Naprawa samochodów

Naprawa samochodów to usługa, z której skorzysta zawsze każdy kierowca. W zasadzie możemy powiedzieć, że niemal każdy kierowca, do warsztatu będzie się musiał udać przynajmniej kilka razy w życiu, nawet jeżeli posiada dość nowy samochód. Warto również podkreślić, że im starsze auto posiadamy, tym częściej będziemy w warsztacie gośćmi. Czy każdemu warsztatowi oraz mechanikowi powinniśmy ufać, oraz czy każde miejsce, gdzie odbywa się naprawa samochodów, musimy traktować z pewną dozą podejrzliwości? Jak szukać warsztatu samochodowego, jeżeli nie mamy jeszcze swojego własnego zaufanego mechanika?

Zaufany mechanik

Jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę z własnym samochodem i czujemy, że musimy się z nim udać do mechanika lub po prostu zaszła taka potrzeba, ponieważ nasze auto ewidentnie odmówiło posłuszeństwa, najczęściej w takiej sprawie zaczynamy poradzić się naszych kolegów z pracy lub znajomych, którzy już posiadają samochody. Kogo byśmy nie spytali, każdy poleci najczęściej innego mechanika. Czasem się zdarzy, że w niektórych przypadkach nazwiska bądź nazwy warsztatów samochodowych będą zbieżne. Nie ma co do tego jednak wątpliwości, że ludzie, jeśli trafią na dobrego mechanika i są z niego zadowoleni, zazwyczaj trzymają się go. Sprawa wygląda tutaj prosto. Warsztat samochodowy, któremu oddajemy samochód do naprawy i wywiąże się on z naprawy samochodu bardzo dobrze, jest przez nas z góry traktowany jako warsztat, w którym możemy spokojnie zostawić nasz samochód. Nie do końca jest to oczywiście prawdą. Warsztat samochodowy, któremu ufamy, może wywiązywać się dobrze ze swoich napraw, ale może i dojść do takiej sytuacji, w której przyjedziemy z usterką, z którą ten warsztat samochodowy nie ma zbyt dużego doświadczenia i po prostu, będzie mieć z nią problemy. Dlatego niezależnie od tego, kto jaki warsztat nam poleca, bardzo dobrze jest również wypytać się również o to, z jakiego rodzaju usterkami w tym warsztacie samochodowym nasi znajomi lub koledzy z pracy byli, ponieważ naprawa samochodów pod kątem np. zawieszenia to nieco inna bajka niż remont silnika, czy elektryka.

Jakiemu warsztatowi samochodowemu powinniśmy zaufać?

Jeśli już znajdujemy się w miejscu, które na szyldzie ma napisane naprawa samochodów, to powinniśmy zwrócić uwagę przynajmniej na kilka aspektów. Nieważne czy jesteśmy w pierwszym lepszym warsztacie, czy ktoś go nam polecił. Przede wszystkim, jeżeli oddajemy komuś samochód do naprawy, to powinniśmy dostać od niego swego rodzaju pokwitowanie, że samochód został tej osobie zdany, w takim a takim stanie i przyjechał do naprawy z taką a taką usterką, lub ewentualnie, że takie a takie objawy samochód pokazywał. Każdy uczciwy warsztat samochodowy powinien wystawić tego typu dokument.

 

Przede wszystkim wynika to z tego faktu, że jeżeli na przykład naprawa samochodów lub samochodu nie udałaby się w 100%, lub na przykład z jakiegoś powodu auto doznało by pewnych uszkodzeń, wówczas mamy dokument, na podstawie którego, możemy pójść do sądu. Dziwne jest to, że kiedy na przykład pożyczamy samochód z firmy wypożyczającej samochody, nie mamy zupełnie problemu, z tym że podpisujemy protokół zdawczo-odbiorczy, natomiast kiedy powierzamy osobie nam bliżej nieznanej własne auto, nie mamy z tym problemu, aby zrobić to na przysłowiową “mordę”. Jest to bardzo często patologia w naszych polskich warsztatach. Nie oznacza to, że każdy mechanik czy warsztat samochodowy są nieuczciwe, ale warto jest, aby w takiej sytuacji zapaliła nam się czerwona lampka ostrzegawcza. Zwrócenie na to uwagi może nam zaoszczędzić naprawdę sporo kłopotów, nerwów i wydatków.

POLECAMY:

Gdzie szukać dobrego mechanika?

Często może zdarzyć się taka sytuacja, że nawet jeżeli ktoś nam poleca mechanika, to nie możemy z jego usług korzystać. Bardzo często dotyczy to na przykład takiej sytuacji, że trafi nam się usterka w trasie, nie mamy wykupionej polisy AC, więc musimy samodzielnie odholować samochód, a jednocześnie znaleźć na trasie warsztat samochodowy, który naprawi dam auto. W takiej sytuacji porady znajomych lub kolegów na niewiele się zdadzą, a przynajmniej zazwyczaj tak jest. Niestety w takiej sytuacji jedynym dobrym dla nas, choć również nie do końca w 100% pewnym pomocnikiem, będzie internet. W internecie możemy sprawdzić różnego rodzaju warsztaty samochodowe. Sprawdzić możemy, jakie mają one opinie na przykład w opiniach Google, ale najlepiej byłoby wejść na różnego rodzaju lokalne fora motoryzacyjne i sprawdzić wpisy, odnoszące się do konkretnych warsztatów. To na takich forach najczęściej będziemy w stanie tak naprawdę dociec prawdy, czy dany warsztat jest godny zaufania, a mechanik jest w danych dziedzinach odpowiednim fachowcem. Nie bez znaczenia jest również stawka, jaką oferują nam za naprawę auta. Bardzo często zdarza się, że warsztaty będące świadome tego, że jesteśmy w trasie i potrzebujemy szybko naprawić samochód, mogą nam stawkę znacznie zawyżyć. Oczywiście szybka naprawa będzie nas kosztowała zawsze więcej, ale wszystko powinno być ograniczone do pewnych granic rozsądku.

Polecamy: