Stomatolog Szczecin: implanty zębowe zakłada się celem uzupełniania ubytków w naturalnym uzębieniu. Idealne implanty stomatologiczne powinny być funkcjonalne, wytrzymałe i nie wyróżniać się kolorystyką wśród zębów naturalnych. Jak przebiega zabieg implantacji? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć poniżej.
Czym jest implant zębowy?
Implanty zębowe są sztucznymi korzeniami – wszczepy wykonywane z tytanu, które mają rozmiary naturalnych korzeni. To na ich podstawie umieszczane są sztuczne zęby, czyli korony. Niemniej jednak, nie za każdym razem ilość wszczepianych implantów musi być równa ilości braków w uzębieniu. Może być przeprowadzona implantacja kilkupunktowa, na której będą oparte wszelkie brakujące zęby. W niektórych sytuacjach, wystarczające będą nawet dwa implanty, aby oparta została na nich cała proteza. Polecam usługi wszczepiania implantów zęba w https://doboszimplanty.pl/uslugi/implanty-zebow-szczecin/
Korony, czyli sztuczne zęby
Korony protetyczne, są sztucznymi zębami mocowanymi do implantów, gdzie spełniają funkcję uzębienia, albo do naturalnych zębów celem ukrycia wszelakich uszkodzeń. Korony zakładane są również celem zabezpieczania słabszych zębów przed złamaniem, pokrycia zęba po kablowym leczeniu, przymocowaniu mostu, czy też naprawy złamanego zęba. Obecnie, stomatolodzy oferują nam różne typy koron:
-
korony akrylowe – wykonywane są z akrylu mającego barwę naturalnego uzębienia. Ich wadę stanowi niewielka trwałość, dlatego też stosowane są w roli uzupełnienia tymczasowego,
- korony metalowe – wykonuje się je z różnorodnych metali. Niestety, nie są zbyt estetyczne, gdyż nigdy nie mają barwy naturalnych zębów,
- korony ceramiczne – wykonywane są z porcelany. Wyglądają bardzo estetycznie, gdyż ich kolor, nie jest różny od koloru naturalnego uzębienia,
- korony metalowe licowane akrylem – na przedniej części pokrywane są akrylem o kolorze zgodnym z barwą zębów. Obecnie stosuje się je raczej rzadko, gdyż są nietrwałe niezbyt estetyczne,
- korony metalowe licowane porcelaną – korony te, pokrywane są w całości porcelana i bardzo dobrze imitują zęby naturalne. Są najczęściej stosowanymi koronami protetycznymi,
- korony cyrkonowe – są bardzo wytrzymałe i zachowują optyczne właściwości zębów naturalnych.
Proces wszczepienia implantów – etapy
Etap I – konsultacja
Pierwszym etapem leczenia implantologicznego, będzie skonsultowanie się ze specjalistą stomatologiem ze Szczecina, co pozwoli na zweryfikowanie ewentualnie występujących przeciwwskazań do podjęcia takiego leczenia. Dlatego niezwykle istotne będzie, żeby podczas rozmowy z lekarzem, przekazać mu możliwie jak najwięcej informacji odnośnie swojego stanu zdrowia czy też żywieniowych nawyków, gdyż są to kwestie, które mogą być znaczące dla powodzenia zabiegu.
W czasie wizyty, uzyskamy również wszelakie potrzebne informacje odnośnie przebiegu zabiegu wszczepiania implantów, kwestii mających związek z przygotowaniem do procesu leczenia, ale także zaleceń w wypadku rekonwalescencji. Natomiast specjalista zyska opcję, aby zapoznać się z naszymi oczekiwaniami względem efektów estetycznych i protetycznych.
Jaki przebieg ma owa konsultacja? Na samym początku osoba przeprowadzająca implantację, musi zrobić z nami wywiad i poinformować o alternatywnych sposobach leczenia. Później przeprowadzona będzie obrazowa diagnostyka i ustalone inne badania, którym należy się poddać. Po analizie i omówieniu wyników, przestawione zostaną nam plany i koszty procesu leczenia.
Etap II – wszczepianie implantów
Zanim zaczniemy omawiać szczegóły, należy poruszyć dosyć ważną kwestię mającą związek z obawami wśród pacjentów. Sporo osób zastanawia się, czy implantacja jest bolesna. Oczywiście, że nie, gdyż wszczepianie implantów przeprowadzane jest w miejscowym znieczuleniu, a jego dawkę dostosowuje się indywidualnie do potrzeb pacjenta, dzięki temu podczas zabiegu nie odczuwa się bólu i dyskomfortu.
Po podaniu znieczulenia, specjalista dokonuje nacięcia dziąsła, bardzo delikatnie je rozsuwa i nawierca otwór, do którego wprowadzony będzie implant, zaś na końcu zakłada szwy. Zabieg ten przeprowadza się z zastosowaniem mikroskopu, dlatego lekarz może dokładnie i szybko zrobić przeszczep.
Etap III – rekonwalescencja po implantacji
Pierwsze czternaście dni po implantacji, są bardzo ważne, gdyż jest to etap, kiedy tkanki muszą się zagoić. Dlatego to bardzo istotne, żeby po przeprowadzonym zabiegu postępować według zaleceń lekarskich, na przykład:
- po każdym posiłku należy przepłukiwać usta solą fizjologiczną albo letnią wodą,
- przez okres dwóch tygodni, należy jeść rozdrobnione posiłki, najlepiej płynne,
- należy przyjmować zalecone lekarstwa (o ile niewątpliwie zostały takowe przepisane),
- pod żadnym pozorem, nie wolno palić papierosów,
- w czasie szczotkowania zębów, należy omijać te okolice, gdzie wszczepiono implanty, żeby nie podrażniać tkanek.
Po dwóch tygodniach od przeprowadzenia zabiegu, trzeba udać się do stomatologa chirurga https://www.wolfproject.pl/stomatolog-szczecin/, celem usunięcia szwów. Następnie, po czasie 2-4 miesięcy (zależnie od specjalisty), należy wybrać się na wizytę kontrolną, która ma na celu założenie zębowych koron.
Dobosz Implanty Zębów |
aleja Piastów 3 |
70-325 Szczecin |
+48 91 485 02 74 |
www.doboszimplanty.pl |
Najlepsze artykuły na podobny temat : |
https://www.wolfproject.pl/stomatolog-szczecin/ |
https://www.kurka.edu.pl/stomatolog-szczecin/ |
https://www.stowarzyszenie-hubertus.pl/dentysta-szczecin/ |