Co należy wiedzieć o fotowoltaice? W XXI wieku fotowoltaika cieszy się ogromną popularnością. Nic w tym dziwnego, ponieważ nie od dziś wiadomo, że ceny za energię elektryczną z roku na rok rosną. W konsekwencji mamy do czynienia z wyższymi rachunkami za prąd. Dlatego też panele słoneczne mogą okazać się trafną inwestycją, która powinna nam się zwrócić w stosunkowo krótkim czasie.
Czym dokładnie jest fotowoltaika? Na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę? Jakie zalety i wady fotowoltaiki możemy wyróżnić? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, dlatego też serdecznie zapraszamy do jego lektury wszystkich zainteresowanych czytelników.
Czym jest fotowoltaika?
Fotowoltaika zajmuje się zamianą energii promieniowania w energię elektryczną. Na szczęście cały zestaw możemy przyłączyć do instalacji elektrycznej. W konsekwencji mamy do czynienia z darmowym prądem w gniazdkach. Energia elektryczna może być zużywana na bieżąco lub magazynowana- wszystko zależy od rodzaju instalacji. Warto wspomnieć o tym, że fotowoltaika jest samoobsługowa, tzn. że nie musimy ingerować w jej działanie. Ilość produkowanego prądu może się różnić w zależności od tego, na jakie panele fotowoltaiczne się zdecydujemy.
Pamiętajmy o tym, że aby wytwarzanej energii elektrycznej było możliwie jak najwięcej, panele powinny być ustawione w kierunku południa. Warto wybrać miejsce, które jest zacieniowane możliwie najkrócej. Fotowoltaika to inwestycja, która powinna się zwrócić po kilku lub kilkunastu latach- dużo w tym przypadku zależy od tego, ile będzie kosztował prąd. Warto wziąć pod uwagę możliwość skorzystania z dofinansowania, co pozwala na pokrycie części kosztów.
Zobacz także:
- importer paneli fotowoltaicznych Białogard
- zestawy fotowoltaiczne Zachodniopomorskie
- panele fotowoltaiczne Szczecin
Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?
Zanim zdecydujemy się na wybór odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, które mogą decydować o skuteczności działania. Z pewnością istotna jest moc szczytowa, zwana także maksymalną. Tego typu parametr mówi nam o tym, jaką maksymalną moc mogą wytworzyć dane panele w przypadku optymalnych warunków pogodowych. Standardowo w przypadku temperatury wynoszącej około 25 °C i prędkości wiatru oscylującej w granicach 1,5 m/s, natężenie promieniowania słonecznego wynosi około 1000W/m2. Bardzo ważna jest również kwestia maksymalnego napięcia systemu i napięcia mocy. Ten pierwszy parametr wynosi około 600-1000V. Nie w sposób zapomnieć o istotności temperatury pracy.
Nie od dziś wiadomo, że panele fotowoltaiczne pracują w bardzo różnych warunkach atmosferycznych, dlatego też warto wyposażyć się w egzemplarze z jak największym zakresem wartości. Dzięki temu w każdej sytuacji instalacja będzie działać prawidłowo. Kiedy zdecydujemy się zamontować instalacje na dachy, wówczas nie możemy zapomnieć o obciążeniu całej konstrukcji. Pamiętajmy o tym, że jeden panel waży około 30 kg, dlatego też zwróćmy uwagę na nośność naszego dachu, aby całość była zamontowana bezpiecznie i działała prawidłowo. Na końcu warto spojrzeć na wymiary. W większości przypadków wynoszą one 30×45 cm, jednakże w praktyce znaleźć można także inne egzemplarze, zarówno większe, jak i te mniejsze.
Czytaj więcej:
Zalety i wady fotowoltaiki
Fotowoltaika cieszy się ogromną popularnością ze względu na to, że ma wiele zalet, o których warto wiedzieć. Przede wszystkim wyróżnić możemy finansowe plusy tego rozwiązania. Jak wiadomo, panele fotowoltaiczne to doskonały sposób na to, aby wytwarzać zupełnie darmowy prąd z energii słonecznej. Wszelkie nadwyżki w każdej chwili możemy sprzedawać. Jesteśmy zupełnie niezależni od podwyżek cenowych przynajmniej przez 25 lat, ponieważ właśnie przez tak długi okres, producenci zapewniają gwarancję bezpłatnej naprawy w razie awarii. Fotowoltaika to świetny pomysł na to, aby podnieść wartość swojej nieruchomości. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że od 2019 roku możliwe jest odliczenie od podatku instalacji fotowoltaicznej.
Coraz częściej otrzymać można dofinansowanie na tę inwestycję, dlatego też otrzymujemy część gotówki. Warto wspomnieć o wielu ekologicznych zaletach paneli fotowoltaicznych. Jak wiadomo, energia słoneczna jest odnawialna, dlatego też nigdy jej nie zabraknie. Inaczej to wygląda w przypadku chociażby paliw kopalnych, których zapasy powoli się kończą. Jest to czyste źródło energii, tzn. że instalacja fotowoltaiczna nie emituje żadnych zanieczyszczeń. Dodatkowo światło słoneczne jest dostępne właściwie w każdym miejscu na świecie, dlatego też z takiej instalacji może skorzystać każdy.
Warto wspomnieć o tym, że tego typu technologia wciąż się rozwija i jest odporna na warunki atmosferyczne. Całość ciekawie się prezentuje, a montaż jest stosunkowo szybki i łatwy. Nie jest potrzebne pozwolenie na budowę. Warto wspomnieć również o tym, że fotowoltaika nie wymaga konserwacji i jest prawie bezawaryjna. Niestety ma też swoje wady, ponieważ początkowy koszt jest dość duży, a energia wytwarzana jest tylko w trakcie trwania dnia. Dodatkowo ilość produkowanej energii zależy przede wszystkim od promieniowania słonecznego.