Na co zwracać uwagę przy wyborze kosiarki do trawy?

Regularne koszenie jest jedną z podstawowych czynności, dzięki której można utrzymać trawnik w dobrej kondycji. Pielęgnacja taka pozwala na właściwy rozwój trawy, a dzięki temu z kolei trawnik będzie prezentować się bardzo atrakcyjnie. W związku z tym nie wolno pozostawiać trawy długo nieskoszonej. Konieczne jest też wybranie odpowiedniej kosiarki, która zapewni jak najwyższą jakość i dokładność procesu ścinania trawy, która zbyt mocno się rozrosła.

Użytkowanie sprzętu do koszenia w sposób regularny i przycinanie przy jego pomocy źdźbeł trawy wpływa korzystnie nie tylko na estetykę trawnika, ale również zapewnia lepsze rozkrzewianie się i powstawanie darni o dużej gęstości. Proces ten jest podobny do przycinania krzewów i drzew – jego cele są takie same i wiążą się z wykorzystaniem podobnych właściwości roślin.

Częste koszenie trawników jest bardzo istotne

Pierwszym momentem na wiosnę, w którym należy użyć kosiarki do trawy jest czas, w którym na trawie zostaną zauważone pierwsze przyrosty. Zwykle pojawiają się one w drugiej połowie kwietnia. Po tym czasie w maju i czerwcu mamy do czynienia z najbujniejszym rozkwitem traw. Jest to okres, w którym najbardziej optymalne jest koszenie trawników przynajmniej raz na tydzień. Dodatkowo intensywność takiego koszenia należy utrzymać w deszczowej porze letniej. Jeśli jednak lato jest suche, wówczas wzrost trawnika jest zahamowany i częstotliwość koszenia spada. Sezon koszenia kończy się, gdy nadejdą dni jesienne, w czasie których panuje niska temperatura. Generalnie, koszenie to dość często wykonywana czynność, dlatego warto zainwestować w dobrą kosiarkę do trawy. Przy jej zakupie warto zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw.

Rodzaj i wielkość trawnika

Planując zakup dobrej kosiarki do trawy, która będzie spełniała określone oczekiwania, warto wziąć pod uwagę typ posiadanego trawnika. Trawniki ozdobne będą wymagały stosowania kosiarek zapewniających bardzo precyzyjne koszenie, które dodatkowo są przystosowane do częstego użytkowania. Nie bez znaczenia jest też powierzchnia trawnika. W przypadku mniejszych obszarów o powierzchni 250 metrów kwadratowych, wystarczy stosowanie małych kosiarek elektrycznych lub ręcznych. Im większa jest powierzchnia koszenia, tym wyższa powinna być moc urządzeń koszących. Najlepsze i najmocniejsze kosiarki do trawy dostępne na rynku są polecane do użytkowania na trawnikach, których powierzchnia sięga poziomu 2500 metrów kwadratowych. Jeśli obszar do koszenia jest jeszcze większy to jedynym rozwiązaniem jest kupno specjalnego traktorka lub podział obszaru na mniejsze powierzchnie i koszenie ich słabszymi urządzeniami. Kolejnym istotnym czynnikiem jest ukształtowanie terenu, na którym znajduje się trawnik. Jeśli posiada on wiele nierówności czy też kretowisk to idealnym pomysłem jest wybór kosiarek z dużymi kołami.

Zagospodarowanie skoszonych źdźbeł trawy

Na rynku urządzeń ogrodniczych dostępne są kosiarki do trawy, które wykonują swoje prace z nałożonym koszem, ale dostępne są też funkcję mulczowania, wyrzutu bocznego oraz tylnego. Jeśli chodzi o mulczowanie to proces ten polega na wielokrotne mielenie źdźbeł trawy na ich różnych wysokościach. Jest to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji nożna oraz bębna kosiarki. Małe kawałki takich źdźbeł trafiają do podłoża i w ten sposób je użyźniają oraz zmniejszają poziom parowania wody z gruntu lub przez rośliny. Trawa w tej sytuacji jest mielona drobno i rozrzucana za kosiarką, więc nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Funkcja ta jest idealna dla osób, które przycinają trawę nie więcej niż o 1/3 ich wysokości i nie planują rozrostu źdźbeł powyżej 6-7 cm. Jeśli ktoś decyduje się na używanie kosiarki z koszem to konieczne będzie założenie kompostownika służącego do składowania resztek trawy i innych roślin. Wyrzut boczny lub tylny to idealna opcja w przypadku łąk, fragmentów sadów lub ogrodów, które są rzadziej odwiedzane. W takich miejscach można również zdecydować się na zagrabienie materiału roślinnego pozostawionego po koszeniu z wyrzutem.

Na co jeszcze warto zwracać uwagę?

Oczywiście istotną sprawą jest rodzaj zasilania. W przypadku mniejszych trawników i posiadaniu dostępu do elektryczności, wystarczające są kosiarki elektryczne. Jeśli trawnik jest większy lub nie mamy dostępu do gniazdka pod prądem albo konieczne jest ciągnięcie wielu metrów przedłużaczy to lepszym rozwiązaniem jest oczywiście wybór kosiarki spalinowej. Nie bez znaczenia są też elementy i funkcje poprawiające komfort koszenia. Przykładem istotnego udogodnienia jest centralna regulacja wysokości, której działanie polega na użyciu jednej dźwigni umożliwiającej zmianę wysokości koszenia. Oczywiście wybierając kosiarki do trawy, warto zwracać uwagę na trwałość materiałów, z których są one wykonane. Bardzo pomocnym narzędziem okazuje się też Internet, w którym można znaleźć liczne opinie użytkowników konkretnych modeli. Dzięki temu można łatwo poznać konkretne cechy, parametry, udogodnienia oraz mocne i słabe strony konkretnych modeli urządzeń koszących.