Jak zwalczyć uzależnienie od hazardu? Gry hazardowe pomimo tego, że trzymają w napięciu i często są ciekawą rozrywką, to jednak mogą okazać się bardzo niebezpieczne. W wielu przypadkach jest to początkowo niewinna zabawa, która w późniejszym czasie przeradza się w poważne uzależnienie.
Po czym możemy rozpoznać uzależnienie od hazardu? Jakie negatywne skutki uzależnienia od hazardu możemy wyróżnić? Jakie są charakterystyczne cechy osoby uzależnionej? W jaki sposób skutecznie radzić sobie z uzależnieniem od hazardu? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Po czym możemy rozpoznać uzależnienie od hazardu?
Uzależnienie od hazardu wymaga odwyku hazardowego- nie ulega to żadnym wątpliwościom. W jaki sposób jednak możemy rozpoznać uzależnienie od hazardu? Najczęściej tylko my możemy tego dokonać. Osoby, które decydują się na wstąpienie do grupy AH (Anonimowych Hazardzistów) są w stanie przyznać się do tego, że zostali objęci szponami nałogu.
W kręgach tego ugrupowania najczęściej wspomina się o personach uzależnionych, że są to ludzie, którzy wskutek hazardu mają problemy w sferach życia codziennego. Przykładowo wielu członków grupy przeżyło wiele strasznych doświadczeń, zanim zdecydowali się na zaakceptowanie pomocy, która okazuje się ostatnią deską ratunku.
Inne osoby natomiast przeszli fazę związaną z powolną deterioracji ich życia, co w konsekwencji doprowadziło do tego, że byli w stanie przyznać się do przegranej i do popełnionych błędów. Tego typu zjawisko jest dobrą oznaką, że leczenie uzależnień od hazardu może okazać się skuteczne.
Negatywne skutki uzależnienia od hazardu- jakie możemy wyróżnić?
Proces związany z uzależnieniem od hazardu postępuje zaskakująco szybko i niestety ma bezpośredni wpływ na aspekty naszego życia codziennego. W konsekwencji osoba chora ma bardzo ograniczone możliwości kontrolowania własnych zachowań.
Choroba postępuje, natomiast uzależniony odczuwa silną potrzebę odrobienia straty. Prowadzi to do tego, że inwestowane są coraz większe kwoty, a kolejne porażki finansowe stają się coraz bardziej bolesne. Już na tym etapie odwyk od hazardu jest konieczny, w przeciwnym wypadku długi mogą okazać się niewyobrażalnie wysokie.
W późniejszym czasie zwiększa się izolacja społeczna. Dość powszechne jest poczucie winy, wstydu. Dodatkowo chory zaczyna ukrywać swoje problemy z uzależnieniem, dlatego dostrzeżenie ich może okazać się nieco problematyczne. Uzależniony gracz obraca się w specyficznym środowisku. Często prowadzi to do aktów przemocy, a także do przestępstw, które dokonywane są po to, by uzyskać środki niezbędne do rozpoczęcia gier. Jeśli nie wybierzemy się do ośrodka leczenia hazardu, wówczas popadamy w ogromne długi, dodatkowo tracimy wsparcie najbliższych. W skrajnych przypadkach może doprowadzić to do prób samobójczych lub do wejścia na niebezpieczną i krętą drogę przestępstw.
Charakterystyczne cechy dla osoby uzależnionej od hazardu
U osób uzależnionych wyróżnić możemy kilka charakterystycznych cech, które są motorem napędowym do tego, aby uzależnić się od hazardu. Osoba zagrożona nie może lub nie chce zaakceptować rzeczywistości, w konsekwencji ucieka do fantazyjnego świata związanego z hazardem. Cechą charakterystyczną jest również emocjonalna niepewność.
Kompulsywny gracz czuje się bardzo komfortowo emocjonalnie w sytuacji, kiedy gra. Nie w sposób nie wspomnieć nie wspomnieć o niedojrzałości. Pragnienie posiadania wielu dobroci przy minimalnym wysiłku jest bardzo duże, niestety również zgubne. Niekiedy warto zdecydować się na ośrodek leczenia uzależnień od hazardu, który powinien rozwiązać część naszych problemów.
W jaki sposób skutecznie radzić sobie z uzależnieniem od hazardu?
Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego czy gra niesie ze sobą przesłanki zmian chorobowych. Dlatego też powinniśmy możliwie najszybciej zwrócić się do specjalistów w ośrodku uzależnień od hazardu- zajmują się oni zarówno diagnozą, jak i leczeniem wszystkich przypadków. W dalszej kolejności chory musi zdecydować się na otwartą bądź zamkniętą terapię.
W przypadku, jeśli hazardzista nie ma problemów z życiem społecznym, a dodatkowo uzależnienie nie rozwinęło się w dużym stopniu, wówczas zaleca się wizytę w ośrodku leczenia uzależnień, ewentualnie u psychologa, który zajmuje się tego typu problemami.
Niestety kiedy uzależnienie zdążyło się już rozwinąć, wówczas powinniśmy zastanowić się nad tym, aby umieścić chorego w klinice uzależnień. Jest to szczególnie istotna kwestia, kiedy psychospołeczne konsekwencje uprawiania hazardu są zbyt poważne, ewentualnie uprawianie hazardu jest uwarunkowane stresującymi sytuacjami.
Jeżeli osoba chora uzależniona jest również od innych używek, jak chociażby alkoholu, narkotyków, środków odurzających, wówczas często nie obędzie się bez szpitala psychiatrycznego. W praktyce jest to tylko część terapii. Osoba chora zobowiązuje się do tego, że przestaje grać- obnażany jest prawdziwy problem.