Kapturki do pedicure - jaka gradacja jest najlepsza?

Kapturki do pedicure – jaka gradacja jest najlepsza?

Kapturki do pedicure – jaka gradacja jest najlepsza? W profesjonalnym gabinecie podologicznym znajdują się frezy i kapturki do pedicure. Zarówno jedne, jak i drugie mają swoich zagorzałych zwolenników. Można dyskutować na temat tego, które lepiej sprawdzają się w ścieraniu zrogowaciałego naskórka, a którymi lepiej pracuje się nad modzelami czy nagniotkami.

Wiele tu zależy od indywidualnych preferencji, nie można jednak pominąć obiektywnych cech, jakie posiadają jedne i drugie. Okazuje się, że w niektórych sytuacjach zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po frez, a w innych skorzystać z kapturka.

Czym są kapturki do pedicure?

Przyjrzyjmy się zatem, co charakteryzuje kapturki do pedicure https://kerpro.pl/preparaty-do-paznokci.html/na-lamliwe-paznokcie. Jaka gradacja jest najlepsza i na jaki rozmiar najlepiej jest postawić?

Kapturki ścierne mają kształt walca, który jest z jednej strony zaokrąglony. Mają one zastosowanie jednorazowe. Zakłada się je na gumowy nośnik, w który wyposażona jest każda frezarka podologiczna. Warto pamiętać o tym, że, w zależności od gradacji, mogą być wykorzystane do ścierania nie tylko pięty i podeszwy, ale też opuszków palców. Kapturki zrobione są z papieru (można porównać je do papieru ściernego uformowane w odpowiedni kształt). Z tego względu, po pracy z klientem należy je wyrzucić, ponieważ nie sposób je wysterylizować przed wykorzystaniem w pracy z kolejnym pacjentem.

Średnice kapturków do pedicure

Rozróżniając wielkości kapturków do pedicure, podaje się ich średnicę.

  • Najmniejsze mają średnicę 5 mm. Korzysta się z nich przy wykonywaniu najbardziej precyzyjnych czynności oraz pracy punktowej. Mogą być wykorzystane np. przy szlifowaniu niewielkich zrogowaceń przy paznokciach.
  • Kapturki do pedicure https://kerpro.pl/podopharm-onygen-krem-20-ml.html o średnicy 7 mm są już odpowiednie do pracy nad większą powierzchnią skóry na stopach.
  • Kapturki do pedicure o średnicy 10 mm są już na tyle duże, że można nimi sprawnie opracowywać skórę na powierzchni całej podeszwy stopy. Pozwalają na optymalną pracę i nie obciążają za bardzo frezarki. Są najczęściej polecane przez producentów frezarek.
  • Kapturki ścierne o średnicy 13 mm są największe i pozwalają na pracę na dużych obszarach. Ich wybór nie jest jednak tak oczywisty, gdyż powinien wiązać się z ostrożnością. Producenci informują użytkowników, że jeżeli podejmują pracę frezarką z tą wielkością kapturka do pedicure, urządzenie traci gwarancję. To dlatego, że przy tym rozmiarze znacznie wzrasta ryzyko uszkodzenia sprzętu. Z tego powodu najbardziej optymalne, uniwersalne, a przy tym nadal bezpieczne są kapturki o średnicy 10 mm.

Gradacja kapturków ściernych

Oprócz rozmiarów kapturki ścierne różnią się między sobą gradacją, czyli wielkością ziaren ścierających. Jeżeli wybieramy kapturki do pedicure https://kerpro.pl/kosmetyki-do-dloni.html – jaka gradacja jest najlepsza? Można podzielić je na cztery grupy:

  • 60 to nasyp bardzo gruby,
  • 80 to nasyp gruby,
  • 150 (jak również 120 i 180) to kapturki średnioziarniste,
  • 240 i 320 to kapturki drobnoziarniste.

W zależności od nasypu są one dopasowane do różnorodnych prac wykonywanych w obrębie skóry stopy oraz paznokci. Jeżeli zrogowacenia są bardzo silne, sięga się po kapturek o gradacji 80. Ma on najgrubsze ziarno, zatem sprawnie i skutecznie usunie zrogowaciały naskórek.

Kiedy najbardziej twarda warstwa zostaje usunięta, można sięgnąć po kapturek średnioziarnisty. Z jego pomocą skórę nieco wygładzimy i poprawimy jej wygląd. Taka gradacja jest również pożądana, jeżeli na stopach nie ma silnych zrogowaceń, ale chcemy pozbyć się martwego naskórka (działa podobnie jak peeling).

Jeżeli skórę na stopach chcemy wygładzić (zwłaszcza jeżeli wcześniej na jej powierzchni został zastosowany kapturek gruboziarnisty), najlepiej sięgnąć po kapturek, którego gradacja sięga 280 lub 320. Sprawdza się on idealnie podczas polerowania i pozostawia skórę niezwykle gładką.

Warto pamiętać o tym, że kolor kapturka nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Nie jest związany z żadną klasyfikacją czy cechami. Producenci przygotowują kapturki w różnych kolorach, które mają znaczenie wyłącznie estetyczne.

