Jak wybrać dobrą bieliznę termoaktywną? 

by

in

Jak wybrać dobrą bieliznę termoaktywną?  Rodzajów dostępnej w chwili obecnej na rynku bielizny jest naprawdę bardzo dużo. To wszystko sprawia, że kiedy my sami chcemy dokonać jej zakupu, nagle zupełnie nie mamy pojęcia, na co postawić. Skąd wiedzieć, jaki materiał będzie najlepszy? Skąd mieć pewność, że właśnie takie rozwiązanie spełni swoje zadania? Dobra bielizna termoaktywna jest dla sportowców niezwykle istotna. Wpływa ona na komfort, na wygodę, ale często również i na same wyniki sportowe. A dlaczego? O tym wszystkim napiszemy w tym właśnie artykule.

Jaka powinna być sportowa bielizna termoaktywna?

Każdy rodzaj ubrań charakteryzuje się określonymi rozwiązaniami, które sprawiają, że dany produkt jest lepszy od drugiego. Przy samej ocenie powinniśmy wziąć pod uwagę jak najwięcej elementów, tak, aby móc postawić na taki wybór, który w pełni nas zadowoli i usatysfakcjonuje. Jaka więc powinna być bielizna termoaktywna? Najważniejszą rzeczą jest materiał, z jakiego została ona wykonana. To od niego bowiem zależy to, jak będzie ona spełniała swoje zadania. Trzeba pamiętać o tym, że jej głównym zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru wilgoci, a więc potu ze skóry. Wiadomo bowiem, iż każdy rodzaj aktywności fizycznej sprawia, że się pocimy. Jest to rzecz naturalna. Jeśli pot zostałby długo przy skórze, a dzieje się tak w przypadku, gdy nosimy bieliznę bawełnianą na treningi, zaczęłoby nam się robić chłodno. To z kolei sprawiłoby, że energię organizm musiałby wykorzystać na ogrzanie ciała, a nie na trening.

 

Jeśli więc bielizna termoaktywna stanowi u nas podstawę ubioru, z takim problemem nie musimy się zmierzać. Co więc jeszcze oprócz odpowiedniego materiału odprowadzającego pot? Jeśli chcemy kupić taką bieliznę na chłodniejszy czas, to należy zwrócić uwagę na to, czy oprócz tego doskonałego materiału, dany produkt posiada odpowiednią tkaninę, zapewniając stosowną izolację termiczną. Dzięki takiej bowiem bieliźnie, nie trzeba zakładać na siebie kilku warstw ubrań, gdy wychodzimy na trening na zewnątrz, gdyż taka bielizna termoaktywna sama w sobie zapewnia idealną izolację termiczną.

Istotne znaczenie ma także to, by taka bielizna była lekka, ciepła i aktywna. Bardzo duże znaczenie ma dobór kroju i rozmiaru. Wiadomo, iż każdy z nas zwraca uwagę na zupełnie inne rzeczy, ale każdemu też odpowiadają inne produkty. To, co sprawdzi się wyśmienicie u jednej, osoby, u drugiej może okazać się zupełnie złym rozwiązaniem. Dobrze jest, jeśli bielizna termoaktywna jest bezszwowa lub zaprojektowana i wykonana w taki sposób, by szwy nie przeszkadzały w codziennym jej użytkowaniu. Bielizna nie powinna krępować ruchów, nie powinna uciskać, choć musi być przylegająca. Nie bez powodu mawia się, że stanowi ona funkcję drugiej skóry, a więc zakładając ją, nie powinniśmy wręcz odczuwać, że mamy ją na sobie.

Bielizna termoaktywna ciepła

Najczęściej wybieraną opcją jest bielizna termoaktywna ciepła, a więc taka, która doskonale sprawdzi się podczas aktywności fizycznej w okresie zimowym. Takie rozwiązania wykonane są z grubych materiałów, których zadaniem jest utrzymanie właściwego ciepła, nawet, jeśli temperatury na zewnątrz są minusowe. Taka bielizna pozwala skórze oddychać, odprowadza ona wilgoć i jest niezwykle wygodna. Stanowi dobre rozwiązanie podczas niezbyt intensywnych treningów, gdyż przy dużej intensywności może nam być w niej po prostu zbyt gorąco. Jeśli więc szukamy rozwiązań dobrych na przykład na zimowe truchtanie, to na pewno ta propozycja okaże się być strzałem w dziesiątkę.

Bielizna termoaktywna średnia

Taka bielizna termoaktywna wybierana jest przez osoby aktywne najczęściej. Sprawdza się ona bowiem doskonale podczas intensywnych treningów, wtedy, gdy dużo się ruszamy. Zapewnia odpowiednie ciepło i izolację, ale jednocześnie nie powoduje ona uczucia zagrzania. Odprowadza ona wilgoć na zewnątrz, jest też doskonałą warstwą izolacyjną. Jeśli chcemy na przykład biegać czy jeździć ekstremalnie na rowerze w temperaturach w granicach zera, to na pewno ta właśnie bielizna termoaktywna okaże się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

Bielizna termoaktywna lekka

Ten rodzaj bielizny używany jest przede wszystkim w wysokich temperaturach, a więc wiosną i latem. Nie daje on ciepła, ale odpowiednio odprowadza pot, co sprawia, że mimo treningu w upale, gdzie pocimy się kilkukrotnie bardziej, nie odczuwamy dyskomfortu związanego z przyklejoną do ciała bielizną. Taka bielizna termoaktywna doskonale sprawdza się na siłowni, na zajęciach fitness, przy letnim bieganiu, czy jeździe na rowerze.

Podsumowanie

Dostępnych na rynku produktów jest naprawdę bardzo dużo, co sprawia, że każdy nawet najbardziej wymagający odbiorca jest w stanie znaleźć dla siebie odpowiedni model i konkretne rozwiązanie. Jedno jest pewne – bielizna termoaktywna powinna być doskonała w swoim wykonaniu, wykonana z najlepszych materiałów i stworzona po to, by chodzenie w niej stanowiło tylko i wyłącznie czystą przyjemność.

 

English Français Deutsch Español