Czy warto stawiać na skup aut? Sprzedaż lub zakup auta to wcale nie jest tak proste zadanie, jakby mogło się nam wydawać. Z jednej strony, jeśli chcemy sprzedać samochód zależy nam na szybkiej transakcji i jak najlepszym zarobku, z drugiej strony, gdy chcemy kupić auto, pragniemy dostać je jak najtaniej. Na przestrzeni ostatnich lat dużą popularnością cieszy się skup aut, który to uznawany jest za jedną z najlepszych opcji do wyboru, jeśli chodzi o zarówno o zakup samochodu, jak również i jego pozbycie się.

W tym artykule zastanowimy się nad tym, czy warto stawiać na taki skup, jakie niesie on korzyści i jakie są ewentualne tego wady. Weźmiemy pod lupę ten temat w pełni, starając się w jednym miejscu zawrzeć na ten temat wszelkie niezbędne informacje.

Skup aut – internetowo lub telefonicznie

W dzisiejszych czasach praktycznie wszystko możemy załatwić od ręki, bez wychodzenia z domu. Tak też jest w przypadku, gdy chcemy sprzedać nasz samochód z opcją skup aut. Wyszukujemy więc w Internecie odpowiednią firmę, która takie właśnie usługi może mieć nam do zaoferowania. Dobrze, gdy będzie ona znajdowała się jak najbliżej naszego miejsca zamieszkania, ale nie jest to oczywiście koniecznością. Kiedy już taki skup mamy wybrany, następnie należy skontaktować się z nim.

Można to zrobić w wersji online, gdzie wchodzimy na stronę danej firmy i tam mamy do wypełnienia odpowiedni wniosek. Jeśli wolimy bardziej tradycyjne metody, możemy wszystko załatwić telefonicznie. Na tym etapie musimy odpowiedzieć na wszelkie pytania, jakie dany skup do nas ma. Wiadomo, iż nie przyjmuje on wszystkich samochodów, dlatego też jeśli zależy nam na jego sprzedaży, koniecznym jest jak najlepsze zaprezentowanie właśnie swojego samochodu. Należy więc w pełni rzetelnie odpowiedzieć na wszelkie nurtujące. Zarówno telefonicznie, jak również i poprzez ankietę, musimy dokładnie opisać nasze auto. Ważny jest jego stan, wyposażenie, wszelkie uszkodzenia, wgniecenia w karoserii. Istotny jest rok produkcji, przebieg i każdy inny element, który w całości składa się na to, czy dany samochód będzie cieszył się zainteresowaniem skupu samochodów, czy też nie. Kiedy już taką kwestię mamy załatwioną, teraz pozostaje nam czekać.

Skup aut – oczekiwanie na decyzję

Zazwyczaj decyzję można uzyskać w kilka godzin po złożeniu wniosku lub po rozmowie telefonicznej, jednak najczęściej taką informację otrzymamy w przeciągu 2 – 3 dni. Jeśli dany skup aut jest zainteresowany naszym samochodem, uzyskamy informacje odnośnie tego, by auto dostarczyć lub ewentualnie by oczekiwać na pracownika firmy, który sam po nie podjedzie. Jeśli jednak informacja zwrotna jest negatywna, nie można od razu się tym faktem załamywać i szukać klienta na własną rękę, ale poszukać po prostu w innym komisie. Czasami zdarza się tak, szczególnie gdy zależy nam na czasie, że jednocześnie składamy ofertę sprzedaży naszego samochodu do kilku miejsc i w momencie, gdy uzyskamy odpowiedź z danego miejsca, możemy lub nie musimy się na to zdecydować. Często takie właśnie rozwiązanie pozwala nam uzyskać jak najbardziej atrakcyjną kwotę za zakup naszego samochodu, a wiadomo, iż właśnie na tej kwestii powinno nam zależeć najbardziej.

Jak wycenia się samochód?

Skąd wiedzieć, ile za taki samochód można dostać? Wiadomo przecież, że my jako sprzedawcy chcemy za niego jak najwięcej, a kupujący chce go otrzymać za jak najmniej. W takiej sytuacji pojawia się rzeczoznawca majątkowy, który to jest zatrudniony przez dany skup aut. To właśnie jego zadaniem jest ocenić stan techniczny samochodu, na podstawie której zostaje podana jego wycena.

Tutaj należy zdać sobie sprawę, że cena może być nieco zaniżona w porównaniu do naszych oczekiwań. Trzeba być tego świadomym. Skupy są jednak chętne na negocjacje, dlatego też jako sprzedający możemy próbować tak ponegocjować tą cenę, by była ona jak najbardziej dla nas opłacalna. Jeśli nie wiemy, ile tak naprawdę nasze auto jest warte, możemy na własny rachunek wybrać się do takiego rzeczoznawcy, który oszacuje ile nasz samochód kosztuje i ile możemy za niego otrzymać. To sprawia, że jeśli dany skup aut zaproponuje nam daną kwotę, będziemy wiedzieć, czy jest ona adekwatna do naszego pojazdu, czy sprzedając za taką sumę nasze auto, nie będziemy na tym aż za bardzo stratni.

Wiadomo, iż sprzedając auto – chcemy szybko znaleźć klienta i otrzymać za samochód jak największe pieniądze. W przypadku skupów, ta sprzedaż ma miejsce zazwyczaj od razu, a jeśli chodzi o koszta, musimy spodziewać się, że dostaniemy mniej, niż gdybyśmy sprzedawali sami, jednak wtedy poszukiwania klienta mogłyby trwać nieco dłużej. Decydując się na dane rozwiązanie, należy wziąć pod uwagę wszelkie za i przeciw i na tej podstawie uzyskać odpowiedź – czy dany skup aut to dobre dla nas rozwiązanie, czy niekoniecznie. Najważniejsze, to być usatysfakcjonowanym podjętą decyzją, dlatego też starajmy się wybierać to, co jest najbardziej opłacalne i wygodne właśnie dla nas. To stanowi rzecz priorytetową.

English Français Deutsch Español