Co nazywamy fotografią? W dzisiejszych czasach fotografie cieszą się ogromną popularnością. Najczęściej użytkowane serwisy internetowe opierają się głównie na tym, że regularnie zamieszcza się tam nowe zdjęcia, dzięki czemu inni użytkownicy widzą, co się z nami dzieje i w jakich miejscach się znajdujemy.
Czym dokładnie jest fotografia? Jakie rodzaje fotografii możemy wyróżnić? Czym charakteryzuje się fotografia rodzinna? Czy fotografię noworodkową możemy nazwać nowym trendem? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Fotografia – co to jest?
Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat fotografii, w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, czym tak właściwie ona jest. Otóż samo słowo “fotografowanie” możemy zdefiniować na wiele różnych sposobów i każdy z nich będzie prawidłowy. Najczęściej kojarzy nam się to jednak z zapisywaniem obrazów miejsc, które aktualnie odwiedzamy lub portretów ludzi, których doskonale znamy i chcemy ukazać ich twarze lub zachowania. Najczęściej fotografia rozumiana jest jako rejestrowanie pejzaży lub niesamowitych budowli. Za ich pośrednictwem możliwe jest również dokumentowanie ważnych zdarzeń lub cudów natury, które mogą zachwycić wiele osób.
Fotografia to również aspekty techniczne, a mianowicie znajomość zasad działania aparatu lub obiektywów. Co godne podkreślenia- każda z tych prób zdefiniowania tego pojęcia jest prawidłowa. W słownikach fotografia uznawana jest jako rysowanie, zapisywanie światłem. Na podstawie tego możemy zwrócić uwagę na najważniejszy czynnik, dzięki któremu jesteśmy w stanie zrozumieć, czym tak dokładnie jest wcześniej wspomniana fotografia. Niezwykle istotne jest zarówno znalezienie, jak i zatrzymanie w kadrze światła.
Jakie rodzaje fotografii możemy wyróżnić?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wyróżnić możemy wiele rodzajów fotografii. Dodatkowo podziały mogą być oparte o różne czynniki. Do najpopularniejszych rodzajów możemy jednak zaliczyć te następujące: fotografia portretowa, ciążowa, noworodkowa, kobieca, krajobrazowa, sportowa, makro, mody, stokowa, rodzinna, lifestyle, ślubna, produktowa, kulinarna, przyrody, imprez, uliczna, architektoniczna. Pomimo wszystko dziedzina ta ulega dynamicznemu rozwojowi, dlatego też wyżej wymienione kategorie to jedynie jeden z przykładów. Zdjęcia możemy również podzielić w zależności od tego, w jakim miejscu zostały wykonane. Wówczas wyróżnić możemy plener, wewnątrz budynku, specjalistyczne studnio.
Fotografia plenerowa charakteryzuje się tym, iż wykonywana jest na zewnątrz, najczęściej pod gołym niebem. Na początku miało to miejsce w przypadku sesji na łonie natury, m.in w lasach czy też na łąkach. W dzisiejszych czasach powszechne są również miejskie ujęcia, przykładowo w pobliżu przestarzałych fabryk. Fotografia studyjna wymaga od nas posiadania specjalistycznego sprzętu, a także ciekawego miejsca. Wówczas stosuje się lampy błyskowe, tła, wyzwalacze. Zdjęcia wykonane we wnętrzu to właściwie połączenie obu wcześniej wspomnianych typów zdjęć.
Fotografia rodzinna – czym się charakteryzuje?
Dość popularne stają się fotografie rodzinne. Co prawda są one nieco problematyczne, bowiem konieczne jest namówienie całej rodziny. Zdecydowanie łatwiej wygląda to w przypadku jednej osoby, tym bardziej, jeśli nie mamy ogromnego doświadczenia w fotografowaniu. Warto wspomnieć o tym, że specjaliści twierdzą, iż najtrudniej fotografuje się bliskich. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że ostatnimi czasy fotografia rodzinna uległa dość znacznemu podziałowi. To co kiedyś rozumieliśmy pod tym terminem, w dzisiejszych czasach przedstawiane jest nieco inaczej. Fotografie rodzinne są o tyle ciekawe, że mogą być robione właściwie w każdej porze roku, niezależnie od warunków atmosferycznych. Może to odbywać się zarówno na zewnątrz, jak i w środku, co z pewnością jest godne uwagi.
Fotografia noworodkowa – nowy trend?
Coraz popularniejsza staje się fotografia noworodkowa, która z reguły łączona jest z fotografią ciążową. Kobieta decyduje się na sesję ciążową i chce być z niej zadowolona. Z reguły wybiera się ona ponownie do studia fotograficznego zaraz po tym, jak urodzi się dziecko. Jest to częste zjawisko w sytuacji, kiedy podczas sesji ciążowej kobieta zauważy wiele ciekawych rekwizytów, a także używane ubranka. Profesjonalni fotografowie twierdzą, że najbardziej optymalnym momentem na zdjęcia noworodkowe to czas oscylujący w granicach do dwóch tygodni po narodzinach.
Wówczas dziecko jest, jak określają specjaliści, “plastyczne”. W praktyce oznacza to, że pozowanie jest znacznie łatwiejsze, a dodatkowo noworodek stosunkowo długo śpi. Wybierając studio powinniśmy zwrócić uwagę na temperaturę pomieszczenia. Niemowlęta bardzo często mają problemy z regulowaniem temperatury ciała, dlatego jest to tak istotne. W praktyce fotografie noworodkowe są fantastyczną pamiątką dla rodziców na całe życie, w konsekwencji warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.