Istotą zarządzania nieruchomościami jest określenie intencji działania, pozyskanie właściwych środków do zrealizowania wyznaczonych celów. Oprócz tego pozostaje dokładna kontrola nad całym procesem. Warto pamiętać, że zarządzanie nieruchomością jest procesem stałym i długotrwałym. Szczególnie ważna jest jakość i zaangażowanie zarządcy nieruchomości. Nie wystarczy utrzymywać obiektu w dobrym stanie finansowym i technicznym. Konieczne jest także jego stałe usprawnianie, aby z czasem zwiększyć jego wartość finansową.
Właśnie poprawienie procesu zarządzania nieruchomością jest najlepszym sposobem, aby poprawić ich atrakcyjność wśród potencjalnych klientów. Taki proces możemy podzielić na trzy etapy. Pierwszy z nich dotyczy zachowania obiektu w stanie niepogorszonym. Następnie maksymalizujemy dochody. Na koniec zostaje uszanować i liczyć się z potrzebami najemców.
Kim jest zarządca nieruchomości?
Taka osoba musi posiadać właściwą licencję zawodową uprawniającą ją do zarządzania nieruchomością. Jest ona pośrednikiem pomiędzy najemcami a właścicielem nieruchomości. Taki zarządca stara się zapewnić wysoką sprawność użytkowania lokalu. Często musi umieć pogodzić ze sobą sprzeczne wymagania właściciela i najemców. Jednakże jego działania w żadnym wypadku nie mogą być sprzeczne z wymaganiami właściciela nieruchomości. Zanim będzie w stanie spełnić swoje obowiązki, musi dokładnie zapoznać się ze stanem technicznym obiektu w sposób rzeczowy. Chodzi między innymi o ocenę wizualną oraz zweryfikowanie stanu prawnego. Oprócz tego niezbędne będzie rozeznanie rynku oraz analizowanie statusu finansowego.
Zarządzanie nieruchomości jest wymagającym zadaniem. Podejmować się niego powinna wyłącznie osoba wszechstronna posiadająca wiedzę z zakresu wielu dziedzin — ekonomii, nauk społecznych, nauk budowlanych, geodezji, finansów i podatków, czy też prawa. Oczywiście musi także być specjalistą w swoim zawodzie. Dobry zarządca potrafi współpracować z właścicielem nieruchomości, jej użytkownikami albo też szerokim gronem fachowców. Kontakt z tymi ostatnimi jest niezbędny, jeśli chcemy zapewnić sprawne funkcjonowanie procesu zarządzania nieruchomościami. Przy ocenie efektywności zarządcy, brane są pod uwagę taki czynniki jak jego pozycja i czas funkcjonowania na rynku oraz opinie innych klientów o jakości jego usług i profesjonalizmie. Również zakres świadczonych usług i ich ceny są istotną kwestią, gdy chcemy kogoś wynająć do zarządzania nieruchomością.
Polecamy również:
- zarządzanie nieruchomościami Warszawa http://www.pmgpartner.pl
- administrowanie nieruchomościami Warszawa https://www.pmgpartner.pl/zarzadzanie-nieruchomosciami-warszawa.php
- administrowanie wspólnotą mieszkaniową Warszawa http://www.pmgpartner.pl/kontakt.php
Jakie są obowiązki zarządcy nieruchomości?
Musi realizować przyjęty plan zarządzania i strategię działania. Przyjmuje i wprowadza najemców do lokalu i jednocześnie musi zadbać o utrzymywanie i kontrolę dokumentacji. Do jego obowiązków należy także realizacja i kontrola przyjętego budżetu operacyjnego oraz księgowości. Opracowuje także sprawozdania z jego realizacji, analizy opłacalności inwestycji i remontów i regularnie przesyła raporty właścicielowi nieruchomości. Efektywny zarządca będzie w stanie zredukować koszty eksploatacyjne i w miarę potrzeby pozyskiwać środki na osiąganie założonych celów. Jeśli konieczne jest przeprowadzenie prac remontowo-budowlanych to zarządca musi nadzorować cały proces. Oprócz tego dostarcza usługi o charakterze doradczym oraz te związane z procedurami utrzymania poziomu technicznego nieruchomości. Na szczególną uwagę zasługuje prowadzenie badań rynku i akcji reklamowych, które pozwolą zwiększyć wpływy z nieruchomości. Podsumowując, rolą zarządcy jest sprawowanie zarządu w dobrze pojętym interesie właściciela i przestrzegając prawidłowych zasad.
Jak wygląda umowa o zarządzaniu nieruchomością?
Zarządzanie nieruchomościami opiera się na konkretnych regułach i zasadach, które pozwalają zarządcom na efektywne wykonywanie swojej pracy. Ich dokładne zadania są wyszczególnione w umowie o zarządzaniu. Jest to rodzaj dokumentu, który określa zakres usług świadczonych przez zarządcę i jest zawierana pomiędzy nim a właścicielem nieruchomości lub ewentualnie wspólnotą mieszkaniową. Możemy wyróżnić trzy typy takich umów. Pierwszy z nich to umowa podstawowa, w której znajdują się wyłącznie najważniejsze informacje. Chodzi między innymi o wysokość honorarium zarządcy o zakres obowiązków. Wszelkie koszty eksploatacji są ponoszone przez właściciela lokalu. Może się on tym zająć osobiście albo uprawnić zarządcę do działania w jego imieniu. W przypadku umowy wynikowej osoba zarządzająca nieruchomością otrzymuje wszystkie uzyskane z niej dochody. Służą do regulowania wszelkich wydatków, a z nadwyżki pokrywane jest honorarium zarządcy. Z kolei do właściciela trafia wyłącznie pozostała różnica. Umowa zarządzania nieruchomością typu inwestycyjnego pozwala zarządcy na zachowanie całości dochodów. Musi on jednak ponosić wszelkie koszty związane z eksploatacją oraz inwestycjami związanymi z daną nieruchomością. Jego wynagrodzenie stanowi różnica, która pozostanie po uregulowaniu wszelkich należności. Oczywiście często spotykamy się z umowami, będącymi mieszanką różnych elementów.