Kody promocyjne online i wszystko, co powinniśmy o nich wiedzieć

Kody promocyjne online i wszystko, co powinniśmy o nich wiedzieć: Oszczędzanie to coś, co w dorosłym życiu ma ogromne znaczenie – zwłaszcza, jeżeli swoje plany na przyszłość wiąże się z czymś wymagającym pieniędzy.

Nie bez powodu więc ludzie stale szukają nowych sposobów na to, aby w ich kieszeniach zostało jak najwięcej pieniędzy, ale mimo wszystko aby kupili też produkty i usługi, których potrzebują. Doskonałym środkiem do tego mogą być kody promocyjne online.

Jakie są ich główne rodzaje i na co uważać przy ich wykorzystywaniu, aby rzeczywiście zaoszczędzić, a nie wydać jeszcze więcej?

Rodzaje kodów promocyjnych online

Kody promocyjne online dzielą się na kilka podstawowych rodzajów, przede wszystkim ze względu na rodzaj oferowanych przez siebie bonusów. Już na starcie warto jednak powiedzieć, aby zawsze stawiać na pewne źródło ich pochodzenia (o czym więcej powiemy w dalszej części naszego przewodnika).

Aby więc wprowadzić jasność, kody promocyjne online możemy dostać w kilku postaciach, a do popularniejszych należą:

  • zniżka procentowa – w tym przypadku dostajemy zniżkę, najczęściej od całego paragonu, w postaci procentu od wydawanej w danym sklepie kwoty;
  • zniżka na konkretny produkt / kategorię produktów – zniżka, czy to pieniężna, czy też procentowa, wyłącznie na wybrany produkt lub jego rodzaj (na przykład na wszystkie buty damskie) – najczęściej dotyczy ostatnich produktów serii;
  • 2 za 1 – bardzo popularna w sklepach spożywczych promocja, w ramach której kupując jeden konkretny produkt otrzymujemy drugi gratis (albo za symboliczną złotówkę);
  • darmowe środki do wydania – kod na nie umożliwia uzyskanie zniżki kwotowej (na przykład -10 złotych od całego paragonu), ale zazwyczaj od pewnej wartości paragonu. Zwykle musimy więc wydać co najmniej kilkadziesiąt złotych, aby kwalifikować się do dostania zniżki.

Na co uważać przy otrzymywaniu i wykorzystywaniu kodów?

Popularność kodów promocyjnych online, chcąc nie chcąc, została zauważona przez oszustów i jest bardzo chętnie przez nich wykorzystywana celem okradzenia niczego nieświadomych ludzi. Naturalnym jest, że każdy z nas zawsze chętnie pozyska jak największą zniżkę – czasem jednak lepiej jest dostać mniejszą, ale pewną. Zanim więc skorzystamy z kodu promocyjnego, zawsze spójrzmy na takie rzeczy, jak:

  • źródło ich pochodzenia – sytuacja idealna zakłada otrzymanie kodu promocyjnego online bezpośrednio od sieci handlowej. Nie jest to zresztą nic nowego, by sieci te przesyłały tego typu kody do swoich stałych klientów, zwłaszcza takich, którzy zapisali się do newslettera. Sięgnąć możemy również po grupy dyskusyjne, których zaletą jest możliwość komentowania każdego z kuponów, pozwalająca uniknąć problemów i dowiedzenia się.
  • Opcją są też serwisy agregujące wszelkiego rodzaju promocje. Nigdy jednak kodów nie bierzmy z maili niewiadomego pochodzenia, ale też stron internetowych wątpliwej jakości, zwłaszcza tych podszywających się pod sieci handlowe;
  • wymagania stawiane przed ich dostaniem – naturalnym jest, że aby pozyskać kod promocyjny online zazwyczaj musimy podać podstawowe dane na nasz temat. Muszą one jednak być bezpieczne i absolutnie minimalne – adres e-mail oraz imię i nazwisko powinno wystarczyć, by pozyskać tego typu kod. Czerwona lampka może nam się zapalać, gdy dana strona wymaga od nas podania numeru telefonu – ze strony z kodem promocyjnym powinniśmy uciekać tak szybko, jak to jest tylko możliwe, jeśli wymaga od nas zalogowania się do banku. Wtedy możemy mieć pewność, że zostaniemy oszukani;
  • sposób wykorzystania – kody promocyjne online rzadko kiedy nie narzucają nam konieczności spełnienia pewnych warunków celem otrzymania zniżki. Zawsze powinniśmy patrzeć, jakie to są warunki, aby nie nadziać się już przy kasie, kiedy to może się okazać, że kod jest prawidłowy, jednak tak naprawdę nie kwalifikujemy się do przyznania nam zniżki;
  • adekwatną wartość – kody promocyjne online powstały z myślą o tym, żeby promować dany sklep i jego produkty – co do tego musimy mieć pełną świadomość. Nie liczmy więc tutaj na otrzymywanie przedmiotów po cenie hurtowej ani też podejrzanie tanio – mimo, że sieć handlowa rzeczywiście stara się zachęcić nas do zakupów, zawsze będzie chciała na nas zarobić. Również wtedy, gdy będziemy korzystać z atrakcyjnej z naszej perspektywy promocji. Jeżeli więc widzimy kod promocyjny, który daje aż za dużo (na przykład 90% zniżki), zawsze sprawdźmy dokładnie wszystkie powyższe aspekty, a przede wszystkim uważajmy na to, by nie zostać oszukanymi.

Zobacz również:

Podsumowanie

Choć kody promocyjne online są świetnym środkiem do pomnożenia własnych oszczędności i pozostawienia większej ilości pieniędzy w kieszeni, mogą być też sprytną pułapką – i niekoniecznie jest to związane z popularnymi metodami oszustów, na które powinniśmy uważać przy podawaniu danych niezbędnych do otrzymania kodu.

Często jest bowiem tak, że za sprawą pozornych oszczędności kupujemy więcej tylko po to, żeby zaoszczędzić więcej, a nie dlatego, że danych przedmiotów potrzebujemy. Pamiętajmy więc o tym, zawsze robiąc zakupy rozsądnie. Z kodami promocyjnymi czy bez nich.

English Français Deutsch Español