Kostka brukowa- ile za m2?

Kostka brukowa to na dzień dzisiejszy jeden z popularniejszych materiałów, który wykorzystywany jest m.in. w ogrodach. Charakteryzuje się mnogością kształtów, kolorów i faktur, w konsekwencji każdy znajdzie idealną dla siebie kostką brukową. W jaki sposób dobrać kolor kostki brukowej? Na jakie walory użytkowe warto zwrócić uwagę? Na jaki rozmiar kostki brukowej się zdecydować? Ile zapłacimy za metr kwadratowy kostki brukowej? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

kostka brukowa tanio ŚwinoujścieW jaki sposób dobrać kolor kostki brukowej?

W pierwszej kolejności powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że wzory układania kostki właściwie mogą być dowolne. Kolor jednak nie może okazać się przypadkowy. Liczba barw powinna być ściśle ograniczona, jednak z drugiej strony chcemy, aby przestrzeń zyskała interesującą estetykę. Dość powszechne jest dobieranie koloru w zależności od ich temperatury. Jak to wygląda w praktyce? Otóż te ciepłe barwy łączy się z ciepłymi, natomiast te chłodne z chłodnymi. W konsekwencji uda nam się uniknąć dysonansów czy też innych estetycznych zgrzytów. Pamiętajmy o tym, że jest to jedna z propozycji. Nie oznacza to, że nie możemy układać wzorów w kontrastowy sposób. W niektórych przypadkach może okazać się to wręcz nietuzinkowe i interesujące. W każdym przypadku nasza decyzja co do wyboru kolorów powinna być jednak dokładnie przemyślana. W końcu kostka brukowa to inwestycja często dość kosztowna, w konsekwencji nie każdy może pozwolić sobie na regularną wymianę.

Kostka brukowa- na jakie walory użytkowe warto zwrócić uwagę?

Jeśli już jesteśmy zainteresowani kostką brukową, warto zastanowić się nad przyszłym jej przeznaczeniem. Z punktu widzenia klienta jedną z najważniejszych kwestii powinno być dobranie grubości kostki w zależności od tego, jakie będzie natężenie ruchu. Przykładowo te wykładane koło domu mogą być cienkie, jednakże do podjazdów lub na parkingach zaleca się kostkę brukową o grubości oscylującej w granicach od 6 do 8 cm. Kolejną kwestią jest kolor, o którym pisaliśmy w poprzednim artykule. Warto rozważyć materiał o nieco ciemniejszym odcieniu, bowiem niektóre plamy mogą okazać się niezwykle trudne do usunięcia- warto mieć to na uwadze.

Zobacz również:

 

Na jaki rozmiar kostki brukowej się zdecydować?

Brukarstwo wymaga wiedzy z zakresu rozmiarów kostki brukowej. Wbrew pozorom jest to czynnik, który w praktyce ma ogromne znaczenie. Powszechna jest kostka brukowa 4 cm, która może być wykorzystana do wielu projektów. Istnieją ogólne zasady, o których powinniśmy wiedzieć. Przede wszystkim na dużych powierzchniach zalecane są nieco większe kostki brukowe. W przypadku, gdy nasza przestrzeń jest ograniczona lub bardziej skomplikowana, wówczas należy zastanowić się nad kostką drobniejszą. Dlaczego jest to tak istotne? Okazuje się, że drobniejszą kostkę brukową możemy precyzyjnie układać nawet w wąskich i trudnych miejscach. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że duże płyty optycznie są w stanie powiększyć przestrzeń, ale nie zaleca się ich stosowania właśnie w tym celu. Dlaczego? Jeśli zdecydujemy się układać dużą kostkę na małym terenie, wówczas postępujemy nieekonomicznie, bowiem z pewnością będziemy musieli dokonywać wielokrotnych docinek materiału.

Jaka kostka brukowa na posesję?

Ile zapłacimy za metr kwadratowy kostki brukowej?

Kiedy zdecydujemy się na zakup kostki brukowej, musimy liczyć się ze stosunkowo wysokimi kosztami. Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że cena uzależniona jest od kilku czynników. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy rodzaj, grubość, fakturę. W pierwszej kolejności zajmiemy się kostką brukową betonową, która na dzień dzisiejszy uważana jest za najpopularniejszy materiał. Cena w tym przypadku waha się w od 25 zł do nawet 100 zł za metr kwadratowy. Takie widełki cenowe spowodowane są przede wszystkim tym, że ten rodzaj kostki może się od siebie diametralnie różnić ze względu na różny kształt, kolor, a nawet grubość materiału. Co prawda te pierwsze czynniki maja jedynie charakter estetyczny (który swoją drogą jest często bardziej ceniony), jednakże dobór odpowiedniej grubości ma już kluczowe znaczenie związane z funkcjonalnością. Najczęściej spotykana jest kostka brukowa przemysłowa, czyli ta podstawowa, w szarym kolorze.

Nieco inaczej kształtują się ceny w przypadku kostki granitowej, czyli tej kamiennej. Jest ona zdecydowanie droższa, a wynika to ze znacznie korzystniejszych właściwości. Przede wszystkim kostka granitowa jest bardziej trwała, a dodatkowo charakteryzuje się ponadprzeciętną odpornością na czynniki atmosferyczne. Jaka jest więc cena tego materiału? Musimy liczyć się z tym, że prawdopodobnie nie znajdziemy niczego tańszego niż 60 zł za metr kwadratowy. Warto jednak wspomnieć o tym, że producenci kostki granitowej najczęściej podają cenę za tonę, w konsekwencji z punktu widzenia klienta znaczenia ma jej wydajność. Wbrew pozorom może być ona różna w zależności od tego, na jaki kształt się zdecydujemy.