Jak wybrać komputer do pracy w biurze lub domu? Wybór odpowiednich komputerów do pracy w domu lub w biurze jest zawsze próbą znalezienia równowagi pomiędzy atrakcyjną ceną a odpowiednią specyfikacją techniczną. Dobry komputer biurowy powinien przede wszystkim odznaczać się niezawodnością i funkcjonalnością przy długim czasie działania, a część parametrów takich jak szybkość karty graficznej czy jakość chłodzenia procesora są znacznie mniej istotne niż w przypadku sprzętu gamingowego.
By rozwiać najczęściej spotykane wątpliwości postanowiliśmy przygotować krótki poradnik, dzięki któremu wybierzesz optymalny sprzęt spośród setek konfiguracji komputerów do pracy dostępnych na rynku.
Co wybrać do pracy: PC czy laptop?
O ile w przypadku sprzętu biurowego wybór powinien być dość jasny (znacznie lepszy jest komputer stacjonarny), o tyle w przypadku komputerów do pracy w domu sytuacja nie jest już aż tak jednoznaczna. Przede wszystkim laptop jest przydatną opcją dla osób, szczególnie freelancerów, którzy często zmieniają miejsce zamieszkania lub korzystają z usług coworkingu. Co prawda praca na laptopie jest generalnie znacznie mniej wygodna od pracy na dobrym pececie (szczególnie w przypadku pisania tekstów na zlecenie przydatna jest myszka i osobna klawiatura), ale wadę ta równoważy mobilność oraz możliwość pracy w prawie każdym miejscu i w sytuacjach takich jak awaria dostaw prądu.
Ogromnym minusem korzystania z laptopa jest brak możliwości modernizacji sprzętu. Modernizacja nawet najtańszego peceta jest nie tylko wygodna, ale i prosta, a w przypadku awarii łatwo jest szybko wyposażyć się w nowy podzespół, który pozwoli na szybki powrót do użytkowania sprzętu. Dlatego w przypadku biur i stacjonarnych stacji roboczych znacznie lepszym rozwiązaniem jest zakup stacjonarnych komputerów do pracy.
Co lepsze – gotowy komputer czy samodzielnie złożony sprzęt?
Zdecydowana większość specjalistów od hardware’u jasno mówi, że w większości przypadków najlepszym rozwiązaniem jest samodzielnie złożony komputer. Tzw. gotowce w większości przypadków posiadają przestarzałe podzespoły, które na dodatek oferowane są w niezbyt atrakcyjnych cenach. Samodzielne złożenie peceta daje gwarancję wybrania procesora, zasilacza i innych elementów komputerów do pracy, które odznaczać się będą korzystnym stosunkiem ceny do możliwości.
Dokładne dobranie każdego z komponentów peceta pozwala także uniknąć korzystania z trefnych zasilaczy, stanowiących jeden z najważniejszych powodów spalenia się gotowych komputerów. Oczywiście na rynku znaleźć można dobrej jakości gotowe złożone z głową, ale mimo wszystko przy przeglądania ofert komputerów do pracy zachęcamy do zachowania daleko idącej ostrożności.
Czym powinien się charakteryzować dobry komputer do pracy?
Jeżeli chodzi o konkretne parametry, każdy nowo zakupiony komputer powinien bezwzględnie posiadać co najmniej 8 GB pamięci RAM. Słabsze parametry pamięci o dostępie swobodnym znacząco utrudniają korzystanie z większości potrzebnych przy pracy programów, a także spowalniają działanie urządzenia. Dla wysokiego komfortu pracy warto jest natomiast zainwestować w 16 GB pamięci RAM – współcześnie sprzedawane komputery dla graczy mają już w standardzie 32 GB lub nawet 64 GB, a 16 GB RAM nie jest wbrew pozorom dla komputerów do pracy zbytecznym wydatkiem.
Natomiast podczas wyboru procesora należy koniecznie zaopatrzyć się w CPU ze zintegrowaną grafiką. Pozwoli to oszczędzić na zakupie zupełnie zbędnej, osobnej jednostki GPU, która nie jest potrzebna do nawet najbardziej zaawansowanych zastosowań biurowych. Przy wyborze procesora dobrym pomysłem jest postawienie na jakość. Dobre CPU jest inwestycją na długie lata, a szybko działający komputer do pracy znacząco zwiększa komfort wykonywania obowiązków służbowych.
Co wybrać do komputera biurowego: dysk HDD czy SSD?
Choć na rynku dysków twardych wciąż dominują dyski talerzowe (HDD), coraz tańsze i popularniejsze stają się dyski SSD oparte na tzw. pamięci flash. W przypadku komputerów biurowych znacznie lepiej sprawdza się ten drugi rodzaj pamięci. Dyski HDD są nie tylko niezwykle powolne, ale mają tendencję do przegrzewania się oraz znacznie większej awaryjności, co może doprowadzić do utraty ważnych plików. Jeżeli przy zakupie komputerów do pracy głównym kryterium nie jest cena, a efektywność, zdecydowanie najlepszym wyborem są szybkie,odporne na wstrząsy i niezwykle wydajne dyski SSD.
Pamięć flash znacząco przyspiesza wykonywanie trywialnych czynności takich jak kopiowanie i zapisywanie plików, a także działanie programów takich jak arkusze kalkulacyjne czy edytory tekstu. Wyposażenie komputerów do pracy w dysk SSD jest dość drogie, ale w ostateczności pozwoli nie tylko na duże oszczędności czasowe, ale także znacząco zmniejszy ryzyko utraty cennych dokumentów.
Podczas wyboru komputera do pracy warto jest się kierować nie tylko kryterium najniższej ceny, ale także, a może nawet przede wszystkim, stawiać na komfort użytkowania sprzętu. Dobrze złożone urządzenie pozwoli na zwiększenie efektywności wykonywanych czynności, co przełoży się na wzrost efektywności pracy.