie pchlego targu i odnowienie staroci. Podobnie z modnymi bibelotami.

Nowoczesną grafikę możemy wykonać sami, pozostaje tylko zakupienie odpowiedniej ramki i pochwalenie się dziełem w salonie. Od jakiegoś czasu panuje moda na zero waste. W praktyce oznacza to dzielenie się przedmiotami, które przestały nam pasować lub po prostu się znudziły. Dzięki temu łatwo i za darmo zdobędziemy prawdziwe perełki, jednocześnie robiąc coś dobrego dla środowiska. Osoby zainteresowane tematem na pewno znajdą stworzone specjalnie w tym celu grupy na Facebooku.

English Français Deutsch Español