Domy z kontenerów morskich - najważniejsze informacje

Domy z kontenerów morskich – najważniejsze informacje 

Domy z kontenerów morskich – najważniejsze informacje: domy z kontenerów na pierwszy rzut oka mogą się wydawać szaleństwem. Jednak w ostatnim czasie jest to coraz częściej stosowane rozwiązanie. Tego typu budowle są szybkie w budowie, nowoczesne i ekologiczne. Co warto wiedzieć na temat domów z kontenerów morskich, jakie formalności spełnić, aby móc je wybudować i o czym należy pamiętać?

Czym są domy z kontenerów?

Domy z kontenerów stają się coraz bardziej popularne. Jest to niezwykle ciekawa alternatywa dla zakupu nowego mieszkania. Ceny kontenerów są o wiele niższe, a znacznie na wzrost ich popularności ma także wzrastająca świadomość społeczeństwa i bardziej ekologiczny styl życia. 

Kontenery morskie dom to świetne rozwiązanie, które cieszy się niezwykle dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze nie tak dawno był to bardziej kaprys osób zamożnych, a nie standardowe rozwiązanie. Dzisiaj na polskim rynku funkcjonuje wiele firm, które specjalizują się w budowie i wynajmowaniu domów z kontenerów morskich. Zapewniają one także właściwe ocieplenie i podłączenie koniecznych instalacji i mediów. 

Gdzie najlepiej szukać kontenerów:

Co warto wiedzieć o domach z kontenerów morskich?

Kontenery morskie to domy, które powstają na zasadzie tzw. budownictwa modułowego. W tym celu wykorzystuje się kontenery morskie zarówno całkiem nowe jak i używane. Konstrukcja takiego kontenera to samonośna rama wykonana ze stali, która została zabezpieczona specjalną powłoką antykorozyjną Z kolei sufit i ściany, a także podłogi są wykonane z blachy ocynkowanej, którą usztywnia się wzmocnieniami bocznymi i wypełnia specjalnym materiałem izolacyjnym jak np. wełna mineralna czy izolacja poliuretanowa. 

Wewnątrz domów z kontenerów wykorzystuje się płyty wiórowe oraz płyty kartonowo – gipsowe. Ich wykończenie z zewnątrz praktycznie niczym nie różni się od tradycyjnych budynków. Można wykorzystać takie materiały jak tynk, kamień, drewno, czy specjalne panele elewacyjne. Wszystko zależy od tego, w jakim stylu ma być utrzymany dom. 

Warto także wspomnieć, że kontenery morskie domy można wyposażyć w dowolne instalacje. W tego typu zabudować rekomenduje się jednak wykorzystanie ogrzewania elektrycznego.

Jakie są zalety domów z kontenerów morskich 

W Polsce domy z kontenerów morskich to nadal rzadko spotykane rozwiązanie, jednak ich posiadanie wiąże się niewątpliwie z wieloma zaletami. Przede wszystkim takie domy można bardzo szybko postawić. Wystarczy wybrać gotowy kontener, ustawić go na działce, zamontować konieczną instalację i można się wprowadzać. Czas realizacji jest zależny od kilku czynników, jednak zazwyczaj nie przekracza on miesiąca. Jest to spore udogodnienie w porównaniu z długotrwałą budową tradycyjnego zabudowania. 

Kolejną kwestią jest mobilność. Nowoczesne domy z kontenerów morskich można w każdym momencie przenieść w inne miejsce. Można go także powiększyć o kolejne moduły. Tego typu domy to także spory komfort. Wbrew pozorom nie są to byle jakie baraki. Aktualne warunki pozwalają porównać je do niezwykle nowoczesnych i dobrze wyposażonych baraków. Nie sposób także nie wspomnieć o atrakcyjnej cenie. Jest ona o wiele niższa niż koszt niż budowa domu lub zakup mieszkania. 

Inne informacje o domach kontenerowych 

Chcąc postawić domy kontenerowe trzeba jednak wziąć pod uwagę także pewne ich wady. Przede wszystkim polskie prawo nie reguluje w konkretny sposób zagadnień związanych z posiadaniem tego typu określeń. Kontenery nie posiadają fundamentów, dlatego nie są zgodnie z prawem budynki mieszkalne. Wadą tego typu zabudowań może też być dość wysoki koszt związany z urządzeniem ich ogrzewania. Ponadto wszystkie kontenery są do siebie podobne. Ciężko znaleźć rozwiązania nietuzinkowe i wyszukane. Aby zrealizować bardziej zaawansowane rozwiązania trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami. 

Dom kontenerowy do zamieszkania całorocznego to koszt około 2-3 tysięcy za metr kwadratowy. Ponadto do kosztorysu należy dodać wszelkie opłaty związane z transportem części, montażem i wykończeniem. Zwykle całość kosztów związanych z urządzeniem domów z kontenerów waha się od 55 do nawet 200 tysięcy złotych. Wybrać można zabudowy o najróżniejszych wielkościach. Jak wspomniano wcześniej na rynku dostępne są zarówno kontenery używane jak i nowe. Z powodzeniem można wykorzystać oba rodzaje. Kontenery morskie wcześniej były używane w transporcie. Są one niezwykle wytrzymałe.

Mówiąc o domach z kontenerów warto także wspomnieć o odpowiednim przygotowaniu terenu. Tak naprawdę wystarczy jedynie go wyrównać, zagęścić i odpowiednio ustabilizować. Nie ma konieczności przygotowania fundamentów, chyba że konstrukcja będzie dość duża. Mimo, że domy z kontenerów nie prezentują się najbardziej atrakcyjnie wizualnie z powodzeniem można podjąć odpowiednie kroki, żeby je wykończyć. Z pewnością tego typu rozwiązanie z czasem będzie się stawało coraz bardziej popularne. Warto zaznaczyć, że kontenery mogą być także wykorzystywane jako domki sezonowe. Można je np. ustawić na działce nad jeziorem, na której spędza się wakacje.

MM Logistic Transport Norwegia
Grodzka 20/6
70-560 Szczecin
793 008 523
www.mmlogistics.com.pl

English Français Deutsch Español