Myjnia samoobsługowa a prawo budowlane

Myjnia samoobsługowa a prawo budowlane

Myjnia samoobsługowa jest to najczęściej odwiedzany przez Polaków tym myjni samochodowej. Mycie samochodu na takiej myjni jest stosunkowo skuteczne, tanie oraz szybkie. Z tego to powodu w naszym kraju takich myjni powstaje coraz więcej, a jednocześnie coraz większa liczba osób, chciałaby zainwestować w tego typu biznes. Inwestycja w samoobsługową myjnię samochodową nazywa się inwestycją w biznes pasywny, bo zasadniczo poza samym zainwestowaniem, mamy dość niewiele pracy przy nim. Kiedy chcemy założyć myjnię, to wówczas pojawia się wiele pytań. Dzisiaj opowiemy sobie trochę o tym, jak ma się prawo budowlane odnośnie do budowy myjni samoobsługowej.

Czy konieczne jest pozwolenie na budowę?

Czasem zadawane są pytania, które wydają się oczywiste. Myjnia samochodowa bezobsługowa nie jest to jakaś ciężką konstrukcją ani nie zajmuje przesadnie wielkiej powierzchni. Pytania, jakie się w związku z tym pojawiają, dotyczą tego, czy budując myjnię, musimy mieć zgodę na budowę? Odpowiedź brzmi twierdząco. Kiedy chcemy budować myjnię, musimy mieć wyrażoną zgodę na budowę.

W jaki sposób uzyskać zgodę na budowę?

Przede wszystkim, aby móc w ogóle starać się o zgodę na budowę, powinniśmy posiadać projekt budowlany, stworzony przez architekta. Musimy mieć również działkę budowlaną, na której mogą zostać zlecone dokładniejsze badania, choć działki pod myjnie bezdotykowe, zazwyczaj takich dodatkowych badań geotechnicznych nie mają zalecanych dodatkowo. Jeśli jednak takie badania zostaną zalecone, musimy je również wykonać.

Kiedy chcemy uzyskać zgodę na budowę, musimy dodatkowo wiedzieć jakie dokumenty oraz gdzie składamy. Najczęściej dokumenty składamy w starostwie powiatowym, jeśli mamy do czynienia z miastem na prawach powiatu, to wówczas składamy takie dokumenty urzędzie miasta, jeśli natomiast składamy je w mieście warszawa, to w samorządzie poszczególnych dzielnic. Jeżeli idzie o kwestię wydania zgody na budowę, to musimy również złożyć dokumenty takie jak: podanie o wydanie zgody na budowę, projekt domu w czterech egzemplarzach, zaświadczenie, że projektant ma odpowiednie kwalifikacje, a jeśli były wydane takie decyzje, to wyniki badania geotechnicznego.

Czasem pojawia się pytanie, po co aż cztery egzemplarze projektu. Odpowiedź jest prosta. Jeden egzemplarz zostaje w starostwie, drugi trafia do nadzoru budowlanego. Kolejne dwa wracają do nas, z tym że jeden jest faktycznie dla nas, a drugi udostępniamy kierownikowi robót. Tak to mniej więcej wygląda, jeśli idzie o ogólne podstawy załatwiania budowlanych formalności.

Plan zagospodarowania przestrzennego i decyzja o warunkach zabudowy

Samo pozwolenie na budowę to jeszcze nie wszystko. Ważne jest jeszcze dopełnienie innych formalności i to jeszcze zanim kupimy lub wydzierżawimy działkę budowlaną. Musimy przede wszystkim pomyśleć o tym, że każda budowa musi wpasować się w pewne ogólnie przyjęte ramy, które nazywamy plan zagospodarowania przestrzennego. W naszym kraju podobnie zresztą jak w wielu innych, nie możemy podchodzić do tematu posiadania działki budowlanej na zasadzie takiej, że na moim własnym terenie mogę sobie budować tak, jak mi się podoba.

myjnia-samoobslugowa-a-prawo-budowlanePrzede wszystkim nasza budowa ingeruje w krajobraz oraz najbliższe otoczenie. W celu ochrony tego otoczenia i krajobrazu stworzono plany zagospodarowania przestrzennego i wszystko, co zostanie wybudowane w ramach na przykład danego miasta, musi się w te ramy wpisywać. Dotyczy to wszystkich inwestycji, które powstają na zasadzie zgody na budowę. Jeśli budujemy biurowiec i w planach zagospodarowania, jest jasno na białym napisane, że możemy budować maksymalnie 4 pietra, to nie możemy tego przekroczyć. Jeśli budujemy myjnię zadaszoną i jest wyraźnie napisane, że dach musi być w danej gminie dwuspadowy, to musimy zbudować dach dwuspadowy. Należy o tym pamiętać, bo niedostosowanie się (świadome lub nie) może skończyć się trzema rzeczami. Pierwsza to konieczność rozbiórki. Druga wstrzymanie prac. Trzecia konieczność kosztownych przeróbek.

Czasami zdarza się, że gmina nie ma na przykład planu zagospodarowania przestrzennego. W takiej sytuacji nie możemy również postępować tak, jak nam się po prostu podoba. Musimy wystąpić z wnioskiem, o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Jest to w zasadzie taka sama sprawa jak z planem zagospodarowania przestrzennego, tylko jest to jakby plan zagospodarowania, wydawany indywidualnie dla każdego wnioskodawcy.

Środowisko

Zanim powstanie nasz interes pod postacią myjni bezdotykowej od producenta myjni bezdotykowych, to musimy jeszcze spełnić jeden warunek.

Jest to pozytywna opinia odpowiedniego wydziału środowiska, któremu podlega nasza działka, który jednoznacznie stwierdza, że nasza myjnia nie zagraża środowisku naturalnemu. Innymi słowy, myjnia musi być bezpieczna. Nie może na przykład powodować wycieków środków myjących do gruntu itp.

Inwestycja w myjnię wydaje się być dość nieskomplikowanym biznesem, ale jak się okazuje, jest sporo spraw, które należy załatwić, sprawdzić, dopilnować. Tutaj opisaliśmy tylko, kwestie prawa budowlanego oraz środowiskowe.