Tapety ścienne sposobem na nowoczesne wnętrze

Tapety ścienne jeszcze do niedawna kojarzyły się z nieciekawym wykończeniem ścian rodem z lat 80. Jednak rozkwit współczesnych trendów wnętrzarskich pozwolił projektantom na ponowne włączenie ich do projektów wnętrz w każdym stylu. Właściwie dopasowana do aranżacji dekoracja ścian odmieni wnętrze nie do poznania i spowoduje spektakularną metamorfozę mieszkania.

Dlaczego właśnie tapeta ścienna?

Tapety ścienne obecnie, pośród ogromu innych rozwiązań, stały się nie przymusem, a świadomym wyborem. Jest ozdobą i dodaje wnętrzu klasy. Nie ma konieczności użycia jednego wzoru na wszystkich ścianach od podłogi aż po sufit. Potraktowanie tapety jako elementu uatrakcyjnienia wnętrza otwiera nowe możliwości, a kombinacje i melanże wzorów pozwalają na dowolne kształtowanie przestrzeni. Przed wyborem konkretnego modelu tapety należy zastanowić się, jaką funkcję pełni ona w mieszkaniu. Czy priorytetem jest dla nas optyczne powiększenie pomieszczenia, czy wprowadzenie koloru lub wzoru celem przełamania nudy, czy też podkreślenie stylistyki wnętrza? Tapeta powinna harmonizować z aranżacją, oraz wprowadzać poczucie spójności i jednolitego klimatu wystroju. Tapeta ścienna jest doskonałym wyborem również w kontekście praktycznym. Nie trzeba kłaść pod nią gładzi, maskuje niedoskonałości ścian, i poradzi sobie z jej naklejeniem nawet osoba bez doświadczenia. W bardzo krótkim czasie można zapewnić mieszkaniu nowy image.

Tapeta w różnych odsłonach

Od różnorodności wzorów i barw może zakręcić się w głowie, dlatego wybór konkretnej tapety ściennej nie jest łatwy. Najlepiej dobrać tapetę do konkretnego stylu mieszkania mając na względzie również spójność z kolorystyką wyposażenia i dodatków.

Wnętrza tradycyjne

Wnętrza tradycyjne charakteryzują się stonowaną bezpieczną stylistyką. Królują tu klasyczne, często dworkowe meble, oraz nienachalne barwy. Duża ilość naturalnego drewna wzmacnia efekt, nierzadko znajdziemy tu również elementy wykonane z cegły. Do bezpiecznego aranżacyjnie wnętrza pasują tapety ścienne z delikatnym wzorem w neutralnych barwach. Doskonałym wyborem będą tapety w beżach i brązach ze wzorem roślinnym. Świetnym wyborem są również okładziny w drobne desenie połączone z elementami dawnych rycin, lub z efektownymi tłoczeniami.

Lofty i minimalizm

We wnętrzach minimalistycznych i loftowych skrawających na industrializm panuje surowa elegancja i minimalna ilość dodatków. Wszelkie tapety imitujące wzór betonu i cegieł w rozmaitych odcieniach zrobią tu prawdziwą furorę. Dla sympatyków odważniejszych rozwiązań stworzono tapety wzorowane na mapie świata, lub melanżach wzorów geometrycznych w stonowanych kolorach.

Glamour

Styl glamour lśni i błyszczy z daleka. Zachwyca jego blichtr, przepych i luksus. W każdym kącie pomieszczenia natykamy się na wymyślne meble, błyszczące dodatki i efektownie zdobione lustra. We wnętrzu glamour wybierając tapetę ścienną, możemy puścić wodze fantazji, jednak należy uważać, aby nie przytłoczyć pomieszczenia, a jedynie podkreślić jego ekskluzywny charakter. W sklepach znajdziemy ogrom wzorów, które będą pasować do takiego właśnie wnętrza. Doskonałym rozwiązaniem jest pikowana tapeta 3D z kryształkami, albo okładzina ze srebrnym ornamentem na białym, lub czarnym tle.

Bliski naturze styl skandynawski

Styl skandynawski jest najbardziej uniwersalnym stylem wnętrzarskim. Znajdzie w nim coś dla siebie wielbiciel nowoczesnych designów, jak i sympatyk tradycyjnych rozwiązań. Jego cechą przewodnią jest jasność i świeżość pomieszczeń zapewniająca spokój i pozytywne emocje. Wbrew pozorom styl skandynawski nie musi być nudny, a to za sprawą optymalnego wyeksponowania ścian, które są tłem dla jasnych mebli i dodatków. Tapety w stylu skandynawskim obfitują w jasne pastelowe barwy, jednak nie oznacza to braku odważnych wzorów. Wzory roślinne, geometryczne, pasy, kraty, bielona cegła, lub zygzaki dodadzą charakteru stonowanym wnętrzu.

Jaka tapeta do salonu, a jaka do kuchni?

Dobór tapety ściennej w zależności od konkretnego pomieszczenia jest niezwykle ważny, ponieważ nie każda tapeta sprawdzi się wszędzie. W salonie, pracowni, sypialni, lub pokoju dziecięcym z powodzeniem można przykleić tapety na flizelinie. Tapety na flizelinie są zdecydowanie bardziej wytrzymałe, niż papierowe. Ich dwuwarstwowa budowa zawierająca flizelinę od spodu i specjalną folię na wierzchu gwarantuje wytrzymałość i trwałość. Ten rodzaj tapet można delikatnie wyczyścić wodą z detergentem w przypadku zabrudzenia, jednak nie wolno ich szorować, ponieważ niszczy to struktury tapety. W pomieszczeniach, które są narażone na intensywne użytkowanie oraz wilgoć takich jak kuchnia, łazienka, lub przedpokój zalecane jest użycie tapet winylowych. Tapety ścienne winylowe są niezwykle odporne na wilgoć, mycie i szorowanie, a także na wpływ promieni słonecznych. Dzieje się tak za sprawą powłoki PCV, która pokrywa papier będący pierwszą warstwą tapety. Tapety ścienne na flizelinie i winylowe występują w ogromnej ilości wzorów i barw, co jest gwarantem łatwego doboru do każdego pomieszczenia.