Studia podyplomowe – informacje praktyczne

Studia podyplomowe są swoistą alternatywą dla studiów wyższych i doktoranckich. Ta forma kształcenia jest przeznaczona dla osób posiadających kwalifikacje co najmniej pierwszego stopnia. Chodzi tutaj o osoby, które zakończyły edukację w szkole wyższej i otrzymały potwierdzający ten fakt dokument. Studia podyplomowe może rozpocząć zatem każdy, kto może poszczycić się posiadaniem dyplomu studiów licencjackich inżynierskich lub magisterskich. Na kontynuowanie nauki w taki sposób najczęściej decydują się osoby z ambicjami wspinania się wyżej po szczeblach kariery zawodowej. Pracodawcy zwykli wymagać, aby pracownicy pragnący dostać awans, inwestowali w swój rozwój, uzupełniali wiedzę i zdobywali nowe, przydatne umiejętności. Warto wiedzieć, że wykształcony personel jest bardzo pożądany na obecnym rynku pracy. Dlatego też wszelkie działania w obrębie kontynuowania nauki wydają się niezwykle intratne. Studia podyplomowe mogą się również okazać doskonałą opcją dla ludzi chcących zmienić swój zawód i zacząć robić zupełnie nową specjalizację. 

 

Najpopularniejsze kierunki studiów podyplomowych

 

Absolwenci szkół wyższych niezwykle często decydują się na kontynuowanie edukacji. Wielu z nich jest przekonanych, że to doskonały sposób, aby pozostać na bieżąco ze wszystkimi wiadomościami i poznawać nowości pojawiające się na rynku w ich branży. Wiele uczelni oferuje bardzo szeroki wybór kierunków, a także dedykowane programy nauczania oraz obecność prowadzących cieszących się doskonałą renomą. W ciągu dwóch lat trwania nauki słuchacze mają okazję poznawania nie tylko części teoretycznej, ale także uczestniczenia w licznych wykładach, ćwiczeniach oraz warsztatach, gdzie mogą obserwować, jak wykorzystywać swoją wiedzę w praktyce. 

 

W ostatnich latach największym, zainteresowaniem cieszyły się kierunki związane z branżą informatyczną, grafiką komputerową, reklamą, marketingiem oraz technikami sprzedaży. Studia podyplomowe umożliwiają zdobycie sporej ilości wiedzy w obrębie wielu dziedzin, na co nie można liczyć, wybierając uczestnictwo np. w szkoleniach zawodowych. To właśnie z tego powodu tak wiele osób decyduje się na kontynuowanie edukacji we właśnie taki sposób. 

 

Innym kierunkiem wzbudzającym sporą ciekawość społeczeństwa jest architektura. Obecnie jest to jeden z najbardziej przyszłościowych zawodów. Ludzie coraz częściej rezygnują z mieszkań w blokach wybudowanych z wielkiej płyty na rzecz własnego domu. W związku z tym zapotrzebowanie na architektów wzrasta, a tym samym ilość pracy dostępnej na rynku jest imponująca. 

 

Interesujący może wydać się fakt, że nie brakuje również chętnych do uczestniczenia w zajęciach związanych z historią sztuki i fotografią, organizowanych w ramach studiów podyplomowych. Często jest to efektem pasji słuchaczy, którzy pragną nauczyć się jak najwięcej na temat frapujących ich dziedzin. 

 

Dawniej za najbardziej popularne kierunki tak zwanej „podyplomówki” uchodziły wszystkie te, które były związane z gwałtownym rozwojem technologicznym. Studenci często decydowali się na kształcenie w obrębie zagadnień takich jak energetyka jądrowa czy automatyka. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że większość państw na świecie stara się postawić na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, łatwo dojść do wniosku, że studiowanie energetyki jądrowej nie daje słuchaczom zbyt dużych szans na znalezienie zatrudnienia.

 

Od czego zależy cena studiów podyplomowych?

 

Koszt studiów podyplomowych może się różnić ze względu na wiele rzeczy. Do najważniejszych z nich należą:

 

  • miasto i uczelnia, gdzie organizowane są zajęcia;
  • to, kim jest osoba odpowiedzialna na prowadzenie spotkań;
  • popularność danego kierunku;
  • czasu przeznaczonego na prowadzenie zajęć.

 

Trudno jest więc jednoznacznie określić cenę lub nawet jej zakres w odniesieniu do ko konkretnego kierunku. W tym celu należy skontaktować się bezpośrednio z uczelnią, aby poznać szczegóły jej oferty. 

 

Warto jednak mieć świadomość, że istnieje wiele możliwości, jeśli chodzi o zminimalizowanie opłat. Ciekawy może wydać się np. fakt, że jeśli pracodawca wymaga od pracowników kontynuowania nauki i od tego zależy to, czy będą oni mogli ubiegać się o awans, to to na nim powinien spocząć obowiązek opłat za studia podyplomowe. Co więcej, jeśli takie przedsięwzięcie może mieć realny wpływ na pomnożenie zysków przedsiębiorstwa, właściciel firmy ma prawo uwzględnić je w wypisie dotyczącym kosztów uzyskania przychodów. 

 

Pamiętajmy również, że istnieje wiele projektów, które umożliwiają staranie się o refundację opłat związanych z rozpoczęciem studiów podyplomowych. Część z nich jest finansowana ze środków państwowych, a część z funduszy udostępnianych przez Unię Europejską. Zapoznanie się z ich szczegółami i zgłoszenie swojej kandydatury może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Determinacja w dążeniu do celu zawsze jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Nie inaczej jest również w przypadku poszerzania kwalifikacji i rozwoju zawodowego. Inwestowanie w swój rozwój zawsze się opłaca.