Odsetki w lombardzie, czyli ile oraz dlaczego tyle wynoszą?

Odsetki w lombardzie, czyli ile oraz dlaczego tyle wynoszą?

W lombardzie możemy szybko uzyskać pożyczkę. Tę formę stosuje się głównie w przypadku nagłego zapotrzebowania na gotówkę (najczęściej niewielką ilość, chociaż nie jest to oczywiste). W takiej sytuacji idealny jest brak załatwiania całej masy formalności, jak miałoby to miejsce w przypadku banku. Jedną i drugą instytucję łączy przede wszystkim to, że obydwie dokonują pożyczki. Odbywa się to jednak na całkowicie innych zasadach, więc nie są to z pewnością pojęcia tożsame. W przypadku banku dotyczy to głównie umów długoterminowych poprzedzonych dokładnym prześledzeniem zdolności kredytowej.
Lombard https://www.lombard-vip.pl/skup-za-gotowke/lombard-rembertow/ jest inną formą działalności. W tym przypadku ideą działania jest pożyczka pod zastaw https://www.lombard-vip.pl/. Oczywiście posiadająca również oprocentowanie. Jak wysokie są odsetki, które spłacamy po wzięciu pożyczki? To będzie głównym tematem tego artykułu.

Jak wysokie jest oprocentowanie w przypadku lombardów?

Rozpoczniemy od jak najbliższego podejścia do kwestii wysokości odsetek, a potem zostaną poruszone kwestie, z czego to wynika. Trudno podawać wartości, które okażą się zawsze poprawne. Wynika to z formy działania samego lombardu. Przede wszystkim zależy to od konkretnej umowy, a więc również od punktu widzenia właściciela instytucji. Konieczne jest przez taką osobę przestrzeganie prawa, a reszta jest już kwestią porozumienia obu stron. Lombardy zwykle udzielają pożyczek, które dotyczą niewielkich kwot. Są to sytuacje, w których nagle potrzebujemy niewielkiej ilości pieniędzy. Niejeden z nas znalazł się czasem w takiej sytuacji i jest to dobry moment, żeby zajrzeć do lombardu. Odsetki w lombardzie, czyli ile oraz dlaczego tyle wynoszą?Ta forma działalności sprawia, że głównie są to pożyczki krótkoterminowe. Odsetki wynoszą najczęściej około kilkunastu procent. Trudno jednak mówić o jakiejś skali, gdyż nie wypożyczamy pieniędzy na kilka lat, jak ma to miejsce w przypadku banków. Najczęstszym okresem zwrotu jest 7 lub 30/31 dni. W takiej sytuacji możliwe jest otrzymanie kwoty z kilkuprocentowymi odsetkami, ale mogą one też wynosić 20% i więcej. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Jeśli bardzo potrzebujemy pieniędzy w danym momencie, jesteśmy w stanie zgodzić się na gorsze warunki. Zresztą jest to sprawiedliwe rozwiązanie i w ten sposób powinno to działać.

Lombard a przepisy prawne dotyczące oprocentowania

Lichwa jest w Polsce nielegalna, ale nie odnosi się to do lombardów. Są to oczywiście instytucje, które działają całkowicie legalnie. Ograniczająca z ich punktu widzenia jest kwestia wysokości oprocentowania. W wydaniu rocznym prawo nie dopuszcza przekroczenia 10% oprocentowania pożyczki. Pamiętajmy jednak, że sytuacja w przypadku pożyczek krótkoterminowych nie jest tak jednoznaczna. Kwestia paserstwa przynosi trochę złej sławy lombardom, ale jest to sytuacja, która nie powstaje z winy tej instytucji. W tej sytuacji to lombard staje się ofiarą. Czytając umowę, warto również zwrócić uwagę na to, czy nie zawiera ona dodatkowych opłat. Jest to mało prawdopodobne, ale zawsze warto zachować czujność.

Lombard, czyli pożyczki pod zastaw

Lombardy udzielają pożyczki, a zabezpieczeniem kwoty jest zastawiony przedmiot. Mogą nim być bardzo różne rzeczy i ostateczna decyzja zawsze leży po stronie właściciela lombardu. Najczęściej wybierane są te przedmioty, które reprezentują wartość, która szybko nie spadnie, a jednocześnie będą jak najłatwiejsze do sprzedania. Pewnie większość z nas kojarzy napisy skup za gotówkę https://www.lombard-vip.pl/o-firmie/, a jest to tak mocno związane właśnie z działaniem lombardów. Jakie przedmioty są najpopularniejsze jako zabezpieczenie pozyskanej gotówki? Na pewno są to: biżuteria (złoto jest przecież znane z tego, że stanowi korzystne zabezpieczenie majątku), zegarki, rowery czy dzieła sztuki. Są to przedmioty, które od lat kojarzą się z lombardami. Obecnie bardzo często pod zastaw oddaje się elektronikę. Przede wszystkim są to różnego rodzaju laptopy oraz smartfony. Czy dostaniemy za dany przedmiot tyle, ile rzeczywiście jest on warty? Oczywiście, że nie, a przynajmniej tak być nie powinno. W ten sposób przerzucamy wszystkie problemy na stronę właściciela lombardu, a sami nie ponosimy większego ryzyka. Przedmioty mogą być problematyczne, ponieważ wymagają sprzedaży. Nie zawsze uda się to zrobić od razu. Jednocześnie nie każda rzecz jest oczywista do wyceny. Często występują rozbieżności pomiędzy ceną, którą dana rzecz powinna uzyskać, a tą, którą rzeczywiście ktoś będzie chciał zapłacić. Dla lombardu łatwiejsze jest odzyskanie pieniędzy z kwotą powiększoną o odsetki (z poprzedniej części artykułu wiemy, jakie najczęściej). Lombard musi ostatecznie ponieść zysk za problemy, które wynikają z potrzeby sprzedaży przedmiotu. Nie powinniśmy się dziwić, jeśli nasz zegarek lub biżuteria zostaną gorzej wycenione, niż powinno to mieć miejsce w rzeczywistości. Przecież my tylko w ten sposób zabezpieczamy dług, a nie dokonujemy sprzedaży na korzystnych dla nas warunkach.

Podsumowanie

Czy odsetki w lombardach sprawiają, że nie powinniśmy korzystać z tych instytucji? Nie, ponieważ korzystamy z innych zalet tego typu działalności. Pieniądze otrzymujemy prawie od ręki. Jest to szybkie, wygodne i nie wymaga dużej ilości formalności. To sprawia, że oprocentowanie musi być chociaż trochę wyższe niż w przypadku banków, żeby miało to sens. Sama idea jest również całkowicie inna, gdyż najczęściej są to krótkoterminowe pożyczki. Najczęściej powinniśmy je spłacić w 7 lub 30 dni, ale zależy to od indywidualnej umowy. Zresztą jak wiele kwestii, które dotyczą pożyczek w lombardzie.