Co trzeba wiedzieć o chemii budowlanej?

Co trzeba wiedzieć o chemii budowlanej?

Co trzeba wiedzieć o chemii budowlanej? Mimo, że chemia budowlana nie jest trudne brzmiącym terminem, dla większości osób pojęcie to brzmi dość enigmatycznie. Nie każdy z nas wie bowiem co się pod nim kryje. Zazwyczaj mamy dosyć ogólnikowe pojęcie na temat chemii budowlanej. Dzięki lekturze tego artykułu dowiesz się co dokładnie kryje się pod określeniem “chemia budowlana”. Poznasz również jej kategorie oraz wskazówki odnośnie tego, na co zwracać uwagę przy wyborze chemii budowlanej. 

Chemia budowlana – podstawowe informacje. 

Co trzeba wiedzieć o chemii budowlanej?Jak już wspomniano powyżej, chemia budowlana to pojęcie, pod którym wiele się kryje. Trzeba również zaznaczyć, że definicja tego pojęcia ulegała wielokrotnym przeobrażeniom na przestrzeni lat. Dawniej, mianem chemii budowlanej określane były tylko i wyłącznie dodatki wykorzystywane do mieszanek betonowych. Mowa tu nie tylko o dodatkach sypkich, ale i o dodatkach płynnych. Ich podstawowym zadaniem było utwardzanie masy betonowej. Współcześnie, pojęcie chemii budowlanej obejmuje również różnego rodzaju produkty budowlane takie jak kleje, farby czy silikony. Na tym jednak nie koniec, gdyż mianem chemii budowlanej określić można również tynki.

Jakie wyróżniamy zaś kategorie chemii budowlanej? Otóż są to przede wszystkim: suche mieszanki, materiały powłokowe oraz gotowe mieszanki. W skład suchych mieszanek należy zaliczyć w szczególności zaprawy murarskie oraz tynkarskie. Pod pojęciem suchych mieszanek kryją się również gładzie oraz kleje. Jeżeli chodzi zaś o materiały powłokowe, wśród nich wyróżnić należy farby, lakiery, grunty oraz rzecz jasna rozpuszczalniki. Jak rzecz ma się zaś z gotowymi mieszankami? Przede wszystkim należy wyszczególnić w tej kategorii okładziny czy silikony.

 

Poznaj również rodzaje klejów

Pod pojęciem chemii budowlanej kryją się również kleje, o czym była zresztą mowa powyżej. Nie istnieje jeden uniwersalny rodzaj kleju. Przede wszystkim należy wyróżnić kleje przeznaczone do montażu paneli, ale nie wolno zapominać także o klejach spoinowych. Kleje tego rodzaju charakteryzują się niesamowicie wysoką odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Nie zaszkodzi im również nadmierna wilgoć. Wspomnieć warto również o klejach przeznaczonych do mocowania wykładzin. Przede wszystkim wyszczególnić należy w tej kategorii kleje akrylowe. Czym się one charakteryzują? Otóż przede wszystkim przeznaczone są one do materiałów elastycznych.

W sklepach z artykułami budowlanymi znajdziemy również kleje do linoleum, które posiadają nieco inne właściwości. Pod pojęciem chemii budowlanej kryją się także kleje do parkietów. Wśród nich na szczególne miano zasługiwać będą: kleje kauczukowe, kleje akrylowe czy kleje dyspersyjne. Oczywiście nie wolno zapomnieć również o klejach do tapet. One również zaliczają się do chemii budowlanej. Nie sposób nie wspomnieć również o klejach do PCV oraz o klejach przeznaczonych do różnego rodzaju drobnych napraw. Mogą się one niezwykle mocno przydać w życiu codziennym. Nierzadko zdarza się tak, że jeden określony gatunek kleju znajdzie zastosowanie w kilku różnych sytuacjach. Jeżeli nie wiemy jaki klej będzie nam potrzebny, warto poprosić o pomoc doświadczonego doradcę klienta w sklepie budowlanym. 

Czym kierować się przy wyborze chemii budowlanej?

Jak już wspomniano powyżej, chemia budowlana jest pojęciem bardzo szerokim. Niezależnie od tego czy robimy remont czy też mamy do naprawienia jakąś drobną usterkę, możemy potrzebować kilku produktów wchodzących w skład chemii budowlanej. O czym należałoby więc pamiętać przy jej wyborze? Przede wszystkim warto mieć na uwadze to, że chemię budowlaną znajdziemy w wielu sklepach, zarówno w tych internetowych jak i stacjonarnych. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego produktu lub produktów, dobrze byłoby przejrzeć przynajmniej kilka, a najlepiej kilkanaście różnych ofert. Dzięki temu będziemy mogli wybrać ofertę najlepszą zarówno pod względem cenowym jak i jakościowym.

Doskonale byłoby również poczytać opinie klientów na temat poszczególnych sklepów z artykułami budowlanymi. Im większa liczba pozytywnych opinii o danym sklepie, tym rzecz jasna większe prawdopodobieństwo tego, że uda nam się zakupić produkt wysokiej jakości. Unikajmy robienia zakupów w miejscach, które posiadają bardzo wiele negatywnych opinii. Zawsze należałoby również przestrzegać wszelkich zaleceń zawartych na opakowaniach poszczególnych produktów.

Pamiętajmy, że niektóre z nich mogą być bardzo niebezpieczne, jeżeli będziemy ich używać niezgodnie z przeznaczeniem. Wszelkie kleje oraz innego rodzaju specyfiki należy bezwzględnie chronić przed dziećmi, zwłaszcza małymi. Połknięcie jakiejś substancji mogłoby bowiem skończyć się dla pociechy tragicznie. Jeżeli nie wiemy w jaki sposób użyć jakiegoś specyfiku, możemy zawsze poprosić o pomoc doświadczonego fachowca. Samotne działanie będzie bowiem wskazane jedynie wówczas, gdy naprawdę znamy się na rzeczy. Pamiętajmy także o tym, iż niektóre produkty są po prostu drogie. Poszukiwanie tańszych zamienników ma oczywiście sens, ale trzeba mieć świadomość tego, że za wysoką jakość należy odpowiednio zapłacić.

 

English Français Deutsch Español