Na co zwrócić uwagę przed kupnem bramy garażowej?

Przy wyborze bramy garażowej, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na jej estetykę wykonania, trwałość oraz energooszczędność. Istotna jest także kwestia bezpieczeństwa oraz prostoty obsługi bramy. Rodzaj bramy warto dopasować do naszego garażu, jego wielkości oraz otoczenia. Ważne są funkcje, jakich wymagamy od bramy i nasze oczekiwania względem niej. Tylko właściwy montaż pozwoli w pełni korzystać z parametrów i funkcji bramy garażowej. Produkt ten musi być niezawodny, brama powinna działać przez wiele lat bez awarii, zapewniając komfort jej użytkowania. W przypadku gdy garaż znajduje się w bryle domu, wówczas brama musi zostać ocieplona. Jej konstrukcja powinna współgrać z architekturą budynku, a także elementami stolarki okiennej i drzwiami.

O czym pamiętać przed zakupem bramy garażowej?

W trakcie wyboru właściwej dla nas bramy garażowej musimy skupić się na paru ważnych czynnikach, tylko wtedy znajdziemy model idealny dla nas i naszych potrzeb. Głównym zadaniem bramy garażowej jest zapewnienie bezpieczeństwa przechowywanym pojazdom, niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy. W trakcie zakupu bramy trzeba pamiętać także o takich kwestiach jak komfort w codziennym użytkowaniu czy spójność bramy wraz z architekturą całego garażu bądź domu. Brama segmentowa jest najczęściej wybieranym produktem w dzisiejszych czasach. Odznacza się sporą uniwersalnością, gdyż brama ta nadaje się do zamontowania w dowolnym otworze garażowym. Brama garażowa segmentowa przeważnie zapewnia także o wiele większą szerokość przejazdu, aniżeli tradycyjne bramy uchylne. Wszelkie oferowane na rynku bramy garażowe segmentowe powinny spełniać różne wymogi. Muszą zwłaszcza spełniać europejskie normy PN-EN 13241-1. Produkty spełniające te normy są badane i certyfikowane, klienci mogą mieć więc pewność, iż brama z taką normą będzie produktem najwyższej jakości. Bramy garażowe segmentowe są otwierane automatycznie do góry, przez co możliwe jest jak najlepsze zagospodarowanie przestrzeni wokół oraz wewnątrz garażu. Brama garażowa segmentowa z napędem to sposób na szybkie i komfortowe otwieranie oraz zamykanie bramy garażowej, bez wysiadania z auta. Oprócz tego brama garażowa segmentowa odznacza się łatwością w montażu.

Zobacz również:

 

Rodzaje bram garażowych

Możemy wyróżnić parę podstawowych rodzajów bram, różniących się od siebie metodą otwierania. Bramy garażowe możemy podzielić na segmentowe, rolowane, rozwierane, i uchylne. To, jaki model wybierzemy, będzie w dużej mierze zależało od ilości posiadanego na podjeździe przed garażem miejsca. Dużo miejsca wymagają zwłaszcza bramy rozwierne oraz uchylne. Najmniej natomiast wymagają bramy segmentowe, ich panele chowają się pod stropem garażu albo na jego ścianie bocznej. Cennej przestrzeni na podjeździe nie zabierają także bramy rolowane, gdyż ich panele zwijają się na wał znajdujący się nad otworem bramy.

Sposób użytkowania garażu

Powinniśmy także przemyśleć, oprócz przechowywania pojazdu, w jaki sposób będziemy użytkować garaż. Jeżeli chcemy w nim trzymać rowery albo sprzęt ogrodniczy, wówczas dobrze, jeśli będziemy mieć dostęp do garażu bez otwierania całej bramy garażowej. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będą bramy segmentowe górne z drzwiami przejściowymi albo bramy segmentowe boczną, z opcją częściowego otwarcia. Jeśli chcemy przechowywać 2 pojazdy, wówczas najlepiej kupić jedną dużą bramę, aniżeli dwie mniejsze.

Wielkość bramy garażowej oraz sposób otwierania

Pojedyncze bramy służące do przechowywania samochodów osobowych nie mogą być węższe aniżeli 2,3 m oraz niższe niż 2 metry w świetle otworu. To czy będzie nam się łatwo z nich korzystało, zależy od sposobu otwierania bramy. Najbardziej komfortowe dla użytkowników są bramy z napędem elektrycznym, gdyż obsługuje się je jedynie za pomocą pilota, kluczyka czy zamku kodowego. Dobrze wiedzieć, iż do bram już zamontowanych można tak samo dokupić napęd elektryczny, jednakże lepiej jest od razu zamontować bramę wraz z napędem elektrycznym.

Termoizolacyjność bramy garażowej

To czy brama garażowa zapewnia energooszczędność, zależy przede wszystkim od tego, czy panele zostały właściwie ocieplone, a wszystkie elementy zapewniają szczelność. Garaże wolnostojące mogą posiadać nieocieploną bramę, jednak garaż umiejscowiony w bryle domu powinien zapewniać termoizolacyjność bramy. Dom może wychładzać się przez garaż, co wiąże się z wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Energooszczędność bramy zależy od wielu czynników, nie wpływa na nią inną i wyłącznie grubość pancerza. W bramach garażowych stosuje się wypełnienie paneli pianką poliuretanową, co zapewnia ich termoizolacyjność. Stosuje się również uszczelki pomiędzy danymi segmentami, na łączeniach bramy z posadzką i ościeżnicą. Straty ciepła powstają właśnie w tych miejscach, gdzie konstrukcja spotyka się ze ścianą lub podłogą. Ważne jest zniwelowanie ryzyka powstawania mostków termicznych, przez co producenci bram często oddzielają ościeżnicę od ściany garażu za pomocą specjalnej przegrody. Dzięki temu rozwiązaniu termoizolacyjność garażu może zwiększyć się do 15 procent.