Części samochodowe - co należy o nich wiedzieć

Części samochodowe – co należy o nich wiedzieć

Części samochodowe – co należy o nich wiedzieć: Zakup auta to bez wątpienia poważna inwestycja. Ciężko jednak wyobrazić sobie funkcjonowanie bez niego na co dzień, zwłaszcza kiedy nie mieszkamy w dużym mieście. Aby nasz samochód spełniał wszystkie normy bezpieczeństwa, należy regularnie sprawdzać stan techniczny jego podzespołów. Kiedy okaże się, że któryś z nich wymaga wymiany, nie warto zwlekać z naprawą. Wizyty u mechanika potrafią być bardzo kosztowne, lecz niestety bywają nieuniknione. Aby zaoszczędzić trochę gotówki, czasem warto zdecydować się na używane części samochodowe. Co należy o nich wiedzieć?

Najczęściej wymieniane części samochodowe

Warto pamiętać, że niektóre części samochodowe należy regularnie wymieniać bez względu na to, czy spowodowały nagłą awarię auta na drodze. Ze względu na wzmożoną eksploatację do najczęściej wymienianych części należą:

– Opony – mają stałą styczność z różnego rodzaju podłożem oraz zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Bieżnik opon nie należy do niezniszczalnych, jego ścieralność jest naturalnym procesem.

– Filtry – średnio raz w roku należy wymienić filtry paliwa, oleju oraz powietrza.

– Części układu hamulcowego – klocki hamulcowe mają ogromne znaczenie w kwestii bezpieczeństwa pojazdu. Ich eksploatacja polega na stopniowym wycieraniu się ich elementów, przez co tak ważnym jest regularne sprawdzanie ich stanu technicznego.

– Olej – olej silnikowy należy wymieniać z częstotliwością zalecaną przez danego producenta. Warto pamiętać o tym, ponieważ czysty olej wpływa na całościowe funkcjonowanie układu napędowego auta.

Zobacz także:

Nowe części samochodowe

Kiedy decydujemy się na zakup droższego auta, które ma nie więcej niż 5 lat, każda jego awaria może wiązać się z kosztowną naprawą. Tego typu pojazdy najczęściej wymagają nowych, oryginalnych części, pochodzących z autoryzowanych salonów. Decydując się jednak na taki zakup, otrzymujemy dwuletnią gwarancję na ich działanie, oraz mamy pewność, że nowe części samochodowe produkowane są z wysokiej jakości materiałów. Takiego zakupu możemy dokonać również w sklepach motoryzacyjnych, zarówno stacjonarnych jak internetowych.

Jeśli wiemy, których konkretnie części potrzebujemy, warto samemu zamówić je przed wizytą u mechanika. Zaoszczędzimy przy tym odrobinę czasu i gotówki. Nowe części samochodowe czasem znaleźć można na prywatnych aukcjach internetowych, tam jednak nie trudno o oszustów, ponieważ załączone zdjęcia nie zawsze przedstawiają stan faktyczny przedmiotu. Kiedy nie warto inwestować w nowe części? W przypadku starszych, na przykład szesnastoletnich aut, mechanicy nie zalecają takich kosztownych wymian. Gdzie zatem szukać części do samochodu w takim przypadku?

Używane części samochodowe

Używane części samochodowe to tańsza alternatywa dla posiadaczy starszych aut. Obecnie bez problemu znaleźć można oryginalne części podzespołów zachowane w bardzo dobrym stanie. Zakupu można dokonać samodzielnie poprzez różnego rodzaju internetowe serwisy ogłoszeniowe, kiedy jednak nie mamy bladego pojęcia o motoryzacji, warto zlecić to specjaliście. Wielu mechaników podejmuje się znalezienia odpowiednich części do naprawy auta w sieci. Warto jednak pamiętać, że używane części samochodowe pomimo bardzo dobrego stanu technicznego, nie posiadają już żadnej gwarancji.

Używane części samochodowe ze stacji demontażu pojazdu

Wiele używanych części zachowanych w bardzo dobrym stanie znaleźć można na stajach demontażu pojazdów. Obecnie przed utylizacją danego auta takie stacje zobowiązane są do odzyskania jak największej ilości sprawnych podzespołów. Z tego powodu niemal każdy auto złom zajmuje się sprzedażą części pochodzących z aut wypadkowych, wycofanych z ruchu, bądź po prostu wyeksploatowanych.

Które z nich nadają się do ponownego wykorzystania? Najczęściej wybierane części to szyby, lusterka, opony, felgi, elementy karoserii, oświetlenie, elementy zawieszenia, oraz silnika i układu napędowego. Są części, których nie zaleca się kupować na auto złomie. Mowa o jednorazowych filtrach, klockach hamulcowych, poduszkach powietrznych, pasach bezpieczeństwa oraz płynach eksploatacyjnych.

Tańsze zamienniki

Istnieje jeszcze coś takiego jak zamienniki części samochodowych, zarówno nowe, jak i używane. W sytuacjach kryzysowych, kiedy awaria auta okaże się dla nas zbyt ciężka do udźwignięcia finansowo, do naprawy auta można użyć tańszych zamienników, które są alternatywą od zakupu, znacznie droższych oryginalnych części. Tutaj należy być jednak ostrożnym i wśród części tego rodzaju wybierać tylko te sprawdzone i rekomendowane przez innych kierowców. Podzespoły niższej jakości mogą nie tylko sprawić, że nasza usterka bardzo szybko powróci, generując kolejne niechciane przez nas wydatki. Poważna awaria, do której dojdzie na drodze podczas jazdy, może spowodować niebezpieczny wypadek.

Podsumowując, części samochodowe mogą być dla nas bardzo kosztowne. Każdy kierowca powinien brać to jednak pod uwagę, decydując się na zakup pierwszego auta. Regularne przeglądy oraz wymiany zużytych części to naturalny proces konserwacyjny auta. W zależności od rocznika naszego samochodu, rodzaju usterki oraz naszych możliwości finansowych, wybierać możemy pośród oryginalnych, nowych oraz używanych części samochodowych, oraz tańszych zamienników. Nasz wybór zawsze powinien być uargumentowany przede wszystkim bezpieczeństwem naszego pojazdu.

English Français Deutsch Español