Jak działa witamina A na skórę? Powodem słabej kondycji skóry może być niewystarczająca ilość retinolu. Gdzie znajduje się witamina A? Jak najlepiej ją przyjmować? Na początku warto wiedzieć, że witaminy to związki organiczne, które stanowią niezbędny składnik dla poprawnego funkcjonowania całego organizmu. Dostarczamy je wraz z pożywieniem, by później mogły być syntetyzowane w komórkach ciała. Jej niedobór może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.
Jakie właściwości ma witamina A?
Witamina A, znana również jako retinol należy do grupy witamin, które są rozpuszczalne w tłuszczach. W naturze występuje w dwóch formach. Po pierwsze jako retinol dostępny w pokarmach pochodzenia zwierzęcego. Po drugie jako prowitamina alfa- i beta-karoten, które znajdują się w warzywach żółtych i zielonych, a następnie związki są przekształcane w jelicie na retinol. Witamina A działa nie tylko na skórę. Odpowiada między innymi za dobre widzenie, wspiera regenerację błon śluzowych, poprawia odporność organizmu. Wykazuje również działanie antyoksydacyjne oraz wpływa na prawidłowy rozwój kości i zębów.
Ile wynosi dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę u osoby dorosłej? To około 1 mg, natomiast u dzieci w wieku do 10 lat – 0,6-0,8 mg. Jak rozpoznać jej niedobór? Na początku pojawia się suchość oczu, a także utrudnione widzenie po zmroku, czyli tzw. kurza ślepota.
Problemy skóry a niedobór witaminy A
Awitaminoza A może wywoływać zmiany skórne. U dzieci, u których występuje niedobór witaminy A skóra jest wyraźnie sucha i łuszcząca. Natomiast u dorosłych może powodować nadmierne rogowacenie naskórka i mieszków włosowych, a także zmniejszenie wydzielania potu. Skóra staje się również sucha, rany trudniej się goją, a włosy przedwcześnie siwieją. Niedobór witaminy A ma również wpływ na powstawanie zmarszczek. Z kolei beta-karoten, który jest produktem wyjściowym do syntezy tej witaminy, może wiązać wolne rodniki. Witamina A oraz sztuczne jej pochodne uznawane są jeden z najskuteczniejszych środków przeciwstarzeniowych.
Krem z witaminą A sprawia, że skóra jest bardziej gładka i elastyczna. Minimalizuje również przebarwienia. Witamina zwiększa liczbę fibroblastów, a także przyspiesza produkcję włókien kolagenowych w tkance łącznej. Pełni również funkcję regeneracyjną, szczególnie w przypadku silnie przesuszonej skóry. Łagodzi stany zapalne, zmniejsza zrogowacenia, zapobiega uszkodzeniom skóry spowodowanym działaniem słońca.
Retinoidy są również skuteczne w terapii dolegliwości dermatologicznych, w tym: łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, posłonecznych przebarwień czy trądziku. W związku z tym retonoidy można podzielić na trzy kategorie, a w każdej z nich wyróżnić następujące preparaty lecznicze:
– I generacji, czyli retinoidy niearomatyczne, w tym: tretinoina, retinol, izotretinoina,
– II generacji, czyli retinoidy monoaromatyczne, w tym: acitretin, etretinat,
– III generacji, czyli retinoidy poliaromatyczne, w tym: adapalen, tazaroten.
Jaki jest czas trwania preparatami stosowanymi zewnętrznie? Minimalny okres użytkowania to pięć tygodni, ale można go przedłużyć nawet do kilkunastu tygodni. Przeciwwskazaniem do stosowania jest ciąża.
Jaką formę witaminy A wybrać?
Preparaty apteczne do użytku zewnętrznego mają w składzie retinol. Kremy i maści z witaminą A znajdują szczególne zastosowanie w przypadku problemów z nadmiernym rogowaceniu naskórka, oparzeniach słonecznych, odmrożeniach i wypryskach. Preparaty stymulują gojenie się ran, regenerują łuszczącą i suchą skórę. Warto wiedzieć, że niedobór witaminy A powoduje słabsze działanie bariery ochronnej skóry.
W związku z tym maść z witaminą A powinna się znaleźć w każdej apteczce. Dlaczego? Maść świetnie radzi sobie z łagodzeniem różnych stanów zapalnych, zmniejsza negatywny wpływ czynników zewnętrznych, sprzyja regeneracji naskórka. Skutecznie zapobiega uszkodzeniu naskórka oraz przyspiesza jego regenerację.
Co więcej, produkty zawierające witaminę A, które znajdują się w każdej aptece, coraz częściej stosowane są także jako kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ciała. Przede wszystkim jako produkt przeciwzmarszczkowy o potwierdzonym działaniu. Co więcej, kosmetyki do codziennej pielęgnacji można wzbogacić kilkoma kroplami witaminy A i nakładać bezpośrednio na skórę.
Można ją także stosować ją w formie serum przed nałożeniem kremu. Przeciwzmarszczkowe właściwości retinolu potwierdzają badania kliniczne, dlatego znajduje powszechne zastosowanie w pielęgnacji twarzy.
W kosmetyce stosowany jest także beta-karoten, który zabezpiecza skórę przed uszkodzeniem wywołanym UVA. Oprócz zewnętrznego aplikowania witaminę A można podawać w formie tabletek. Uzupełnia niedobory organizmu, a także skutecznie zapobiega i wspomaga leczenie chorób. Badania wskazują, że przyjmowanie witaminy A w dawkach 15 i 21 mg każdego dnia przez okres 12 miesięcy jest bezpieczne. Co więcej jest skuteczne w profilaktyce nowotworów skóry. Jaki widać przyjmowanie witaminy A ma wiele zalet. Pozostaje jednak kluczowe dla skóry. Należy zatem zadbać o jej odpowiednią ilość w organizmie.