Kolorystyka rolet: Rolety są popularnym sposobem dekorowania okien. Nie tylko wyglądają spektakularnie we wnętrzu, ale także wykonują doskonałą pracę z podstawowymi funkcjami: ochroną przed światłem i ciekawskimi oczami, tworząc przytulność i atrakcyjną dekorację wnętrz. Najczęściej instalowane są białe żaluzje. Dotyczy to zarówno powierzchni biurowych, jak i mieszkaniowych.
Wybór rolet kolorowych nie ogranicza się jednak tylko do bieli. Dostępna jest szeroka paleta kolorów, od jasnych opalizujących odcieni po naturalne, które wyglądają przyjemnie dla oka.
Dlaczego warto zwracać większą uwagę na kolor rolet?
Ponieważ rolety nie tylko zapewniają przestrzeń w pomieszczeniu, ale w jakiś sposób wpływają na psychikę. Na przykład fiolet uspokaja, odcienie czerwieni, zieleni działają relaksująco, a odcienie złota, żółtego, pomarańczowego i różowego są optymistyczne.
Można wyróżnić uniwersalne kolory rolet:
- Ukochana przez wszystkich biel, pasuje do każdego wnętrza
- Naturalny kolor drewna idealny do stylu ekologicznego
- Beż, jasne, pastelowe kolory dobrze odświeżają, sprawiają, że okna są piękne.
Kolor rolety w zależności od proporcji pomieszczeń
Aby nie skupiać się wyłącznie na własnym guście, można przestrzegać kilku zasad. W szczególności kolor należy wybierać z uwzględnieniem proporcji pomieszczenia. W małym pokoju poprawne będzie wybranie rolet w zależności od koloru ścian. Można wizualnie powiększyć przestrzeń.
Na długich oknach dobrze wyglądają rolety w różnych kontrastowych kolorach. Dzielą otwór okna na segmenty, dzięki czemu nie jest ono tak duże.
- Jasne kolory rolet, wzory pionowe nadają się do pomieszczeń o niskim suficie.
- Kontrastujące odcienie, rolety poziome są idealne do pomieszczeń z wysokimi sufitami.
- Wskazane jest zawieszanie rolet poziomych na wąskich oknach, kolory mogą kontrastować z odcieniem ścian.
Kolor rolety w zależności od stylu
Warto zainteresować się paletą kolorystyczną rolet, jeśli aranżuje się mieszkanie zgodnie z określonym stylem. Każdy z nich charakteryzuje się własną kolorystyką. Włoskie klasyki preferują naturalne kolory. Francuskie klasyki będą wspierane przez bielone złocenie, czarne ze srebrnym to opcja dla baroku.
Nowoczesne style dyktują własne zasady:
- Do loftu i minimalizmu pasują takie kolory rolet poziomych, jak: biały, szary, srebrny
- Kolory czarny, czerwony, srebrny nadają się do hi-tech, rolety aluminiowe o matowej lub błyszczącej fakturze nadają się do tego samego stylu
- Secesyjny styl romantyczny uwielbiają spokojne, pastelowe, delikatne odcienie, tutaj wzory tkaniny, zasłony w połączeniu z roletami, płótno z nadrukiem fotograficznym będą wyglądać organicznie
- W stylu ekologicznym i skandynawskim preferuje się naturalne kolory, bambus, wiklinowe odmiany lub tańsze plastikowe lamele
- Śródziemnomorski styl będzie wspierany roletami rzymskimi, kolory morza, piasku, nieba i słońca są idealne
- Ekstrawaganckie pop-art i art deco pozwalają również dekorować okna za pomocą rolet, ich kolory powinny być jasne, dopuszczalne są rolety dwukolorowe (naprzemiennie)
- Rolety w pastelowych kolorach, kwiatowe rysunki nadają się do Prowansji.
Kolor rolety w zależności od funkcjonalności
Przeznaczenie pokoju to kolejne kryterium wyboru koloru rolet. Do kuchni lepiej wybrać delikatne naturalne odcienie. Czerwone, różowe kolory zwiększają apetyt, niebieskie wręcz przeciwnie. W jadalniach dobrze wyglądają kremowe, białe, oliwkowe, beżowe, cytrynowe i niebieskie odcienie. W sypialni można wybrać kojące rolety. Może być niebieski, fioletowy, niebieski, zielony, czekoladowy, odcienie kakao.
Kolory morza, piasku, nieba i słońca nadają się również do sypialni, ale tylko wtedy, gdy wspierają je elementy wewnętrzne o tym samym odcieniu. Wybierając rolety do salonu, można eksperymentować. Będą pasowały wielokolorowe wzory, zasłony z nadrukiem fotograficznym, zasłony w połączeniu z roletami, wielopoziomowe systemy pionowe i wiele więcej.
Do biura trzeba wybrać surowe kolory, które nie odwracają uwagi, ale raczej pomagają dostroić się do nastroju w pracy. Jest to klasyczny biały, szary, granatowy, niebieski.
Jakie rolety wybrać?
Jeśli ktoś ma tendencję do robienia wszystkiego idealnie, może stworzyć diagram, który będzie się składał z kilku punktów:
- Kształt otworu okna (wąski, szeroki)
- Wysokość sufitu (niska, wysoka)
- Powierzchnia pokoju (duża, mała)
- Kolorystyka wnętrza
- Funkcjonalność pokoju
- Kombinacja kolorów.
- Kombinacja kolorów rolet.
Nie wystarczy przeczytać powyższe wskazówki i na ich podstawie wybrać odcień dla rolet. Ważne jest również poznanie kombinacji kolorów rolet. Jeśli cały pokój jest urządzony w przyjemnych różowych kolorach, nie można zawieszać niebiesko-zielonych zasłon na oknach. Fioletowe zasłony idealnie pasują do żółtego pokoju, zielone w czerwonym.
Można wybrać trzy pasujące do siebie kolory. Na przykład może być jasnofioletowy, jasnozielony i jasnopomarańczowy. Aby stworzyć relaksujące wnętrze, trzeba wybrać kolory znajdujące się obok siebie na kolorystyce koła. Jeśli ktoś potrzebuje kolorowych rolet, niech składają się z następujących kolorów: jasnożółty-zielony, jasnożółty, jasnożółty-pomarańczowy.