Gospodarstwo rolne powinno przynosić jak największe zyski właścicielowi i zapewniać zdrową żywność na rynek. Praca na gospodarstwie wymaga olbrzymiego zaangażowania rolnika. Istotną rolę odgrywa w niej olbrzymi sprzęt, który pomaga człowiekowi w osiągnięciu wysokich plonów. Rolnicy chcą powiększać wielkość plonów, minimalizując nakłady pracy i koszty. Trendem rozwojowym współczesnego rolnictwa jest maksymalizacja efektów działalności rolniczej przy jednoczesnym ułatwieniu i poprawie warunków pracy. Niezbędnym pojazdem w gospodarstwie rolnym jest ciągnik.
Ciągnik – maszyna uniwersalna
Nie ma przesady w stwierdzeniu, że ciągnik jest maszyną uniwersalną i fundamentem bez którego nie jest możliwa praca na roli. Bez niego wykonywanie wszelkich prac na olbrzymich areałach ziemi byłoby katorgą i nieopłacalnym zajęciem. Ciągniki dzieli się na 3 segmenty.
Ciągnik kołowy – najpopularniejszy model
Królem polskiej wsi jest ciągnik kołowy – model osadzony na pompowanych powietrzem kołach. Moc silnika i ilość kół dobierana jest w zależności od rodzaju pracy, do której przeznaczony jest ciągnik. W przypadku pracy wokół obejścia lub w terenie leśnym zwinność i manewrowość liczą się bardziej niż moc. W takich warunkach idealnie sprawdzą się mniejsze jednostki z 4 kołami średniego rozmiaru. Większe pojazdy stosowane są przy holowaniu mocno obciążonych przyczep i używaniu dużych akcesoriów rolniczych w trudniejszych warunkach. Doskonale sprawują się w roli transportera, mogącego poruszać się również po normalnych drogach.
Ciągniki gąsienicowe
Ciągnik gąsienicowy jest pojazdem specjalistycznym. Od ciągnika kołowego różni sposobem przenoszenia napędu – w tym modelu silnik jest napędzany przez dwie równoległe gąsienice. Jest to znakomity pojazd do pracy w terenie grząskim lub sypkim. W takich warunkach nie sprawdzają się pompowane koła, bo grzęzną , a gąsienice przejeżdżają bez większych problemów i pracę można wykonać w całości. Minusem ciągnika gąsienicowego jest to, że nie nadaje się do jazdy po zwykłych drogach, ponieważ gąsienice uszkadzają nawierzchnię.
Ciągniki półgąsienicowe
To model kompromisowy, który łączy zalety maszyny do pracy w ciężkim terenie z transportowym pojazdem. Jest zdolny do jazdy w każdych warunkach, można im swobodnie manipulować. To model dla osób, które nie chcą mieć w gospodarstwie dwóch ciągników: kołowego i gąsienicowego, tylko wybierają pojazd uniwersalny, który sprawdzi się w każdych warunkach i dodatkowo oszczędzają miejsce i pieniądze.
Nowoczesne ciągniki
Wielu rolników korzysta z obecności Polski w Unii Europejskiej, pobiera dopłaty i unowocześnia swoje gospodarstwo, kupując specjalistyczny, najnowszy sprzęt. Wymianie dość często podlegają ciągniki. Nowoczesne modele obniżają koszty eksploatacji ciągnika, co pozwala produkować żywność taniej i zachować standard jakości produktów i ułatwia pracę ludziom. Zużycie paliwa w nowych ciągnikach jest znacznie niższe niż w starszych typach tych maszyn, co daje nie tylko oszczędności finansowe, polegające na mniejszej ilości gotówki wydanej na paliwo, ale także przyczynia się do ochrony powietrza i gleby. Im mniej zanieczyszczona gleba, tym lepsze plony może rolnik osiągnąć. Ograniczenie zużycia paliwa jest możliwe dzięki innowacyjnym technologiom, w jakie wyposażone są ciągniki. Każdy zaoszczędzony grosz cieszy rolnika. Na zmniejszenie kosztów eksploatacji ciągnika ma duży wpływ amortyzacja maszyn rolniczych. Ciągniki starszego typu, które przez lata służyły rolnikowi, częściej psują się i wymagają kosztownych napraw, co znacząco wpływa na zyski właściciela i opłacalność produkcji rolnej. Usterki i awarie mogą prowadzić do poważnych wypadków groźnych dla życia i rolników oraz członków ich rodzin. Niestety, od czasu do czasu media podają informację o wypadku na wsi spowodowanym przez zły stan ciągnika, w którym udział brało dziecko. Dlatego inwestycja w nowoczesny ciągnik to zapewnienie bezpieczeństwa rolnikowi i jego rodzinie. Na rynku istnieje kilkunastu producentów ciągników, którzy oferują nowoczesne, mało spalające, wydajne i bezpieczne pojazdy spełniające nawet najbardziej wygórowane oczekiwania rolników.
Ciągnik do małego i dużego gospodarstwa
Ciągnik to pojazd uniwersalny, znakomicie sprawdza się w małym i większym gospodarstwie. Jest podstawowym urządzeniem, które powinno być u każdego rolnika. Najbardziej doświadczeni rolnicy uważają, że podstawą wyposażenia gospodarstwa rolnego są trzy urządzenia: pług, opryskiwacz i właśnie ciągnik. Bez nich trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie nowoczesnego gospodarstwa, produkcję rolną lub hodowlę zwierząt.
Wieś mieszkańcom miast kojarzy się niemal z idyllą – czyste powietrze, łąka, las w pobliżu. W rzeczywistości mieszkańcy wsi to ludzie ciężkiej pracy, którzy są często niedoceniani. Ułatwieniem w wykonywaniu ich zadań jest ciągnik, dzięki któremu zwiększają wydajność prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Ciągnik na wsi na długo jeszcze pozostanie jej najbardziej charakterystycznym symbolem.