Sublimacja - jak zacząć?

Sublimacja – jak zacząć?

Sublimacja zyskuje coraz większą popularność jako metoda nanoszenia nadruków na tkaniny i inne powierzchnie. Na czym polega sublimacja i jak zacząć swoją przygodę z tą wdzięczną techniką?

Co to jest sublimacja?

Sublimacją nazywamy pewien specyficzny rodzaj wykonywania wydruków. Druk sublimacyjny na tkaninach http://efanshop.eu/ w pierwszej kolejności wymaga stworzenia odpowiedniego projektu. Do jego stworzenia wykorzystuje się cztery podstawowe kolory znane pod nazwą CMYK. Taki projekt nanoszony jest na tak zwany papier transferowy. Jest to możliwe dzięki użyciu specjalnych farb atramentowych na bazie wody. Wzór na papierze odtworzony jest w odbiciu lustrzanym. Dzieje się tak po to, by po przeniesieniu na tkaninę lub inną powierzchnię zyskał odpowiednią orientację. Projekt przenoszony jest następnie na wybraną powierzchnię przy użyciu dużej temperatury i ciśnienia – tak właśnie powstają na przykład bluzy firmowe z logo http://efanshop.eu/product-category/ubrania/bluzy/.

Co można stworzyć przy pomocy sublimacji?

Można w ten sposób wykonywać bluzy firmowe z logo, nadruki na stroje sportowe oraz wiele innych ciekawych projektów. Sublimacja zyskuje więc coraz większą popularność. Jest chętnie używana zwłaszcza przy tworzeniu akcesoriów związanych z danymi firmami, markami, franczyzami. Często można spotkać również projekty reklamowe oparte o technikę sublimacji.

Najpopularniejsze wykorzystania sublimacji to:

  • bluzy firmowe z logo,
  • nadruki na kubki,
  • nadruki na koszulki,
  • nadruki na stroje sportowe,
  • nadruki na szaliki, apaszki, czapki z daszkiem,
  • nadruki na blachy aluminiowe.

Czego potrzeba do sublimacji?

Druk sublimacyjny na tkaninach wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu. Przede wszystkim jest to odpowiednia do takiego zadania drukarka. Są trzy podstawowe rodzaje drukarek wykorzystywanych do sublimacji:

  • Drukarki atramentowe,
  • Drukarki laserowe,
  • Drukarki sublimacyjne.

Sublimacja - jak zacząć?Jeśli chodzi o drukarki atramentowe, może być to każda zwykła drukarka, którą można uzupełniać o podstawowe tusze atramentowe. Ważne jest przede wszystkim to, by była to drukarka umożliwiająca drukowanie w kolorze. W przeciwnym razie nie wykonamy przy jej pomocy kolorowych projektów, a prawdopodobnie przecież właśnie o takie nam chodzi. Taki projekt wystarczy wydrukować na odpowiednim papierze do sublimacji, a następnie można go już przenieść na tkaninę i wykonać w ten sposób na przykład nadruki na stroje sportowe http://efanshop.eu/product-category/ubrania/strojesportowe/. Jest to rozwiązanie korzystne przede wszystkim wtedy, gdy techniki sublimacji będziemy używać stosunkowo rzadko. Wówczas drukarka może nam służyć przede wszystkim do innych celów, na przykład do nauki lub pracy, a w roli narzędzia do sublimacji służyć niejako przy okazji.

Innym rozwiązaniem jest drukarka laserowa. Jest to wyjście bardzo podobne do tego, które opisane zostało wyżej dla drukarki atramentowej. Sprawdzi się również w podobnych przypadkach. Istotne jest, by zakupiona przez nas drukarka laserowa była drukarką niskotemperaturową. Również tutaj potrzebne będzie zaopatrzenie się w odpowiedni do takich nadruków papier. Mając drukarkę i papier możemy zabrać się za wykonywanie projektów i stworzyć na przykład bluzy firmowe z logo. Trwałość takich nadruków jest podobna w przypadku obu drukarek – atramentowej i laserowej.

Ostatnią wymienioną możliwością jest zakup specjalnie przeznaczonej do takich projektów drukarki. Możemy znaleźć ją w sklepach pod nazwą drukarka sublimacyjna. Druk sublimacyjny na tkaninach przy użyciu takiej drukarki jest łatwy do wykonania i bardzo trwały. Do takiej drukarki trzeba nie tylko specjalnego papieru, ale także specjalnego atramentu. Na szczęście jest on równie łatwo dostępny jak drukarka. Jest to rozwiązanie dla osób, które planują na dłuższy czas związać się z techniką sublimacji. Taka drukarka nie będzie się bowiem nadawała do zwykłych wydruków związanych z prowadzeniem biura czy nauką. Służyć może jedynie do wykonywania nadruków na powierzchniach i tkaninach.

Pamiętać również trzeba, że aby drukarka sublimacyjna działała dobrze, musi być regularnie używana. Pozostawienie tuszu w drukarce na tydzień, dwa lub trzy może skutkować zasychaniem tuszu wewnątrz sprzętu. Aby tego uniknąć należy co jakiś czas dokonać jakiegoś wydruku. Innym rozwiązaniem jest kupienie droższego, dużo lepszej jakości tuszu, który nie będzie tak szybko zasychał. Najlepiej w takim wypadku sięgnąć po sprawdzone firmy oraz przez zakupem starannie sprawdzić opinie o danym tuszu wśród doświadczonych użytkowników.

Czy każdy może wykonywać sublimację?

Sublimacja nie jest bardzo skomplikowaną techniką, jednak wymaga użycia pewnego specjalnego sprzętu. Oczywistym jest, że musimy umieć ten sprzęt odpowiednio wybrać, a następnie poprawnie go obsłużyć obsłużyć. Dlatego druk sublimacyjny na tkaninach to zajęcie, które wymaga pewnej wiedzy i umiejętności, ale niewątpliwie najważniejsza jest wprawa. Doświadczenie zdobywa się w trakcie działania, więc aby zacząć stosować sublimację należy najpierw zdobyć podstawowe informacje, następnie zakupić sprzęt, a później uczyć się, aż osiągnie się perfekcję w tej dziedzinie.