Gdzie skierować się po pomoc przy bólu pleców?

Gdzie skierować się po pomoc przy bólu pleców? Jak pokazują statystyki, ból pleców jest problemem, który w różnych momentach życia dotknie nawet co drugiego obywatela i co drugą obywatelkę Polski. Jeśli ból jest przewlekły, niezbędna staje się pomoc specjalisty. W łatwiejszych przypadkach wystarczy nam samodzielna zmiana nawyków oraz wykonywanie zaleconych ćwiczeń. Jednak trudniejsze przypadki wymagają regularnej pracy – masażu, mobilizacji, przywracania właściwych wzorców ruchowych. Tym właśnie zajmuje się fizjoterapia.

Czym jest fizjoterapia?

Fizjoterapia to jedna z tzw. współpracujących zawodów medycznych (czyli wszystkich oprócz lekarza, pielęgniarki, dentysty i farmaceuty) której przedmiotem jest leczenie ogólnie pojętych zaburzeń ruchu. Do schorzeń, którymi zajmują się fizjoterapeuci, zaliczają się m.in:

  • przewlekły ból;
  • urazy tkanek miękkich;
  • urazy i uszkodzenia stawów;
  • choroby i zwyrodnienia chrząstki;
  • artretyzm;
  • zaburzenia kroku;
  • wady postawy;
  • niepełnosprawność ruchowa;
  • urazy układu mięśniowo szkieletowego.

Aby leczyć i uśmierzać te i inne problemy, fizjoterapia, opierając się na odkryciach naukowej kinezjologii, stosuje narzędzia takie jak:

  • masaż;
  • ćwiczenia korekcyjne;
  • mobilizacja i manipulacja stawów;
  • elektroterapia;
  • terapia pulsem akustycznym.

Fizjoterapia nie może też obyć się bez aktywnej współpracy pacjentów. Dlatego też fizjoterapeuci oprócz fizycznej pracy nad ciałem pacjenta zajmują się również prozdrowotną edukacją. Wiele problemów, z jakimi mierzy się fizjoterapia, powstaje na skutek niewłaściwego trybu życia – braku aktywności fizycznej, nadmiernego objadania się prowadzącego do otyłości oraz błędnych, wywołujących ból wzorców ruchowych.

Jak fizjoterapia walczy z bólem pleców?

Ból pleców https://kursy-fizjoterapia.eu/ ma wiele przyczyn i przed skorzystaniem z pomocy fizjoterapeuty należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który wykluczy wymagające interwencji chirurga i/lub zagrażające życiu przyczyny takie jak:

  • guz nowotworowy;
  • zapalenie woreczka żółciowego;
  • choroby trzustki;
  • niewydolność nerek;
  • zapalenia aorty;
  • niezłośliwe guzy w pobliżu kręgosłupa.

Jeżeli te bardziej złowrogie przyczyny zostaną wykluczone, pozostają dwie najczęstsze, czyli dyskopatia oraz stenoza kanału kręgowego.

Czym jest dyskopatia?

Dyskopatia to zbiór różnych schorzeń krążków międzykręgowych, czyli miękkich “gąbek” znajdujących się pomiędzy kręgami kręgosłupa, których zadaniem jest jego amortyzacja oraz ochrona rdzenia kręgowego. Popularnie określa się ją jako “wypadnięcie dysku”, co jednak nie jest zgodne z prawdą – krążki międzykręgowe są mocno umocowane w kręgosłupie i nie jest możliwe ich “wypadnięcie” bez jego złamania. Dyskopatię diagnozuje się zdjęciem rentgenowskim, tomografią komputerową bądź rezonansem magnetycznym kręgosłupa.

Czym jest stenoza kanału kręgowego?

Stenoza, zwana także zwężeniem albo ciasnotą kanału kręgowego, to, jak nazwa wskazuje, choroba polegająca na zwężeniu znajdującego się w kręgosłupie kanału, w którym spoczywa rdzeń kręgowy. Rosnący ucisk rdzenia kręgowego wywołuje ból, a także uczucie znieczulenia i drętwienia. Stenozę diagnozuje się za pomocą tomografii komputerowej bądź rezonansu magnetycznego kręgosłupa. Zazwyczaj jest wywoływana przez proces starzenia się i jej pierwsze objawy pojawiają się po pięćdziesiątym bądź sześćdziesiątym roku życia.

Jak walczyć z dyskopatią i stenozą?

W ciężkich przypadkach degeneracji krążków międzykręgowych lub zwężenia kanału kręgowego niezbędna może być operacja. Jednak w większości przypadków wystarczy fizjoterapia ukierunkowana na ulżenie bólowi dolnej części pleców, ćwiczenia mające na celu wzmocnienie pleców oraz mięśni brzucha (przykładowym programem ćwiczeń, jaki może zasugerować fizjoterapeuta, jest tzw. Wielka Trójka: curl-up, boczny mostek oraz ćwiczenie ptak-pies) oraz nauka prawidłowych, nie wywołujących bólu wzorców ruchowych.

Sprawdź także:

Fizjoterapia w Polsce

W Polsce fizjoterapia jest zawodem regulowanym przez Ministerstwo Zdrowia oraz Krajową Izbę Fizjoterapeutów, czyli samorząd zawodowy fizjoterapeutów. W celu uzyskania prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty należy ukończyć technikum ze specjalnością zawodową w fizjoterapii (otrzymuje się wówczas tytuł technika fizjoterapii) lub też skończyć odpowiednie studia wyższe. W Polsce pracuje ponad sześćdziesiąt tysięcy techników, licencjatów i magistrów fizjoterapii, w każdym większym mieście można więc znaleźć placówkę medyczną, gdzie fizjoterapeuta pomoże nam uśmierzyć ból pleców  Często też istnieje możliwość regularnych wizyt domowych.

Ograniczenia w pracy fizjoterapeutów wywołane pandemią koronawirusa

Na nieszczęście dla osób cierpiących na bóle pleców (i wachlarz innych dolegliwości, z którymi walczy fizjoterapia) z powodu tegorocznej epidemii koronawirusa Rada Ministrów wydała rozporządzenie zamykające do odwołania placówki zajmujące się fizjoterapią i masażem oraz zakazujące specjalistom wizyt domowych. Na szczęście ograniczenia zostały już zdjęte i można mieć nadzieję, że opieka nad pacjentami wróci do normy i nie ucierpią oni zbytnio na kilkumiesięcznej przerwie w terapii.

Najlepsze artykuły na podobny temat :
https://www.iwebmaster.pl/korzysci-ze-szkolen-dla-fizjoterapeutow/
https://www.gcreations.pl/fizjoterapia-wad-postawy-u-dzieci/
https://www.makeonline.com.pl/fizjoterapia-dla-osob-po-wypadkach/

 

English Français Deutsch Español