Dyski SSD – te informacje o nich mogą Cię zdziwić!

Dyski SSD – te informacje o nich mogą Cię zdziwić! Dyski SSD cieszą się od kilku lat rosnącą popularnością. Osoby, które inwestują w komputery i laptopy z dyskami SSD podkreślają, iż dzięki nim możliwe jest znaczące zwiększenie prędkości przesyłania oraz odczytywania danych. Dyski HDD w porównaniu z dyskami SSD są znacznie wolniejsze, a do tego często mogą ulegać rozmaitym awariom.

Z racji tego, iż dyski SSD posiadają tak wiele zalet, z roku na rok sięga po nie coraz więcej osób. Osoby, które po raz pierwszy zaczynają korzystać z urządzenia z dyskiem SSD powinny jednak pozbyć się nawyków, które w przeszłości sprawdzały się w przypadku dysków HDD. Oto najważniejsze wskazówki i porady dla osób, które zaczynają korzystać z komputera bądź laptopa z dyskiem SSD.  

Dysk HDD a dysk SSD – jakie są różnice?

Zamiana dysku HDD na dysk SSD jest bardzo mocno odczuwalna. Jest to tak naprawdę ogromna rewolucja w zakresie wydajności. Zapisywanie i odczytywanie plików na urządzeniu z dyskiem SSD jest naprawdę niezwykle szybkie. Ktoś, kto po raz pierwszy korzysta z laptopa z dyskiem SSD, może być zdziwiony, jak szybko wszystkie operacje zapisu oraz odczytu danych są przez urządzenie realizowane. 

Warto jednak pamiętać o tym, że przesiadając się z dysku HDD na dysk SSD, trzeba także zmienić wiele swoich nawyków w zakresie użytkowania nośnika. Nie wszystkie czynności, które sprawdzały się w przypadku dysku HDD, należy stosować również w przypadku dysku SSD. Okazuje się, że sporo czynności stosowanych na dysku HDD, w przypadku dysku SSD może bardzo mocno zaszkodzić. Oto zbiór najważniejszych porad i wskazówek dla osób zaczynających korzystanie z dysku SSD. 

Stare systemy operacyjne – to bardzo zły pomysł! 

Aby dyski SSD działały w sposób sprawny, urządzenie musi być nowoczesne i funkcjonalne. Warto wiedzieć, że dla sprawnego funkcjonowania dysku SSD niezwykle istotna jest komenda TRIM. Jest to komenda, która odpowiedzialna jest za przesyłanie informacji odnośnie zwolnienia konkretnego sektora z systemu operacyjnego do kontrolera nośnika. Komenda może poinformować nośnik SSD, które z bloków danych zwolniono i można ponownie napełniać je rozmaitymi danymi.


TRIM sprawia, że wydajność nośnika SSD zostaje znacząco podwyższona. Istotne jest jednak to, że tej komendy nie ma w systemach starych takich jak Vista czy Windows XP. W starych systemach ta komenda nie została po prostu zaimplementowana. Jest oczywiście możliwość samodzielnego dostosowania starego systemy do tej komendy pod dysk SSD, jednak jest to bardzo czasochłonne. Aby to zrobić, trzeba również posiadać bardzo fachową wiedzę nt. działania tego typu urządzeń. Jeśli zależy nam na jak największej wydajności, nasz komputer bądź laptop powinien być wyposażony w najnowszy system operacyjny. Tylko wtedy będziemy mieli stuprocentową pewność, że komenda TRIM będzie działa jak należy.  

Niepotrzebne funkcje systemu

O wiele krótszy czas dostępu do zgromadzonych na dysku danych wiążący się z użytkowaniem dysku SSD spowodował, że sporo funkcji systemowych systemu operacyjnego przestało mieć jakiekolwiek znaczenie. Mowa tutaj na przykład o hibernacji. W przypadku komputerów z dyskiem HDD hibernacja była dość istotna, ponieważ mocno wpływała na skrócenie czasu wznawiania działania systemu operacyjnego. Komputer z dyskiem SSD czas uruchamiania ma tak krótki, że korzystanie z funkcji hibernacji jest w zasadzie całkowicie niepotrzebne. Jest to niezwykle istotne przede wszystkim w przypadku dysków SSD o niewielkiej pojemności, ponieważ dzięki temu można zaoszczędzić cenne miejsce na dysku SSD. 

Zapełnienie dysku do maksimum 

Bardzo często obserwowanym problemem związanym z użytkowaniem dysku SSD jest spowolnienie jego pracy w momencie, gdy zostanie on znacznie zapełniony. Na ten moment nie ma jednoznacznych badań wskazujących na to, jak dokładnie zapełnienie dysku SSD wpływa na jego wydajność, ponieważ tak naprawdę wydajność uzależniona jest od kilku zróżnicowanych czynników. Chodzi tutaj na przykład o kontroler zastosowany w nośniku a także rodzaj kości pamięci. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że poziom zapełnienia dysku SSD na pewno ma jakiś wpływ na jego wydajność. 

Jeśli zależy nam na tym, aby nasz dysk SSD działał wydajnie i sprawnie przez jak najdłuższy okres czasu, należy kontrolować ilość zajętego na nim miejsca. Wtedy na pewno nie dopuścimy do spowolnienia działania dysku. Jak można zmniejszyć zapełnienie dysku SSD? Można na przykład przerzucić rzadziej używane dane, takie jak gry czy filmy na osobny dysk HDD bądź na dysk zewnętrzny. Z kolei jeżeli posiadamy dysk SSD o bardzo niewielkiej pojemności, to najlepiej wykorzystywać go głównie do przechowywania całego systemu operacyjnego. 

Defragmentacja dysku – to bardzo zły pomysł!

Defragmentacja to proces przenoszenia danych z jednego obszaru dysku do drugiego po to, aby je uporządkować. To w konsekwencji przyczyniało się do poprawienia wydajności danego nośnika. Defragmentacja jest skuteczna jednak wyłącznie w przypadku dysków HDD. W przypadku dysków SSD defragmentacja może przynosić wyłącznie negatywne skutki, dlatego ją odradzamy!

English Français Deutsch Español