Jakie są zalety kapturków ściernych? Są jednorazowe, zatem nie ma konieczności ich dezynfekowania i sterylizacji. Po pracy z jednym klientem taki kapturek od razu się wyrzuca. Jednorazowe użycie wpływa również na podwyższenie higieny pracy i bezpieczeństwa. Cena jest niska, co idzie w parze z faktem, iż są one do wykorzystania jednorazowego. Koszt najtańszych oscyluje w granicy 10 zł, najdroższych około 30 zł (za 10 sztuk).

Pamiętajmy, że przy tym nie przeznaczamy środków na wszelkie procesy związane ze sterylizacją i dezynfekowaniem. Kapturki są praktyczne w pracy podologicznej i pozwalają na sprawne opracowanie skóry nawet na dużych powierzchniach. Pracuje się z nimi łatwo i nie sprawiają trudności.

A jakie są wady kapturków ściernych? Sięgając po kapturki do pedicure, musimy zaopatrzyć się również w ich nośniki. Są to gumowe frezy, na które nakłada się kapturki. Niestety ich jakoś potrafi pozostawiać wiele do życzenia. Bywa, że po kilkukrotnym nałożeniu i zdjęciu kapturków taki nośnik jest uszkodzony i podlega wymianie. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Zakładanie i zdejmowanie kapturków z gumowych nośników bywa czasochłonne, co spowalnia pracę i może zniechęcić klienta do dalszych wizyt. O ile kapturek do pedicure jest jednorazowy, to już jego nośnik nie, zatem należy poddać go dezynfekcji i sterylizacji.

Nie każdy jednak może być poddany takiemu procesowi, ponieważ w autoklawie panuje wysoka temperatura, która na niektóre materiały działa destrukcyjnie. Uszkodzony nośnik trzeba wtedy wyrzucić, gdyż zakładanie zdeformowanej końcówki na frezarkę grozi jej uszkodzeniem oraz jest niebezpieczne podczas pracy. Jest to zatem ryzyko dodatkowego kosztu.

Jeżeli kapturek nie jest wykonany z wysokiej jakości materiału, może kruszyć się lub strzępić, a jego fragmenty pozostaną na skórze klienta. Dlatego nie można stawiać na najtańsze produkty, ale na te sprawdzone, wykonane przez renomowanych producentów – tu również nie powinniśmy szukać oszczędności.

Wybrać frezy czy kapturki do pedicure?

Nierzadko w pracy podologa pojawia się pytanie odnośnie tego, czy lepiej jest sięgać po frezy, czy kapturki ścieralne.

Z pewnością frezy mają wiele zalet, które mogą przeważać na ich korzyść.

  • Są bardzo trwałe. Duże znaczenie ma tu technika frezowania, ale frez może wytrzymać od 400 do nawet 700 zabiegów.
  • Frezy szybko i bezproblemowo wymienia się. Nie ma konieczności stosowania dodatkowych nakładek, dzięki czemu zajmuje to dosłownie chwilę. Klient nie ma poczucia przestoju w pracy, a podolog może sprawnie wykonywać dalsze czynności bez zbędnych przestojów w pracy.
  • Frezy sterylizuje się w autoklawie, przy czym nie istnieje ryzyko wykrzywienia się ich lub zniszczenia podczas całego procesu wyjaławiania.

Nie można jednak zapominać o wadach, które w tym przypadku również istnieją.

  • Zakładając frez, należy odpowiednio dobrać obroty urządzenia. Jeżeli będą zbyt szybkie, ulegnie ono uszkodzeniu. Jednocześnie ryzykuje się, iż klient podczas zabiegu będzie odczuwał dyskomfort.
  • Frezy, w przeciwieństwie do kapturków do pedicure, nie są jednorazowe. Wiąże się z tym konieczność dezynfekowania i sterylizacji frezów po każdym użyciu. Jest to konieczne do zapewnienia odpowiedniej higieny pracy i bezpieczeństwa zarówno klienta, jak i osoby przeprowadzającej zabieg.
  • Jeżeli w gabinecie przeprowadza się codziennie wiele zabiegów, należy zadbać o duży zapas wysterylizowanych frezów, aby nie zabrakło ich podczas pracy. Wiąże się to jednorazowo z dużą inwestycją, ponieważ każdego typu frez powinien być dostępny w kilku egzemplarzach.

Biorąc pod uwagę kwestię kosztów, przeliczając całościowo, okazuje się często, że choć frezy są droższe, to są o wiele bardziej opłacalne. Najtańsze frezy kosztują około 20-30 złotych. Najdroższe to wydatek rzędu nawet kilkuset złotych (w przypadku frezów diamentowych).

Pamiętajmy jednak, że zanim nie będą zdatne do użytkowania, skorzystamy z nich kilkaset razy. Oczywiście zakładając, że będą w odpowiedni sposób konserwowane i sterylizowane. Warto przy tym zainwestować w pojemnik na frezy, który ochroni je przed niechcianymi uszkodzeniami.

English Français Deutsch Español