Jaki wózek widłowy wybrać? Jako że świat nauki idzie mocno do przodu, człowiek stawia się ułatwić sobie każdą pracę. Szczególnej pomocy szybuje on w pracy, która wymaga dźwigania ciężkich rzeczy. Dlatego też zostały wymyślone wózki widłowe.
Sprawiają one, że człowiek nie musi przenosić wszystkich rzeczy z palety ręcznie, ani, że nie musi on ciągać ich paleciakiem. Tak naprawdę człowiek nic nie dźwiga, tylko całą pracę robią za niego wózki widłowe. Wózki takie są elektryczne, gazowe lub spalinowe, a nawet wodorowe.
Jaki wózek widłowy wybrać?
Warto zwrócić uwagę na wózki widłowe wodorowe, są one wykorzystywane m.in. przez firmę Carrefour. Ich system zakłada wykorzystanie stacji Air Liquide, która pozwala na tankowanie wodoru także w pomieszczeniach zamkniętych. Ich technologie ogniw wodorowych opracowane przy współpracy z konsorcjum HyLIFT-EUROPE Project, który jest jej głównym twórcą, a które mają zastosowanie w wykorzystywanych przez Carrefour pojazdach magazynowych, posiadają także infrastrukturę do tankowania.
Ten system został w pełni dopracowany i jest gotowy do wdrażania go na szeroką skalę. Ponieważ jest to rozwiązanie ekologiczne i konkurencyjne pod względem kosztów eksploatacji, HyLIFT-EUROPE Project, zakłada, że będzie ono odgrywać coraz ważniejszą rolę w sektorze logistyki.
Dodatkową korzyścią z zastosowania napędu wodorowego w wózkach widłowych, jest oszczędność czasu, ponieważ tankowanie wodoru trwa 3 minuty. Dla porównania co najmniej kwadrans trwa wymiana rozładowanej baterii w wózkach elektrycznych.
Widłowe wózki elektryczne
Alternatywą dla wodorowych wózków elektrycznych, jeśli chodzi o ochronę środowiska są elektryczne wózki widłowe. Ze względu na to, że posiadają silnik o napędzie elektrycznym nie emitują do środowiska niebezpiecznych i niezdrowych spalin. Ma to również kluczowe znaczenie dla zdrowia i samopoczucia operatora wózka widłowego, ponieważ on także może być narażony na negatywne skutki spalinowych wózków widłowych.
Kolejną przewagą nad wózkami spalinowymi jest cicha praca wózków elektrycznych. Standardowy poziom hałasu wózka elektrycznego jest na poziomie ok 80 dB, co jest porównywalne do dźwięku odkurzacza. Dzięki temu operatorzy elektrycznych wózków widłowych nie musza korzystać z dodatkowej ochrony uszu w postaci nauszników czy wkładek dousznych, co jest niestety koniecznie w wózkach spalinowych.
Eksploatacja elektrycznych wózków widłowych jest także dużo bardziej wydajna ze względu na łatwą i wygodną wymianę akumulatorów. Wózki elektryczne mogą pracować zarówno w zamkniętych pomieszczeniach, ale także dzięki zastosowaniu odpowiedniej obudowy i osłony silnika, wózek może być użyty na zewnątrz budynku, gdzie narażony jest na zmienne warunki atmosferyczne.
Osłona silnika skutecznie ochroni go przed wilgocią czy opadami. Elektryczne wózki widłowe są także dodatkowo bezpieczniejsze, ponieważ posiadają wzmocnioną konstrukcję dachu, która chroni operatora przed ewentualnymi urazami spowodowanymi upadkiem ładunku z wysokości.
Czy wózki widłowe mają wpływ na ochronę środowiska?
W dzisiejszych czasach ochrona środowiska jest kluczowa dla wszystkich, dlatego warto zastanowić się czy wybierając wózek widłowy do naszego przedsiębiorstwa możemy mieć wpływ na jego ochronę. W przypadku wózków widłowych bardzo szybko znaleziono alternatywne rozwiązania dla pojazdów emitujących spaliny i mający zgubny wpływ na środowisko.
Wózki wodorowe oraz elektryczne szybko zyskały swoich zwolenników i wiele przedsiębiorstw postawiło właśnie na takie rozwiązania. Kluczowe znaczenie miała tu zarówno ochrona środowiska ale także cena. Ceny wózków elektrycznych czy wodorowych są znacznie niższe niż wózków spalinowych. Ma to także odzwierciedlenie w kosztach eksploatacji, ponieważ wózki spalinowe są drogie w utrzymaniu, głośniejsze, bardziej szkodliwe zarówno dla człowieka jak i środowiska.
Ponadto przypominam, że wózki spalinowe mogą być użytkowane głównie na zewnątrz lub w pomieszczeniach odpowiednio wentylowanych. Zatem nie w każdym pomieszczeniu można je użyć. Tego problemu nie ma w przypadku zastosowania wózków wodorowych czy też elektrycznych. Te mogą być użytkowane zarówno w zamkniętej hali jak i na zewnątrz.
Prognozuje się, że wózki spalinowe zostaną całkowicie wyparte z rynku w ciągu najbliższych kilku czy kilkunastu lat. Już dziś widać znaczną przewagę ekologicznych rozwiązań nad spalinowymi. Nawet w Polsce zauważalne są takie zmiany. Jest to dobry krok w kierunku ochrony środowiska, która powinna leżeć w interesie nas wszystkich.